Reklamı Geç

Depresyon ve Tedavisi Nedir

Her insan yarıyıl yarıyıl yılgınlık duygusu sezebilir, ancak haftalarca süren üzüntü, umutsuzluk, kaygısızlık, daha ciddi bir meseleye işaret edebilir. Bunalım, hayal kırıklığı yaşandıktan sonra ortaya çıktığında, banal kabul edilebilir. Ancak 2 haftadan uzun sürmesi ve başka bulguların da eşlik etmesi vaziyetinde depresif hastalık ihtimali akla gelmelidir. Bunalıma bağlı olarak bireylerde devamlı olarak üzüntü, endişe ya da boşluk hissi, muhtelif aktifliklerden zevk almama ya da bunlara ilgi duymama. Sıkıntılılık, ivedi irkilme ve fazla ağlama ile kabahatlilik, kıymetsizlik, naçarlık, umutsuzluk ve karamsarlık duyguları çok az ya da fazla geçime. Dikkatini toplama, anımsama ya da karar vermede güçlük. İntihar düşünceleri ya da teşebbüsleri oluşabilmektedir. Oluşan bu duygu vaziyetinin rehabilitasyonunda terapistle görüşmelerin yapıldığı birkaç rehabilitasyon usulünün tesirli olduğu görülmüştür, bu rehabilitasyonlar, ilaç uygulamasıyla beraber yürütülebilmektedir. İlaç rehabilitasyonu ile Antidepresan ilaçlar, genellikle hastaların üçte ikisinden çoğunda tesirli olmaktadır. Elektrokonvülsif Rehabilitasyon ile de Özellikle öteki rehabilitasyonlara cevap vermeyen, daha ağır bunalımı olan hastalara rehabilitasyon uygulanmaktadır.

Depresyon ve Tedavisi Nedir
Depresyon ve Tedavisi Nedir admin
Bu içerik 311 kez okundu.

Bunalım nedir?
İnsanlar genellikle dramatik veya düşük modda sezdikleri anlar veya zaman dilimlerinden bahsederken “depresif” sözcüğünü kullanırlar. Stresli veya güç bir yarıyıldan geçerken kendinizi bu biçimde sezmeniz bayağıdır. Ancak, ruh halinizin birkaç gün değil de haftalar süresince düşük olduğunu düşünüyorsanız veya neden bu kadar makûs sezdiğinizden emin değilseniz, daha ciddi bir şey olabilir.

Sıklıkla ‘majör depresif bozukluk’ tanısı konan ‘Bunalım’, iki haftadan uzun süren üzüntü duyguları ya da düşük duygudurum duygularını ifade eder ve günlük hayatınıza girmeye başlar. Bunalımın sadece bir muayenehane psikolog veya psikiyatrist tarafından doğru biçimde teşhis edilebilecek bir gidişat olduğunu unutmayın.
Bunalıma ne neden olur?

Tek bir bunalım sebebi yoktur ve muhtemelen yaşanan hadiseler travma veya size yakın birini kaybetme gibi ve biyolojik etmenlerin genetik, hormonlar veya emin kimyevilerin balanssızlığı gibi  toplanmasıyla büyür. Bunalımdan etkilenen insanlar genellikle negatif düşünme kalıpları yaşarlar ve banal etkinliklerini yapmayı vazgeçerek semptomlarını daha da makûslaştırabilirler. Başka bir deyişle, bunalım bir ‘kısır döngü’ haline kazanç: ruh haliniz çok altta, hiçbir şey yapmaktan beğenmiyorsunuz, bu surattan zevk aldığınız şeyleri yapmayı ya da yapmanız gerekenleri mektep çalışması ya da günlük işler gibi yapmamak sizi daha da makûs sezdirir.

Bunalımın bazı bulguları nelerdir?
Bunalımdan muzdarip herkes bunalımı değişik biçimde yaşayacaktır, ancak bazı ortak bulgular ve semptomlar vardır. Bunalım hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Bunalımınız varsa, tecrübeleyebileceğiniz bazı bulgular şunlardır:

Depresif duygu gidişatı
Genellikle ilgi duyulan etkinliklerde alaka ve istek eksilmesi.
İştah çoğalması veya eksilmesi
Uykusuzluk ve fazla geçime isteği.
Hiçbir şeyden zevk almıyormuş gibi sezmek
Enerjinin düşmesi ve devamlı bitkin sezmek
Kabahatlilik yada kıymetsizlik duyguları sezmek
Konsantrasyon eforluluğu
Umutsuzluk, kötümserlik ve intihar meyli
İş ve sosyal yaşamında işlev kaybı
Yukarıyadaki bulgular en az iki hafta süresince gözlemlenirse bir ruh sıhhati uzmanından takviye alınmalıdır.

Bunalım yalnızca birinin ruh halini etkilemekle kalmaz uzun süreli tesirlerinde aynı zamanda biyolojik olarak da tesirler.

Çoğu insan bu duygu ve tavırlardan kimilerini değişik zamanlarda ve biçimlerde tecrübeler. Bunalımla arasındaki fark, semptomların daha şiddetli olması, daha sık ortaya çıkması ve zamanla kaybolmamasıdır.

Tipleri
Kalıcı depresif bozukluk distimi olarak da öğrenilir en az iki sene süren depresif bir ruh halidir. Kalıcı depresif bozukluk tanısı konan bir şahıs, daha az şiddetli semptomların olduğu yarıyıllarla beraber majör bunalım hücumlarına sahip olabilir, ancak semptomlar, kalıcı depresif bozukluk olarak kabul edilmesi için iki sene sürmelidir.
Doğum sonrası bunalım, bir hayli bebeğin doğumdan sonra yaşadığı “bebek mavileri” doğumdan sonra iki hafta içinde ortaya çıkan oranla hafif depresif ve anksiyete bulguları çok daha ciddidir.

Postpartum bunalım geçiren bayanlar, gebelik sırasında veya doğumdan sonra postpartum bunalım bütün gelişmiş majör bunalım geçirir. Doğum sonrası bunalıma eşlik eden fazla yeis, kaygı ve tükenme duyguları, bu yeni annelerin kendileri ve / veya bebekleri için günlük bakım faaliyetlerini bitirmelerini güçleştirebilir.

Psikotik bunalım, bir bireyin şiddetli bunalımı artı yanlış bir biçimde yanlış inançları sanrılar rahatsız etmek veya başkalarının dinleyemeyeceği veya göremediği şeyleri sanrılar dinlemek veya dinlemek gibi bazı psikoz şekillerine sahip olduğunda ortaya çıkar. Psikotik bulgular tipik olarak kabahatlilik, fukaralık veya hastalık sanrıları gibi depresif bir “tema” ya sahiptir.

Mevsimsel duygulanım bozukluğu, daha az natürel güneş ışığının olduğu kış aylarında, bunalımın başlangıcı ile karakterizedir. Bu bunalım genellikle ilkbahar ve yaz aylarında yükselir. Genellikle sosyal geri çekilme, çoğalmış uyku ve kilo alma eşlik eden kış bunalımı, mevsimsel duygudurum bozukluğunda her sene beklenen biçimde geri döner.

Bipolar bozukluk, bunalımdan değişiktir, ancak bu listede yer almaktadır zira bipolar bozukluğu olan bir şahıs, majör bunalım kriterlerini karşılayan “bipolar bunalım” olarak adlandırılan son derece düşük ruh halleri yaşar. Fakat bipolar bozukluğu olan bir şahıs, fazla yüksek – euphoric veya irritabl – “mani” denilen ruh halleri veya “hipomani” denilen daha az şiddetli bir formda da yaşar.
DSM-5’in tanısal sınıflandırmasına yeni ilave edilen öteki tip depresif bozuklukların misalleri arasında devirici duygudurum bozukluğu bozukluğu çocuklarda ve ergenlerde tanı konan ve premenstrüel disforik bozukluk PMDD bulunmaktadır.

Bulgu ve belirtiler
Alttaki bulgulardan ve semptomlardan bir haylisini günün çoğunda, neredeyse her gün, en az iki hafta süresince yaşıyorsanız, bunalımdan muzdarip olabilirsiniz:

Kalıcı dramatik, evhamlı veya “boş” ruh hali
Umutsuzluk duyguları veya kötümserlik
asaplılık
Kabahatlilik, kıymetsizlik veya naçarlık duyguları
Hobiler ve etkinliklerdeki alaka veya zevk kaybı
Eksilmiş enerji veya bitkinlik
Hareket etmek veya daha yavaş konuşmak
Tedirgin sezmek ya da hala otururken mesele yaşamak
Yoğunlaşmak, andırmak veya karar vermek güçlüğü
Güçlük uyku, sabah erken uyanış veya fazla uyku hali
İştah ve / veya kilo farklılıkları
Vefat veya intihar düşünceleri veya intihar teşebbüsleri
Net bir fiziksel neden olmaksızın sızılar, sızılar, kramplar veya sindirim problemleri ve / veya rehabilitasyon ile dahi hafifleme

Bunalımda olan herkes her semptomu tecrübelemez. Kimileri çok fazla tecrübe yaşayabilirken bazı insanlar yalnızca birkaç semptomla karşılaşır. Majör bunalımın teşhisi için düşük duygudurumun yanı gizeme muhtelif persistan semptomlar zorunludur, ancak yalnızca az rakamda ama üzücü – semptomları olan şahıslar “subsendromal” depresyonlarından tedavisinden faydalanabilirler. Semptomların şiddeti ve sıklığı ve ne kadar sürdüğü, şahsa ve hastalığına bağlı olarak değişecektir. Semptomlar ayrıca hastalığın düzeyine bağlı olarak değişebilir.

Tehlike etmenleri
ABD’de en sık görülen ruhsal bozukluklardan biri bunalımdır. Aktüel araştırmalar bunalımın genetik, biyolojik, etrafsal ve psikolojik etmenlerin sentezinden kaynaklandığını düşündürmektedir.

Bunalım her yaşta olabilir, ancak genellikle erişkinlikte başlar. Bunalım, çocuklarda ve ergenlerde alana geldiği kabul edilmektedir, ancak bazen düşük ruh halinden daha aşikar asaplılık ile kendini gösterir. Erişkinlerde bir hayli kronik duygudurum ve anksiyete bozukluğu, çocuklarda yüksek endişe seviyeleri olarak başlar.

Özellikle orta yaş ve yaşlı yetişkinlerde bunalım, diyabet, kanser, kalp hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi öteki ciddi tıbbi hastalıklar ile beraber olabilir. Bunalım olduğunda bu şartlar genellikle daha makûstur. Bazen bu fiziksel hastalıklar için alınan ilaçlar bunalıma katkıda bulunan yan tesirlere neden olabilir. Bu karışık hastalıkları rehabilitasyon etmede tecrübeli bir hekim, en iyi rehabilitasyon taktiğine takviyeci olabilir.

Tehlike etmenleri şunları kapsar:

Şahsi ya da aile bunalım hikayesi
Büyük hayat farklılıkları, travma veya stres
Bazı fiziksel hastalıklar ve ilaçlar

Bunalım yaşadığınızı düşünüyorsanız ne yapmalısınız?
Bunalım bulguları yaşadığınızı düşünüyorsanız,  bir ruh sıhhati uzmanını ziyaret edin. Bunalım ile alakalı değişik  rehabilitasyonlar mevcuttur. Psikiyatristiniz ve psikoloğunuz şahsi vaziyetinize ve tecrübelerinize uygun bir rehabilitasyon tasarıyı oluşturmak için sizinle beraber çalışabilir. Alttaki gibi teknikler kapsayabilir:

Öğrenişsel tavırcı terapi gibi psikolojik rehabilitasyonlar

Şahıslar arası psikoterapi

Problem çözücü psikoterapi

Destekleyici psikoterapi

İlaç genellikle anti-depresanlar

Hayat stili farklılıkları: kumpaslı egzersiz, iyi beslenme ve uyku rutinlerini uygulama.

depresyon bunalma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı