Reklamı Geç

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir.

Pişik, bebeğin alıngan olan teninin beze sürtünmesinden dolayı tahriş olması ile oluşan rahatsızlıktır. Oluşan bu tahrişin sebebi alt bezinin minik gelmesi, çok sıkı bağlanmış olması ya da zorunlu sıklıkta değiştirilmemesidir.

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur  ve Nasıl Tedavi Edilir.
Bebeklerde Pişik Neden Oluşur  ve Nasıl Tedavi Edilir. admin
Bu içerik 253 kez okundu.

Pişik, bebeğin alıngan olan teninin beze sürtünmesinden dolayı tahriş olması ile oluşan rahatsızlıktır. Oluşan bu tahrişin sebebi alt bezinin minik gelmesi, çok sıkı bağlanmış olması ya da zorunlu sıklıkta değiştirilmemesidir.Pişik, bebeğin alıngan olan teninin beze sürtünmesinden dolayı tahriş olması ile oluşan rahatsızlıktır. Oluşan bu tahrişin sebebi alt bezinin minik gelmesi, çok sıkı bağlanmış olması ya da zorunlu sıklıkta değiştirilmemesidir. Çocuk üzerinde uzun vakit vazgeçilen plastik donlar sıcak ve nemli bir etraf oluşturarak bakterinin gelişimini basitleştirir. Bu vaziyette pişik "infekte" olur. Şayet pişik infekte olmuşsa bu genellikle bir mantar enfeksiyonudur ve buna neden olan da genellikle Candida ismiyle öğrenilen bir mantardır. Böyle bir vaziyette aynı zamanda teni etkileyen başka mikroplar da olabilir. Enfeksiyon pişiğin rehabilitasyonunu çok efor bir hale getirebilir. Bebeklerin alt bezlemesinde kumaş bez kullanılıyorsa bu bezleri arınmak için kullanılan sabun ve arınıcılar da tahrişe neden olabilir. Bununla beraber kullan at tipte hazır alt bezlerinin kimileri de bebeklerde tahrişe neden olabilmektedir. Bebeğinizin altını arınmak için kullanılan hazır ıslak bezler de bu gidişatı tetiklemektedir. Bu vaziyetlerde içki paraben ve parfüm kapsamayan mahsullerin seçim edilmesi tahrişin oluşmasını yasaklamada takviyeci olacaktır.

Pişik nasıl rehabilitasyon edilir.

Her şeyden evvel bebek bezi, bebeğin cildiyle temas etmediği taktirde pişik yavaş yavaş iyileşecektir. Bebeğin ya da çocuğun altına bez bağlamadan sık sık sarih yakalamak, pişiğin geçmesini sağlayacaktır. Ama pişik geçsin diye çocuğu uzun süreli bez bağlamadan yakalamak yanlıştır. Yapılması gereken bebeğin bezini sık sık değiştirmektir. Eğer çocuğun altına bez bağlamadığınızda çişine ve kakasına dikkat edilmelidir. Bez kullanmayacağınız vaziyetlerde naylon içerikli külot kullanmaktan da sakınılmalıdır. Emici özelliği bulunan bezler seçim edilmelidir. Bebeğin pişik olmaması için özellikle kaka yaptığında altı kesinlikle ılık su ile yıkanmalı, bebekler için üretilmiş ıslatıcı kremler sürülmelidir. Netlikle bebeklere uygun olmayan sabunlar seçim edilmemeli, kullanılması halinde enfeksiyon alana gelebileceği unutulmamalıdır. Çocuğun bez bölgesi yıkandıktan sonra kibarca kurulandıktan sonra ıslatıcısı sürülmelidir. A ve D vitaminli kremler seçim edebilir, ıslaklığı tenle temas ettirmeyen vazelin cinsi kremler kullanabilirsiniz. Özellikle su geçirmeyen özeliği bulunan kremler seçim edilebilir. Pişik bir cinsli geçmiyorsa bebek için satın aldığınız bezi veya ıslak mendili başka bir markayla değiştirin. Eğer bebeğinizin pişiği hafif pişikten ağır irinli pişiğe dönüştü ise kesinlikle hekiminize müracaat etin. Kortizon kapsayan krem veya mantar rehabilitasyonuna gereksinim dinlenip dinlenmediğini doktorunuz tanımlayacak. Bebeğiniz henüz altı haftalık iken pişik olduysa, sulu kabarcıklar ve yaralar oluştuysa, bebeğin ateşi yükseldiyse, iştahsızlık ve zayıflama başladıysa, bebeğin cildindeki kırmızı döküntü başka yerlere de dağıldıysa şipşak hekime gidin.

pişik bebek bebeklerde pişik pişik tedavisi pişik neden oluşur cocuğum pişik oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı