Reklamı Geç

Sağlıklı Yaşam İçin 10 İpucu

Kumpaslı spor yapmak ve balanslı beslenmek; sıhhatli bir hayatın olmazsa olmazları...

Sağlıklı Yaşam İçin 10 İpucu
Sağlıklı Yaşam İçin 10 İpucu admin
Bu içerik 255 kez okundu.

A) Balanslı Beslenin 
Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak, sıhhatli hayat için olmazsa olmazlardan biridir. Geceleyin uyku süresince beslenme olmadığı için beynimiz enerjiye gereksinim dinler. Balanslı beslenirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey mevsim sebze ve meyvelerini harcamaktır. Mevsiminde yetiştirilen meyve ve sebzeler daha sıhhatli olur, özel civar ve yardım gerektirmez. Günde üç ana öğün, üç de ara öğün yapmak gerekir. Bol su içilmeli, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein oranı orantılı besinler seçim edilmelidir. Zekasal faaliyetlerin gerektirdiği enerji kaynaklarının en ehemmiyetlilerinden biri de meyvelerdir. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur. Glikoz meyvelerde hazır halde bulunur. Değişik besinlerle alınan şeker, midede yakılarak glikoza çevrilir. Bu sebeple meyveleri aç karnına yemeliyiz. Meyveler yemeklerden 30 dakika evvel veya üç saat sonra harcanmalıdır. Mide doluyken alınan meyveler; midede kalarak yiyecek kıymetini kaybeder, orada mayalanacağı için tam sindirim sistemini de yorar. Mineraller kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb. sebze ve meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sıhhatli diş, kemik, cilt yapısı için ehemmiyetlidir. Mineraller ayrıca kalp ritmi, kan tazyiki, bedendeki akışkan balansı gibi daha bir hayli tertip edici işlevlerde rol oynar. Günde en az birkaç adet meyve ve sebze, akşamları bir kase taze yoğurt, bol su, haftada birkaç defa balık yemek, her gün bir kadeh süt harcamak gerekir. Yiyeceklerle bedenin lüzumu olanları karşılamak en doğrusudur, ancak gerekirse ek yardımlar alınabilir. Tatlı kaçamaklarında vicdan cefayı dinlersek daha az tatlı yemeğe çalışırız. Bedenimizde dakikada 10 milyon hücre can verir ve bir o kadarı da yenilenir. Vasati 100 günde beyin ve asap hücreleri hariç tam bedenimiz yenilenir. Kumpassız makûs beslenme, yenileme sistemini aksatır. Cilt canlılığını, tazeliğini kaybeder ve en ehemmiyetlisi hastalıklara sarih hale gelinir. Bitkinlik, acele yorulma, baş sızısı olabilir. Düşünce ve hafıza sistemi flulaşır. Bu sebeplerden dolayı kumpaslı ve sıhhatli beslenmeye dikkat etmeli ve yemek için yaşamamalı, yalnızca yaşamak için yemeliyiz. 

B) İçkiden Uzak Durun 
Sigara asla içilmemeli, vazgeçmek için gerekirse dayanak alınmalıdır. Yapılan araştırmalarda, çocukların yanında içmediğini korunan ebeveynlerin giysilerindeki nikotinin dahi çocukları etkilediği tespit etilmiştir. Sigara; kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları ve kansere akciğer, yemek borusu, ağız içi, burun-boğaz, gırtlak, pankreas, böbrek, lösemi neden olabilir. Sigara içiyorsanız hemen kendinize sigarayı vazgeçme tarihi tanımlayıp bunu etrafınızdakilere söyleyerek başlangıç yapabilirsiniz. İçkinin azı karar çoğu hasardır. Az ölçü örn. haftada en fazla yedi bardak şarap aşıldığında hasarlı tesirleri ortaya çıkmaya başlar. 

C) Kumpaslı Yatın 
Bağışıklık sisteminizin dinlenmesine izin etmeliyiz. Bağışıklık ve deliksiz bir uyku yatmak birbirine bağımlı iki şey olduğu için kronik uykusuzluk, bağışıklığınızın hasar görmesine neden olur ve bedeninizin hastalıklarla savaşmasını maniler. 

D) Spor Yapın 
Bedenin spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Ancak her zaman spor yapılabilir. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel adalelerini çalıştıracak etkinlikler oldukça ehemmiyetlidir. Yaşamınız süresince yapacaksanız günde 10 dakikalık hafif tempo koşu ve 10 dakikalık mekik, yan mekik, ayak gerdirme hareketleri yeterli olur. Haftada üç defa spor yapabiliyorsanız en az 20 dakika, spora daha az zaman ayırıyorsanız en az 45 dakika olmalıdır. Sporu da balanslı ve kumpaslı yapmak çok ehemmiyetlidir. Her gün uzun müddet spor yapmak adaleleri yorar. Kaslarımızın da dinlenmeye lüzumu olduğunu unutmamak gerekir. Yoga ve meditasyon kalp sıhhati için çok yararlıdır. Meditasyonda bedendeki nitrik oksit seviyeyi çoğalır. Bu madde damar sıhhati için çok ehemmiyetlidir. Nitrik oksit natürel olarak bedende üretilen, kan yolu ile taşınan bir moleküldür. Damarların genişlemesine, kan tazyikinin düşmesine, diyabet ve kanserden korunmaya destekçi olur. En çok burunda bulunur. Yoga ve meditasyonda derin soluk alındığında bu madde akciğerlere dolar. Spor, şahsın etkin dinlenmesini sağladığı ve kendi için yaptığı bir şey olduğundan aynı zamanda mutluluk kaynağıdır. 

E) Güneşden Uzak Durun 
D vitamini kaynağı olan ancak kanser ve ihtiyarlamaya neden olan güneş ışınlarına sabah ve akşamüzeri çıkmaya çalışılmalıdır. D vitamini alacağımız güneş ışınları saati öğlen 11.00-13.00 arasıdır. Bu saatlerde güneşe çıkmanın faydayı-hasarı iyi değerlendirilmelidir. D vitamini aynı zamanda antioksidandır, bağışıklık sistemini dayanaklar, günlük oral alım nasihat edilir. 

F)Beyninizi Etkin Tutun 
Bulmacalar, zekâ oyunları, zekâ sualleri ve hafıza teknikleri beyni etkin meblağ. Ama yorulduğunuzda beyninizi zorlamayın. Her gün okuyacağınız 20 sayfalık bir kitap, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar özellikle zerdeçal, safran, tarçın beynin etkin kalmasına destekçi olur. Her gün, her alanda yeni tadlar almaya çalışın. 

G)Hakimiyetinizi Kendiniz Yapın 
Özellikle duşta ve duş aldıktan sonra bedeni hakimiyet etmek, yeni yumruları, benleri tespit etmek de faydalıdır. Meme kanserini ve yeni çıkan, biçim değiştiren nevüsleri benleri erken tespit etmek çok ehemmiyetlidir. 

H) Pak Kalın 
Bedeninizin pak kalmasına itina gösterin. Haftada en az iki defa ya da üç günde bir defa banyo yapın. Sabun, lif ve şampuan gibi paklik taşıtlarını kullanın ve bedeninizin her tarafını iyice ovun. Tuvalet pakliğine itina gösterin ve ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. Bir Hayli bulaşıcı hastalık ellerden dağılır, bunu sakın unutmayın. 

I) Aşı Yaptırın 
Artık erişkinlerin de bir aşı takvimi var. Korunabileceğimiz, aşısı olan hastalıklardan korunmalıyız. Her sene vefatlara yol açan, iş eforumuzu etkileyen mevsimsel gribe karşı kesinlikle aşı olmalıyız. Kronik hastalıkları olanlara pnömoni aşısı, zona aşısı öneriliyor. Her 10 senede bir tetanoz aşısı olmak gerekir. Tüm kız çocuklarına rahim ağzı kanserinden korunmaları için HPV aşısı yaptırılmalıdır. 

İ) Stresle Başa Çıkmayı Bilin 
Stresle baş faktörün sıhhatli yollarını bulun. Zira stres hormonları bağışıklık sistemine hasar verir. Yoga, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, kumpaslı gülmek ve masaj gibi usullerle stresle gayret ederek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Sosyal ilişkilerin iyi olması, şahsın beğendikleriyle beraber olması, kucaklaşmalar; stres ve gerilimi eksiltir. Kucaklaşma ile birey yalnızlık fobisini yener, sevildiğini sezer. Mutlu olmak da stresle başa çıkmada ehemmiyetlidir.

Sağlıklı Yaşam İçin 10 İpucu Sağlıklı Yaşam Spor Yapın Balanslı Beslenin Kumpaslı Yatın İçkiden Uzak Durun Güneşden Uzak Durun Stresle Başa Çıkmayı Bilin Pak Kalın Hakimiyetinizi Kendiniz Yapın Beyninizi Etkin Tutun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı