Reklamı Geç

Soğanın Faydaları ve Zararları

Soğan, allium ailesinden olan bir sebze ve ot türüdür. Frenk soğanı, sarımsak, taze soğan ve pırasa bu ailenin öbür aboneleridir. Allium sebzeleri asırlardır sadece karakteristik özelliklerinden dolayı değil; aynı zamanda eşsiz aromaları ve tıbbi bereketleri sebebiyle ekilmektedir.

Soğanın Faydaları ve Zararları
Soğanın Faydaları ve Zararları admin
Bu içerik 278 kez okundu.

Soğan, hastalıklara tutulmama noktasında ciddi katkılarda bulunur ve hastalık vaziyetinde  iyileşme sürecini süratlendirir. Soğan özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı tesirlidir. Soğan kükürt, lif, B ve C vitamini açısından zengin bir yiyecek kaynağıdır. Bunun dışında yararlı öbür yiyecek kaynaklarını da kapsamaktadır, demir ve tiamin bunlara misaldir. Kapsadığı asitler özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı tesirlidir.

İşte soğanın bereketleri…

- Kolesterolün dengelenmesini sağlayarak inme, felç ve kalp hastalıklarına tutulma tehlikesini eksiltir.

- Kan şekerinin balanslı bir seviyede yakalanmasını sağlar ve mümkün yan tesirlerinin vereceği zararları eksiltir.

- Sindirim sistemi için çok bereketlidir, bağırsaklardaki irinleri pakler ve kapsadığı lifler sayesinde mide sağlığına gözetir.

- Cilt sıhhati için ehemmiyetli bir yiyecek kaynağıdır, hücrelerin yenilenmesi ve hastalıklara karşı direncini çoğaldırır.

- Kemik sıhhati içinde ehemmiyetli bir yiyecek kaynağıdır. Yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarına karşı iskeleti korur.

- Cilt ve ten üzerinde alana gelen yanık ve öbür hastalıklarda uygulanabilir.

- Antibiyotik özelliğinden dolayı genel anlamda bünyeyi arınma özelliği vardır. Hür radikallere karşı çok tesirlidir.

- Ağız ve diş sıhhati için ehemmiyetlidir. Ağızda çiğnenerek yenildiğinde ağız içerisinde bulunan bakterileri öldürür.

- Soğan, antibiyotik, antiseptik, antimikrobiyal, antibakteriyel özellikleri ile hastalık ve enfeksiyonlardan uzak durmanıza takviyeci olur.

- Yüksek ateş , grip, öksürük ve alerjilere iyi kazanç. Soğan suyu ve balı karıştırarak bu stil hastalıklarla basitlikle baş edebilirsiniz.

- Ufak bir parça soğan koklamak burundaki kanamayı yavaşlatır ve durdurur.

- Her gün 1 soğan yemek uykusuzluğa ve kabuslara iyi kazanç. Bu da sizin hoş bir uyku sürüklemenize takviyeci olur.

- Şayet sindirim sisteminizle alakalı probleminiz var ise soğan harcamak, sindirim sisteminizi ve bağırsaklarınıza hafifletecektir.

Enfeksiyon Hastalıklarına Bereketlidir: Soğanın en ehemmiyetli özelliğinden bir tanesi enfeksiyon hastalıklarına ve hür radikallere karşı çok tesirli olmasıdır. Özellikle sindirim sisteminde bağırsak ve mide gibi uzuvlarda alana gelen enfeksiyon meselelerine karşı çok tesirlidir. Gazın giderilmesine takviyeci olur. Başta kanser olmak üzere bir hayli hastalığının sebebi olan hür radikallerin bedenden basitçe atılmasını sağlar. Bunun yanında sindirim sistemini öbür hastalıklara karşı gözetici özelliği vardır.

Kalp Sıhhatine Bereketlidir: Soğan potasyum, B ve C vitamini kapsamaktadır ve bu vitaminler açısından zengindir. Natürel antibiyotik özelliğinden dolayı kalp ve damar sıhhatine ciddi katkıda bulunur. Kanı arınma özelliği sayesinde damar tıkanıklıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırır. Ayrıca kalp sıhhatini tehdit eden ve bir hayli hastalığa neden olan hür radikallerin bünyeden süratli bir biçimde atılmasına takviyeci olur. Böylece dolaylı olarak kalp sıhhatinin korunmasını sağlar.

Soğuk Algınlığına İyi Kazanç: Kış aylarında sık sık tesadüfülen soğuk algınlığından kaynaklanan nezle, grip, yüksek ateş ve eşi hastalıkların yanında astım, bronşit gibi hastalıklara da iyi kazanç. Genel anlamda solunum yollarında alana gelen enfeksiyon meselelerini ortadan kaldırır. Öksürüğe ve yüksek ateşe karşı soğan suyu ile bal karışımı anlık netice verebilir. Kış aylarında soğuk algınlığından dolayı tutulduğumuz hastalıklardan daha süratli kurtulmak için bu karışımı kullanabiliriz. Hastalıkların dağılma süratini eksiltir ve daha aktif bir biçimde rehabilitasyon eder.

Btümörün Kanamalarını Durdurabilir: Btümöründe alana gelen küçük tefek kanamalar için tesirlidir. Özellikle kılcal damarlardan kaynaklanan kanamaları giderebilir. Bunun için bir parça soğan buruna uygulanabilir veya soluk yoluyla kokusu kullanılabilir.

Yanıklara ve Böcek Isırmalarına Bereketlidir: Özellikle soğan suyu yanık ve haşere ısırmaları neticeyi tende alana gelen meseleleri ortadan kaldırabilir. Soğan suyu hasar gören kısma uygulandığında azıcık yanma hissi verebilir ama rehabilitasyon edici özelliği vardır. Yaralarda alana gelebilecek mümkün irin ve enfeksiyonların oluşmasına mani olur. Mikropları kırıcı özelliğinin yanında hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlayarak rehabilitasyon sürecini süratlendirir.

Kanser Hastalıklarından Korur: Soğanın en ehemmiyetli bereketlerinden bir tanesi çağımızın en ehemmiyetli ve ölümcül hastalıklarından kanser ve çeşitlerine karşı gözetici özelliğinin olmasıdır. Kanser hastalığı hem çetin hem de güç bir rehabilitasyon süreci ister. Bu surattan ehemmiyetli olan bu hastalığa karşı korunmak ve evvelden doğru beslenme ile hastalığa tutulma tehlikesini eksiltmektir. Soğan, kanser hastalığından korunmak için harcanabilecek ehemmiyetli yiyecek kaynaklarından yalnızca bir tanesidir. Bütün kanser hastalıklarına neden olan en ehemmiyetli faktör hür radikallerdir. Soğan ise hür radikallerin baş düşmanlarındandır. Soğan, özellikle sütun kanserine tutulma tehlikesini ciddi anlamda düşürür. Natürel antibiyotik özelliği ile genel anlamda beden pakliği yapar.

Damar Sertliğine Karşı Korur: Damar sertliğine neden olan bir hayli unsur olabilir. Kolesterol seviyesinin düşük olmasından, buna neden olan genlere kadar onlarca nedeni vardır. Damar sertliği suratından kalp adalelerinde zayıflama alana kazanç ve kalbi de tesirler. Soğan damar sertliği meselesine çözüm olabilir. Kumpaslı olarak soğan tüketimi damar sertliği meselelerine tutulma tehlikesini eksiltir ve dolaylı sıhhatini de korur.

Kemik Sıhhatine Bereketleri Vardır: Soğanın öbür bir özelliği de kemik sıhhatinin korunmasını sağlamaktır. Özellikle yaşlılığa bağlı olarak alana gelen kemiklerin zayıflaması ve misyonunu icra edememesi gibi esas meselelerin giderilmesine takviyeci olur. Kumpaslı olarak soğan veya bal ile karıştırılmış soğan suyu yaşlılık yarıyılında oluşabilecek kemik meselelerine karşı tesirli bir şifa kaynağı olabilir.

Şeker Seviyesini Dengeler: Soğanın en ehemmiyetli misyonlarından bir tanesi de kandaki insülin seviyesini sıhhatli seviyede tutarak şeker hastalığının genel anlamda bedene verebileceği zararlardan sıhhati gözetmektir. Soğan, makûs kolesterolü sıhhatli seviyede meblağ ve iyi kolesterol seviyesini de korur. Bu özelliği dahi kumpaslı olarak soğan harcamaya yeter ve çoğalır dahi.

Cilt ve Saç Sıhhatine Bereketlidir: Soğan cilt ve saç sıhhati için de ehemmiyetli bir yiyecek kaynağıdır. Bunun yanında ağız ve diş sıhhati için ehemmiyetli yiyecekleri kapsamaktadır. Hür radikallere karşı öldürücü tesirinden dolayı bünyenin içinde bulunan uzuvları, dış kısımdaki cildi ve saç sıhhatini gözetmektedir. Saçların ve cildin sıhhatli görünmesini sağlar.

SOĞANIN ZARARLARI NELERDİR?

Soğan bir hayli besinin aksine öbür ilaçlarla dahi harcandığında rastgele bir meseleye neden olmaz. Bu surattan güvenle harcanabilir. Fakat çok ender olarak, mide ekşimesine neden olabilir. Mide ekşimesi özellikle bayanların gebelik yarıyılında olabilir. Bunun yanında fazla soğan harcamak yemek borusunda yanma hissi verebilir. Bazı uzmanlar kan şekerini düşürdüğünü söylemektedirler. Bu surattan diyabet meseleyi olanlar tedbirli harcamalıdırlar.

Soğanın faydaları nelerdir soğan soğanın faydaları soğanın zararları cilt ve saç şeker seyiyesi kemik sihhatine damar sertliğine kanser hastalıkları yanıklara ve böcek ısırmalarına soğuk algınlığı btümör kanamaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı