Reklamı Geç

Kansızlığı Önleyen Önemli Faktörler

Başta mide ve bağırsak kanseri olmak üzere birçok önemli hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilen kansızlık, yorgunluğa neden olduğu için yaşam kalitesini düşürüyor.

Kansızlığı Önleyen Önemli Faktörler
Kansızlığı Önleyen Önemli Faktörler admin
Bu içerik 241 kez okundu.

Hemoglobin eksilirse anemi olur

Kan, içeriğinde farklı hücreler bulundurmaktadır. Kanda, rakamı değişik hücrelere göre daha çok olan eritrosit başka bir deyişle kırmızı kan hücreleri, oksijeni bedene dağıtmakla misyonludur. Kırmızı kan hücrelerinin rakamının az olması ya da oksijen taşıma marifetinin bozulması ise anemiye neden olmaktadır. Anemi, ömrü takribî 100 gün olan eritrositlerin kana kırmızı rengini veren hemoglobin maddesinin eksilmesiyle ortaya çıkar. Kan kaybı, eritrositlerin kısa müddette bölünmesi ve eritrositlerin yeterince yapılamaması da aneminin sebepleri arasındadır.

Demir lüzumuna dikkat!

Bayağı bir insanın günlük demir lüzumu 2 mg’dir. Besinlerdeki demirin takribî %10’u ince bağırsaklarda emilmektedir. Bayanlarda erkeklere oranla demir lüzumu daha fazladır. Besinlerdeki demirin ancak %10 kadarı ince kadehlerden emilir. Bedenin lüzumu çoğaldığı gidişatlarda bu oran noksan kalmakta ve anemi ortaya çıkmaktadır.

Toprak ve buz yeme hissi varsa…

Genellikle bulgu vermeyen anemi, kan incelemeleri neticesinde ortaya çıkan ve basitlikle teşhis edilebilen bir sıhhat meseleyidir. Hastalığın ilerleyen düzeylerinde seri yorulma, halsizlik, çarpıntı, tırnaklarda biçim bozukluğu, saçlarda dökülme ve ağız kenarında çatlaklar ortaya çıkmaktadır. Hastalardaki toprak ve buz yeme hissi de aneminin en ehemmiyetli bulguları arasındadır. Çocuklarda, demir noksanlığına bağlı oluşan anemi meseleyi; konuşma, yürüme ve oturmada gecikme ile bilme eforluğuna neden olmaktadır. B 12 vitamininin beceriksizliği B 12 kansızlığına yol açmaktadır. Bu hastalık el ve ayaklarda anlaşma, kilo kaybı, ishal, unutkanlık, bunalıma da neden olabilmektedir.  

Anemiye yol açan neden ortadan kaldırılmalı

Anemi sualin rehabilitasyon edilebilmesi için altında uyuyan sebebin tanımlanması gerekir. Misalin adet kanaması çok yoğun olan bayanlarda, bir vakit sonra anemi ehemmiyetli bir mesele haline gelmektedir. Bu mesele sebebiyle hayat niteliği negatif etkilenen bayanlara hormonal destekledinerek, adetleri kumpaslı hale getirilmelidir. Ayrıca kanda beceriksiz olan maddeler tanımlanıp lüzumlu takviye sağlanmalıdır. Bu yarıyılda eritrositlerin üretimi durduğu için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılmamalıdır. Anemiye neden olan ilaçların vazgeçilmesi gerekir.

Anemiye karşı bu ihtarları dikkate alın!

Hayvansal besinler! Karaciğer, kırmızı et, balık gibi hayvansal gıdaları kumpaslı olarak harcanmalıdır.

C vitamini! İçeriğinde C vitamini yüksek olan meyve ve taze bunalmış meyve sularını meşrubat olarak seçim edilmelidir. Çay ve kahve tüketimi olası olduğunca hudutlandırılmalıdır.  

Demir ilaçları! Demir beceriksizliği vaziyetinde uygun rehabilitasyonun yapılması, hekim hakimiyetinde tablet ya da iğne ile beceriksiz olan kıymetlerin yerine konulması gerekir. Rehabilitasyon, bireyin kendi isteğine göre kesilmemeli, rehabilitasyonun bitirilmesine hekim tarafından karar verilmelidir.

Folik asit! Bedenin eritrositleri üretebilmesi için folik isyankarda lüzumu vardır. Folik asit noksan olduğunda kan hücresi imali eksilmekte ve anemi mesele olmaktadır. Bedendeki folik asit seviyesinin hakimiyet edilmesi, beceriksizliği vaziyetinde lüzumlu rehabilitasyonun yapılması gerekir.

B12 vitamini! Eritrositlerin kemik iliğinden üretilmesi için B12 vitamini gerekmektedir. B12 vitamininin beceriksizliği anemiye yol açmaktadır. B12 vitamini emiliminin olması için pankreas, mide ve ince bağırsağın işlevlerinin bayağı olması gerekmektedir. 

Kansızlık c vitamini Demir hayvansal gıdalar hemoglobin toprak buz yeme kansızlığı önleme kansızlık tedavisi kansızlık nedenleri kansızlık tedavisi kansızlık sebepleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı