Reklamı Geç

Ilık veya Sıcak Su İçmenin Faydaları

Sabahları sıcak su içerseniz, vücudunuzu zararlı toksinlerden temizlemenize yardımcı olur. Bunun nedeni, suyun ve diğer sıvıların midede gıdaların ayrışmasını arttırması ve sindirim sisteminin iyileştirilmesidir. Bu nedenle, soğuk suyu sıcak suyla değiştirmeyi deneyin ve özellikle yemeklerden sonra sindiriminizi artıracaksınız..

Ilık veya Sıcak Su İçmenin Faydaları
Ilık veya Sıcak Su İçmenin Faydaları admin
Bu içerik 372 kez okundu.

1. Burun Tıkanıklığını Azaltır

Sıcak su, buhar yaratır. Bu sıcak buharı teneffüs etmek ise kapalı sinüsleri açar ve sinüs bazlı baş ağrısına çözüm sunar. Göğüs ve gövdenin ön kısmında mukoza zarları bulunduğu için sıcak su bu bölgeleri de ısıtır ve burun tıkanıklığı nedenli boğaz ağrılarını azaltır.

2. Sindirimi Kolaylaştırır

Sıcak su içmek sindirim sistemini aktive eder. Her şeyden önce su, tüm sindirim sisteminin temel sıvısıdır. Su mide ve bağırsaklara doğru gittikçe organların bu sudan daha fazla yararlanır. Sıckak su ise midedeki besinlerin daha çabuk çözünmesini ve emilmesini sağlayarak sindirim sisteminin yükünü azaltır.

3. Merkezi Sinir Sistemini Sakinleştirir

Sıcak su içmek merkezi sinir sitemini sakinleştirir. Merkezi sinir sistemi ise sağlıklı ve kontrollü tepkiler vermek için sağlıklı olmak durumundadır. Özellikle eklem ağrısı olan insanlar sıcak su içerek sinir sistemlerinin sakin olmasını sağlayabilir ve aşırı kas ağrılarından kurtulabilirler.

4. Sıcak Su İçmek Kabızlığı Azaltır

Sıcak su bağırsakları büzüştürür. Bu durum neticesinde bağırsaklarda takılı kalan dışkıyı boşaltmak daha kolay hale gelir. Yani düzenli olarak sıcak su içerseniz boşaltım sisteminiz bu durumdan istifade eder, kabızlık yaşamazsınız. Ancak sadece kabız olduğunuzda sıcak su içmek de yine olumlu etki edecektir.

5. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Sıcak su içmek, vücudun sıcaklık kontrol sistemini harekete geçirir. Vücut içilen sıcak su nedeniyle vücudun iç sıcaklığını dengelemeye çalışırken metabolizma da çalışmış olur. Yani metabolizma sıcak su içildiğinde normalden daha fazla çalışmış olur ki bu durum kalori yakmak için ideal bir senaryodur ve kilo vermek isteyenlerin arzulayacağı bir şeydir.

6. Kan Dolaşımına Katkı Sağlar

Sıcak bir duş olmak damarların genişlemesine ve daha fazla kan taşımalarına neden olur. Bu da hem bedensel hem de psikolojik bir rahatlama meydana getirir. Aynı şekilde sıcak su içmenin de benzer bir faydası vardır. Sağlıklı bir kan dolaşımı da tansiyondan ve kalp rahatsızlığı riskine kadar pek çok konuda fayda sağlar. Ayrıca geceleri sıcak duş alıp bir bardak da su içerek sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

7. Psikolojiye İyi Gelir

Sıcak su içmek merkezi sinir sistemine iyi geldiği için sıcak su içtikten sonra daha az endişe duyarsınız. Sıcak suyun içine biraz da ılık süt katmak sizi daha da sakin ve huzurlu hale getirecektir.

8. Toksinlerden Arındırır

Sıcak su içmek vücudun iç sıcaklığını geçici olarak artırır. Sıcak su içince ya da sıcak bir duş alınca vücudun endokrin sistemi aktifleşir. Bu da terlemeye neden olur. Terlemek zaman zaman sıkıntı verici bir durum olsa bile vücuttaki toksinleri atmak için en ideal yollardan biridir.

9. Akalazya Sorununa İyi Gelir

Yemek borusunun tüketilen besinleri mideye taşımada güçlük çekmesi nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Akalazyadan şikayetçi insanlar yutkunmakta güçlük çekerler ve yemeği midelerine göndermede başarısız olurlar. Sıcak su içmek bu bakımdan tüketilen besinin daha çabuk sindirilmesini sağlar. Ayrıca akalazya teşhisi konan insanlar etli ve yağlı yemek yediklerinde sıcak su içmeye daha çok gayret göstermeliler.

10. Erken Yaşlanma Karşıtıdır

Erken yaşlanma bilhassa kadınların kabusudur. Ancak neyse ki sıcak su tüketmek bu konuda fayda sunmaktadır. Vücuttaki toksinler, erken yaşlanmanın temel nedenleridir. Sıcak su içmek de bu toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve cilt hücrelerini onarır. Ancak belirtmekte fayda var: Eğer ilaç kullanıyorsanız ilacın sıcak suyla birlikte içilip içilmediğini mutlaka kontrol etmeli ve eczacınıza danışmalısınız.

11. Regl Sancılarına İyi Gelir

Kadınlar, regl dönemlerinde sancı ve kramptan şikayet ederler. Bu dönemde bir miktar karambol tohumunu suya atıp içmek abdominal kaslardaki ağrıları azaltacaktır ve sancıları önleyecektir.

12. Kepeği Önler

Sıcak veya ılık su içmek saç hücrelerine çok iyi gelir. Bu da saçların uzamasını sağlar. Ayrıca kafa derisini nemlendirerek kepek oluşumunu engeller.

Burun Tıkanıklığını Azaltır. Sıcak su buhar yaratır. ... Sindirimi Kolaylaştırır. Sıcak su içmek sindirim sistemini aktive eder. ... Merkezi Sinir Sistemini Sakinleştirir. ... Sıcak Su İçmek Kabızlığı Azaltır. ... Kilo Verme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı