Reklamı Geç

Akne (Sivilce) nedir

Sivilce olarak da öğrenilen iltihaplı sivilce, cemiyette en çok görülen cilt problemlerinden bir tanesidir. Bedenin farklı bölgelerinde alana çıkan sivilceler, görünümü dolaysız olarak etkilemekte ve şahsı oldukça rahatsız etmektedir. Kimi cilt yapısına bağlı olarak kimi beslenme alışkanlığı ile alakalı olarak ortaya çıkabilen iltihaplı sivilceler, en çok on beş ile yirmi yaşları arasında görülmektedir. Özellikle ergenlik yarıyılında gençlerin biyolojisinde alana gelen hormonal farklılıklar sivilce yaradılışını tetiklemektedir. Bunun yanı gizeme yağlı yiyecekleri fazla harcama, stres gibi kimi faktörlere bağlı olarak da sivilce çıkabilmektedir.

Akne (Sivilce) nedir
Akne (Sivilce) nedir admin
Bu içerik 375 kez okundu.

İltihaplı Sivilce

Kalıtsal bir özellik olarak anne babadan dolayı çocuklarda da görülebilmektedir. Şayet anne ya da baba gençlik yarıyılında sivilce problemleri yaşamışsa çocukları da iltihaplı sivilce ya da siyah nokta gibi cilt problemleri ile karşılaşabilmektedirler. İltihaplı Sivilce bireyin cilt yapısına bağlı olarak geçici olabilmekte ya da rehabilitasyona lüzum dinlenebilmektedir. Değişik rahatsızlıklar gibi iltihaplı sivilce rehabilitasyonunda da ne kadar erken davranılırsa o kadar acele iyileşme görülür. Sivilcelerle fazla oynanmamalı ve cilt kesintisiz olarak pak yakalanmalı, yabancı madde kapsayan kozmetik mahsulleri kullanılmamalı, güneşin hasarlı ışınlarından olası olduğunca korunulmalıdır.

İltihaplı Sivilce Nedir?

Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından birisi olan sivilce iltihaplı sivilce vulgaris, genelde ergenilk çağında başlar ve rehabilitasyon edilmediği takdirde kalıcı izler vazgeçebilir. Tenin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkar ve tende kırmızı sivilce, kist, siyah nokta biçiminde kendini gösterir.

Çoğunlukla ergenlik çağında, 12-18 yaş arasında ortaya çıksa da, hem bayanda hem erkekte, her yaşta görülebilien bir hastalıktır. Cemiyette görülme sıklığı yüzde 80′ in üzerindedir.

Ergenlikte cilt altındaki yağ ölçüyü çoğalır ve yağ bezleri bozulur. Neticede ciltte iltihaplı, kızarmış şişlikler oluşmaktadır. Surat, göğüs, sırt, boyun, omuz bölgesinde görülür. Özellikle surat bölgesindeki sivilceler, rehabilitasyon edilmediği takdirde iz biçiminde kalır ya da yaşam süresince devam edebilir. Bu da fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve bireyin psikolojisini tesirler.

Sivilcenin çok farklı tipleri vardır. Bazen siyah ya da beyaz noktalar biçiminde görünür. Bu genelde hafif şiddetlidir. Bazen de sızıya neden olan büyük ve sert kistler biçimindedir. İltihaplı sivilceler de vardır. Bunlara püstül denir.

Sivilce Nasıl Oluşur?

Yağ bezlerinin çok büyük bir kısmı kıl köklerinin içindedir. Bu bezlerin, cilde açılan kanalları vardır. Bu kanallar tıkanırsa sivilceler alana kazanç. Yağ bezlerinden sebum denilen bir madde salgılanır. Yağ yapısında bir madde olan sebum cildi gözetir. Sebum kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir ve sivilce yaradılışına neden olur. Burada biriken bu madde ölü hücrelerin atılmasını maniler ve tıkanıklığa yol açar. Böylece bakterilerin üremesi için uygun etraf oluşur.

Bu bakterilerin artmasıyla kızarıklık, şişlik ve sızı oluşur. İrin alana kazanç. Bu vaziyetin uzun sürmesi neticeyi sivilce patlar ve içeriği dışarı akar.

İltihaplı Sivilce Cinsleri

Lezyon
Cilt hücrelerinin hastalık veya yaralanma neticeyi fiziksel metamorfoza uğramalarına lezyon ismi verilir. Harici iltihaplı sivilce, cilt kanseri, bıçak kesiği vb. veya dahili iç uzuvlarda görülenleri olarak bölerler. Başka Bir Deyişle iltihaplı sivilce lezyonu denildiğinde yağ bezlerindeki bir kumpassızlıktan kaynaklanan ciltteki fiziksel metamorfozdan bahsedildiği anlaşılır. İltihaplı Sivilce lezyonlarının ciddiyeti comedon sınan siyah ve beyaz noktalardan nodül ve kistlere kadar değişir.

Comedon siyah ve beyaz noktalar
Bunlar yağ foliküllerinin içindeki ölü hücreler, minik kıllar ve bazen bakterilerle tıkanmış yağ dokularıdır. Görüntüleri sebebiyle "siyah veya beyaz noktalar" olarak adlandırılırlar. Sterilize civarda bir cilt uzmanı tarafından yapılmadıkça bunalmamalıdırlar zira çok acele mikrop kapıp daha büyük meselelere neden olabilirler.

Papule
Cildin üzerinde hafifçe rakım oluşturan ufak 5 mm veya daha küçük ve sert lezyonlardır. Kimileri gözle görülmeyecek kadar minik olmasına karşın değilince pürüzlü bir his verir.

Pustule sivilce
Kubbe biçiminde, irinli beyaz kan hücreleri, ölü cilt hücreleri ve bakteri kapsar ve alıngan bir lezyon cinsidir. Genellikle merkezinde bir kıl bulunur. Büyüyerek kist halini almadıkça bu cins sivilceler genellikle iz vazgeçmezler.

Macule yara izi

İyileşen bir iltihaplı sivilce lezyonunun geçici olarak vazgeçtiği kırmızımsı kirdir. Yassı ve genellikle pembemsi kırmızıdır. Geçmesi günler, bazen haftalar alır.

Cyst kist

İçlerinde beyaz kan hücreleri, ölü hücreler ve bakteriler gibi akışkan veya yarı akışkan maddeler bulunduran kesemsi lezyonlardır. Sivilceden büyük ve irinlidirler. Cildin alt katmanlarına kadar yoğun tesirleri vardır, sızı verebilirler ve çoğunlukla iz vazgeçerler.

akne Comedon siyah ve beyaz noktalar sivilce iltahaplı sivilce sivilce nasıl oluşur iltahaplı sivilce cinsleri cyst kist pustule sivilce
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı