Reklamı Geç

Soğuklar İçin Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte hastalıklara yakalanma riski de artıyor.Bu vaziyetin nedenlerinin başında kuru ve soğuk havayı beğenen virüsler geliyor. Bir değişik neden ise kapalı ve havasız etrafların hastalıkların bulaşmasını süratlendirmesi olarak gösteriliyor. D vitamini noksanlığı ve soğuk hava da bağışıklığı düşürüyor.

Soğuklar İçin Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi
Soğuklar İçin Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi admin
Bu içerik 268 kez okundu.

KAHVALTIYI SİMİT POĞAÇA İLE GEÇİŞTİRMEYİN

Öncelikle güne kahvaltı ile başlanmalıdır. Kahvaltıda C vitamini almak ehemmiyetli olduğundan yeşilliklere yer verilmeli, üzerine limon bunalarak harcanmasına dikkat edilmelidir. Pekmez, bal gibi natürel tatlılar seçim edilmeli ancak natürel nasıl olsa istediğim kadar yiyebilirim diye düşünmek yerine porsiyon kısıtlamasına gidilmelidir. Yumurta, peynir, süt gibi protein kapsayan yiyecek gruplarından en az birini harcamaya itina gösterilmelidir.

BOL BOL AKIŞKAN HARCAYIN

Gün içinde akışkan tüketimi, kışın kuru havalarda kendimizi daha iyi sezmek için çok ehemmiyetlidir. Sıcak limonlu ballı nebat çayları içimizi ısıtırken, hastalıklara karşı bağışıklığımızı da artırmaktadır. Ancak nebat çaylarını içerken dikkat edeceğimiz nokta, nebat çaylarının  ıhlamur, papatya, yeşil çay, adaçayı muhtemelse natürel olmasına ve kaynatarak değil demleme usulüyle hazırlanmasına itina gösterilmelidir. Kış aylarında susamıyorum diye su tüketiminin eksiltmesine izin verilmemelidir. Birey gerekiyorsa kendisine minik andırdırmalar yaparak günlük en az 1,5-2 litre su harcamalıdır.

C VİTAMİNİ ALIMINA DİKKAT

Kış aylarında sebze ve meyve tüketiminin kapsadıkları C vitamini nedeniyle bağışıklık üzerinde pozitif tesirleri vardır. C vitamininden daha çok faydalanmak için, ham harcanabilen sebzeleri bu biçimde harcamaya, haşlanması gereken sebzeleri çok az suda haşlamaya, pişirilmesi gereken sebzeleri ise düdüklü değil bayağı tencerede kısık ateşte pişirilmesine dikkat edilmelidir. Meyve tüketiminde dikkat edilecek husus ise, meyveyi sıkarak değil, günlük posa alımını artırmak için kendisini yemekte fayda var. Özellikle kış geldiğinde daha çok C vitamine gereksinim olduğu görüşüyle kahvaltılarda taze bunalmış meyve suları seçim edilir. Bu seçim kalori alımını da artırdığından kışın kilo alma nedenlerinden biridir. Unutulmamalıdır ki C vitamini bedende depolanmaz, bedene alınan C vitamininin aşırısı dolaysız olarak atılır Bu nedenle günde 4-5 porsiyon meyve, bir öğünde harcanan sebze yemeği ve yemeklerin yanında harcanan limonlu satalar c vitamini gereksinimini karşılamak için yeterli olacaktır.

ARA ÖĞÜNLER ATLANMAMALI

Kış aylarında uzun süreli açlıklar beden mukavemetini eksiltirken, iştah hakimiyetini güçleştirir. Bu nedenle ara öğünler sıçranmamalıdır. Ara öğünlerde meyve, fındık, badem ceviz gibi yağlı tohumlar, nebat çayları, süt veya yoğurt, leblebi basit harcanabilen ara öğün alternatifleridir. Kışın havaların soğumasıyla çoğalan tatlı lüzumunu ise sütlü hafif tatlılarla karşılamak, kış mevsiminin değişik bir meseleyi olan süratli kilo almayı yasaklayacaktır.

ZENCEFİL, BAL, ZERDEÇAL, KARABİBER VE KEFİR KIŞIN OLMAZSA OLMAZLARI

Hastalıklardan korunmada zencefil çok ehemmiyetli bir yere sahiptir. Özellikle öksürüğün iyileşmesi için kullanılan zencefilli balı öğrenmeyen yoktur. Kış aylarında günlük 1 çay kaşığı zencefil harcanması bereketlidir. Zencefille birlikte, zerdeçal, karabiber kış aylarında kullanılması önerilen baharatların başında kazanç. Bunların dışında bağışıklık için seçim edilen kimi tarafından çok hoşlanılan, bazıları tarafından hiç beğenilmeyen fakat harcanmasını önerdiğimiz meşrubat kefirdir. Günde bir su kadehi kefir tüketimi bağışıklığı artırırken, kapsadığı probiyotik sayesinde kışın yaşanabilecek kabızlık kasvetini önler.

GÜNEŞLİ HAVALARDA YÜRÜYÜŞ YAPIN

Güneşin suratını gizlediği kış aylarında D vitamini noksanlığı sık karşılaşılan sıhhat meselelerinden biridir. D vitamini noksanlığı bunalımı birliktesi getirir. Bunalım bulguları olan tedirginlik, mutsuzluk, uykusuzluk beden mukavemetini düşürür. Kışın D vitamini lüzumunu karşılamak emeliyle güneşli zamanlarda yürüyüş yapılmasına dikkat edilmelidir. 

soğuk kış bağışıklık sistemi güçlü bağışıklık sistemi zencefil bal güneşli hava yürüyüş ara öğünler vitaminler c vitamini pekmez bal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı