Reklamı Geç

Soğuklarda Vücut Direncinizi Artıracak Doğal Bitkiler

Limon, bal, tarçın dedin mi, orada duracaksın! Hastalıkları atlatmada harcanan kış çaylarının ehemmiyeti çok büyüktür. Bunun için biz de size bu hem lezzetli hem de şifa dolu bir kış nebat çayları listesi sunuyoruz.

Soğuklarda Vücut Direncinizi Artıracak Doğal Bitkiler
Soğuklarda Vücut Direncinizi Artıracak Doğal Bitkiler admin
Bu içerik 220 kez okundu.

Ruhumuza kesin çözüm: Ökse Otu

Ağaç gövdelerine tutunan ve sarmaşık gibi gelişen ökse otu, genellikle kan tazyikini düşürmede kullanılıyor. Mistik bir imaj da yüklenilen ökse otunun bazı kültürlerde iyi talih getirdiğine, sihre karşı gözettiğine ve doğurganlığı artırdığına inanılır. Adale kasılmalarına, asapsal gerginliğe, astıma, yüksek tansiyona ve mide kasılmalarına karşı birebirdir.

Mucize nebat: Tarhun

Avrupa’da namı “nebatların kralı” olarak yürüyen tarhun, antioksidan, mineral ve vitamin açısında bir hayli zengin bir nebat. Baharat olarak yemeklerde sıklıkla kullanılan tarhun, aynı zamanda uykusuzluğu şıp diye çözüyor ve iştah açıyor.

Uyku meseleyi yaşayanların çaresi: Melisa

Uyku getirmesi ve soğukkanlılaştırıcı tesiriyle öğrenilen melisa çayı, limon ve bal ile enfes oluyor. Limona eş hafif bir kokusu olan melisanın orijini, Güney Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere sabrediyor. Bir Hayli şifalı nebat gibi melisa da yabani olarak yetişiyor. “Gribe ne verimi var?” dediğinizi dinler gibiyim. Şöyle ki melisa, yüksek oranda ter attırma özelliğine sahip. Bu da iyileşmenin en ehemmiyetli adımlarından biri öğreniyorsunuz. Yalnız tiroit rahatsızlığınız varsa kullandığınız ilaçlarla etkileşime girmemesi için melisayı hekiminize danışarak harcamanız gerektiğini de unutmayın.

Antik Mısır’dan bu yana şifa dağıtıyor: Papatya

Bir başka uyku problemine çözüm nebatı daha; papatya. Antik Mısır’a kadar uzanan bir geçmişe sahip olan papatya çayı, dünya genelinde muhtelif rahatsızlıkların rehabilitasyonunda en çok kullanılan nebatsal çaylardan biri. Papatya, yüksek fosfor içeriği ile kemiklerin kuvvetlendirilmesinden ruhsal meselelere, antioksidan tesiri ile kanserle gayretten asap sistemi sıhhatinin korunmasına kadar pek çok alanda bereketli olması ile dikkat sürüklüyor.

Gribe kesin çözüm: Zencefil

Tam kış bizi kurtarmak için ‘hazır ol’da bekleyen zencefilin çiçekleri orkideye benziyor. Anavatanı Asya’nın tropikal bölgeleri olan zencefil Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Jamaika, Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tropikal bölgelerinde de yetiştiriliyor. Bereketleri saymakla bitmeyecek zencefil, grip, soğuk algınlığı, boğaz sızısı ve öksürüğün yanı gizeme, mide bulantılarının da en garantili çözümü. Zencefili hem kuru hem de taze hallini harcayabilirsiniz. Ancak çok tesirli ve sert bir tadı olduğunu, bu sebeple ölçüyü ufak yakalamanız gerektiğini unutmayın.

Yağların düşmanı: Rezene

Pakistan ve Hint mutfağının bırakılmazı rezene, dereotunu hatırlayan bir kokuya sahip. Hazımsızlık, mide krampları, sindirim meseleleri ve ateşe iyi gelen rezene, yağ yakılmasını süratlendiren özelliğiyle de zayıflamaya destekçi oluyor. Bayanların gözde çaylarından biri olduğunu söylesek palavra olmaz.

Perhiz çayı: Sinameki

Tropikal bölgelerin popüler nebatı sinameki, adını telaffuz etmeye bile çok alışkın olmadığımız bir nebat cinsi reelinde. Somali, Mısır, Hindistan, Ortadoğu ve Sudan’da yetişen sinameki, bağırsakları pakler, iştahı kapatarak perhiz yapanlara destekçi olur ve şişliği alır.

Her kadının harcadığı: Yeşil çay

İlk kullanımı M.Ö. 3000’e dek uzanan yeşil çay, kilo vermek ve kolesterolü düşürmek için kullanılıyor. Son yapılan araştırmalara göre hücrelerin yayılımını yavaşlatarak kanseri yasakladığı keşfedilen nebat, böylece popülerliğine popülerlik katmış oldu.

Bu nebat, müshil tesiri nedeniyle ilaçlarda sıkça kullanılır. Bu sebeple sinameki çayını bu tesirini unutmadan içmenizi öneririz. Özellikle böyle bir probleminiz yoksa bağırsakları zorlamaya hiç gerek yok.

Kolesterol ve tansiyon için birebir: Hibiskus

Hibiskus, Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip Adaları’na has bir nebat. Sıcak ve soğuk olarak harcanabilen hibiskus çayı; genellikle zencefil ile beraber hazırlanır. Şayet ekşi hoşlanıyorsanız, bu çay burukluğuyla bütün damak tadınıza göre. Yüksek oranda C vitamini kapsayan hibiskus, bir hayli nebat çayında renk ve ekşilik vermesi için de kullanılır. Kolesterol ve tansiyon meseleyi olanlar için birebirdir.

Stresin düşmanı: Sarı Kantaron

Yıldız biçiminde sarı çiçekleri olan sarı kantaron, Avrupa, Kuzey Afrika, Batı Asya ve Kuzey Amerika gibi dünyanın pek çok bölgesinde yetişiyor. Amerika’da en çok satılan nebatlar listesine girmeyi muvaffak olan sarı kantaron, bunalım rehabilitasyonunda son derece tesirli bir nebat. Stresli hayat koşturmacasında soğukkanlılaştırıcı almak yerine sarı kantaron çayını sınamak daha bereketli diye düşünüyoruz.

Verimi çok: Ebegümeci

Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde natürel olarak yetişen ebegümeci, ülkemizde de değişik bölgelerde görülüyor. Nehir kenarlarında ve rutubetli etraflarda yetişebilen ebegümeci, boğaz kuruluğu ve öksürüğe iyi geliyor. Aynı zamanda cilde yumuşaklık da veren nebat, bu nedenle cilt bakım mahsullerinde de sıkça kullanılıyor. Ebegümeci, çok öğrenilmese de, en bereketli nebat çaylarından biri.

Basmakalıp nebat çaylarından bunalanlara: Gülhatmi

Gülhatmi, idrar sökücü özelliğini öğreniliyor. Şayet kış aylarında nebat çayları harcamayı hoşlanıyorsanız, öksürüğü gideren ve boğazı yumuşatan gülhatmini sınamalısınız. Çay olarak hazırladığınız gülhatmi, azıcık soğuduktan sonra suratınızı da yıkayabilirsiniz. Zira bu nebatın cildi arınıcı ve onarıcı özelliği de bulunuyor.

Bir kış olağanı: Ihlamur

Kokusu dahi yeter dediklerimizden. İdrar ve balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı özellikleri ile kış aylarının bırakılmaz meşrubatları arasında yer alıyor. Balsız düşünemediğimiz çaylardan biri kendisi. Ancak bal beğenmeyenlerdensiniz az şeker ile de enfes olur.

Kaşındırıcı olduğu kadar mukavemet artırıcı: Isırgan

Her ne kadar kaşındırması ve tahriş etmesi ile tanısak da, ısırgan bütün bir makûs gün arkadaşı. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’nın soğuk bölgelerinin yanı gizeme, Kanada’nın bazı bölgelerinde natürel olarak yetişen ve 1 metre uzunluğa ulaşabilen nebat, günümüzde pek çok ilaçta kullanılıyor. Verimlerini saymakla tamamlayamayacağımız ısırgan, özellikle kışın çay olarak içildiğinde beden mukavemetini artırma mevzusunda ehemmiyetli fayda sağlıyor.

Burun tıkanıklığına kesin çözüm: Nane

Hazımsızlık, gaz, sindirim sistemi meselelerinin çözümünde kullanılan nanenin, aynı zamanda yağı da aşırıca harcanıyor. Senenin her yarıyılında bulunabilinen naneyi tıkanmış burnunuzu açmak için de kullanabilirsiniz. Nane çayını bir hoş hazırlayın, içmeden evvel o belirgin buğusunu derin derin içinize çekin, gözleriniz yansa da katlanın, farkı süratlice göreceksiniz. Aktarlardan kuru nane alarak çayını demleyebileceğiniz gibi, taze naneleri ufak parçalara ufalayıp iki gün bekleterek kuru nanelerinizi demleme sevinci yaşayabilirsiniz.

Onu beğenmemek imkânsız: Adaçayı

En basit içimli çaylardan biri olan adaçayı, kışın en çok harcanan nebat çaylarından biri. Sindirim sistemi meselelerini çözen ve belleği kuvvetlendiren adaçayı, aynı zamanda dahili enfeksiyonlardan korunma, terlemeyi eksiltme ve saç bakımı gibi pek çok değişik alanda bereketli oluyor. Nebat çaylarından nefret edenleri dahi içimi neşeli ve nefis bu çay ile tavlamanız muhtemel.

Yemeklerin baş tacı: Biberiye

Çama benzeyen kokusuyla bildiğimiz biberiye, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve belleği kuvvetlendirme rehabilitasyonlarında kullanılıyor. Anavatanı Akdeniz olan biberiyenin, sıhhate bereketleri geniş çaplı olarak bilindikten sonra Avrupa’nın büyük kısmında ve Amerika kıtasında yetiştirilmeye başlanmış. Pek çok yemeğe lezzet vermek için de kullanılan biberiye, yağı da harcanan bir nebat.

İsmi havalı, kendi bereketli: Ekinezya

Adı hoş bir çay daha; ekinezya. Amerika kıtasında natürel olarak yetişen ve bu bölgede en popüler nebatlar arasında yer alan ekinezya, zamanında kıta yerlileri tarafından kullanılmış, günümüzde hâlen muhtelif hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılan şifalı bir nebat. En sık kullanıldığı vaziyetler ise, enfeksiyonlar ve grip gibi bulaşıcı rahatsızlıkların rehabilitasyonu. Nebat, cool ve entellerin öncelikli meşrubatlarından biri olarak da dikkat sürüklüyor.

Ne kadar ekşi, o kadar bereketli: Kuşburnu

Ekşiseverler, sizi böyle alalım. Kanı sulandırması ve C vitamini ambarı olması sebebi ile listemizin en ehemmiyetli çaylarından biri kendisi. Öksürük, hapşuruk ne varsa hepsinin düşmanı olan kuşburnu; Kuzey Afrika ve Asya’nın ılıman abuhavalarında natürel olarak yetişiyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesiyle de şöhret yapan çay, pek öğrenilmemesine karşın bir gül meyvesi.

Zencefil kış ayı göğüs yumuşatıcı grip soğuk algınlığı tansiyon ruhsal bunalımlar vücut direnci kolestrol sarı kantoran ebegümeci gülhatmi çay tarhun ökse otu papatya Melisa Rezeneli hibuskus sinameki So
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı