Reklamı Geç

Çocuklarda Göbek Fıtığı

Çocuklarda Göbek Fıtığı Doğum sonrasında bebekte göbek kanalının bütün olarak kapanmaması sebebiyle göbek deliği etrafındaki halkanın ortada bir araya gelememesinden dolayı oluşmaktadır. Doğum sonrasında bebekte göbek kanalının bütün olarak kapanmaması sebebiyle göbek deliği etrafındaki halkanın ortada bir araya gelememesinden dolayı oluşmaktadır. Bebeklerde bu problem % 25-50 gibi bir oranda görülebilmektedir. Bu vaziyetin oluşmasında genetik yatkınlığın tesiri fazladır. Oluşan bu vaziyet bebekler 3 yaşına gelinceye kadar, % 90 oranında müdahaleye gerek kalmaksızın kendiliğinden düzelmektedir. Göbek fıtığı, bebekler ağladığında, öksürdüğünde ya da gerindiğinde göbek deliği çevresinde dışa doğru kabarıklık yapan yumuşak bir çıkıntı olarak izlenmektedir. Anne karnında her bebekte kan damarlarının göbek kordonuna erişmek için içinden geçtiği bir delik bulunur, bu delik bazen doğumdan sonra kısmi olarak sarih kalır. Göbek deliği etrafında olan halkanın bir araya getirilmesinden kaynaklı olarak da bağırsaktan az bir ölçü göbek deliğinden dışarıya doğru şişme yaparak oluşur. Altı aylık olmadan ortaya çıkan göbek fıtığı, bebekler bir yaşına geldiğinde genellikle kaybolur. Eğer fıtık büyümez ve beş yaşına gelinceye kadar iyileşir ya da gelişigüzel bir risk oluşturmazsa, cerrahi müdahaleye gerek kalmamaktadır.

Çocuklarda Göbek Fıtığı
Çocuklarda Göbek Fıtığı admin
Bu içerik 583 kez okundu.

 

Doğum sonrasında bebekte göbek kanalının bütün olarak kapanmaması sebebiyle göbek deliği etrafındaki halkanın ortada bir araya gelememesinden dolayı oluşmaktadır.

Doğum sonrasında bebekte göbek kanalının bütün olarak kapanmaması sebebiyle göbek deliği etrafındaki halkanın ortada bir araya gelememesinden dolayı oluşmaktadır.

Bebeklerde bu problem % 25-50 gibi bir oranda görülebilmektedir. Bu vaziyetin oluşmasında genetik yatkınlığın tesiri fazladır.

Oluşan bu vaziyet bebekler 3 yaşına gelinceye kadar, % 90 oranında müdahaleye gerek kalmaksızın kendiliğinden düzelmektedir.

Göbek fıtığı, bebekler ağladığında, öksürdüğünde ya da gerindiğinde göbek deliği çevresinde dışa doğru kabarıklık yapan yumuşak bir çıkıntı olarak izlenmektedir.

Anne karnında her bebekte kan damarlarının göbek kordonuna erişmek için içinden geçtiği bir delik bulunur, bu delik bazen doğumdan sonra kısmi olarak sarih kalır.

Göbek deliği etrafında olan halkanın bir araya getirilmesinden kaynaklı olarak da bağırsaktan az bir ölçü göbek deliğinden dışarıya doğru şişme yaparak oluşur.

Altı aylık olmadan ortaya çıkan göbek fıtığı, bebekler bir yaşına geldiğinde genellikle kaybolur.

Şayet fıtık gelişmez ve beş yaşına gelinceye kadar iyileşir ya da rastgele bir tehlike oluşturmazsa, cerrahi müdahaleye gerek kalmamaktadır.

doğum bebek çocuk göbek göbek fıtığı bebeklerde fıtık bebeklerde göbek fıtığı bebeğimde göbek fıtığı var
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı