Reklamı Geç

Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir

Sık görülen çocuk hastalıkları denince uslara kızamık, kabakulak gelmiyor bir zamandır... Şimdi yaygın olan çocuk hastalıkları arasında alerjiler, obezite ve zatürree var. Form Sante mecmuası da bu ay bu mevzuda bir dosya hazırladı. Bulgularından rehabilitasyonlarına kadar her güzergahıyla çocuklarda en sık görülen 10 hastalığı ele aldı.

Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir
Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir admin
Bu içerik 343 kez okundu.

ALERJİK HASTALIKLAR 

Alerjik hastalıklara son senelerde giderek çoğalan bir süratte tesadüfülmekte. Hatta bu oran bazı ülkelerde yüzde 33’lere kadar çıkıyor.

Bulguları: Alerjiler kendini tende döküntü, sindirim sistemi bozuklukları, soluk alma güçlüğü, burunda ve gözde akıntı, kaşıntı ve kızarıklıklar biçiminde gösteriyor.

Korunmak için: Bir Hayli etrafsal etmen konut tozları, kedi ve köpek tüyleri, polenler alerjen madde özellikleri taşıyor. Bu sebeple çocukları bunlardan gözetmek koşul. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin bir hayli başka hastalık gibi astım ve alerjik hastalıklara daha az tutulduğu öğreniliyor. Düşük tuzlu perhiz, balık gibi deniz mahsullerinden zengin beslenme ve C vitamini kullanımının astım semptomlarını eksilttiği öğreniliyor. Alerjik yapılı bir anne, bebeğini emzirirken beslenmesinde bir hayli allerjen potansiyeli olan besine dikkat etmek zorunda.

Rehabilitasyonu: Alerjen yiyecekten kaçınma, konut içi akar yoğunluğunu, nem oranını, küf-mantar yaradılışını eksiltme, sigara dumanına maruz vazgeçmeme, konutta duvardan duvara halı bulundurmama alınabilecek etrafsal temkinlerden kimileri. 

PNEMONİ ZATÜRRE

Zatürree pnömoni, en gelişmiş ülkelerde dahi sık görülen ve vefatlara neden olan, dünyanın öğrenilen en daha önceki hastalıklarından biri. Pnömokoklar bireyden bireye, bir-iki metrelik mesafelerden yakın temas neticeyi bulaşıyorlar. 

Bulguları: Solunum rakamının çoğalması, göğüste çekilme, sesli soluk alınması, göğüste hırıltı ve ateşin yüksek olması sayılabilir.

Gözetmek için: Çocuğu mikrop alabileceği etraflardan gözetmek ve beslenmesine dikkat etmek. Aşılar da gözetici oluyor.

Rehabilitasyonu: Bol akışkan alma ve balanslı beslenme öneriliyor. Anne sütü alan çocukların da sık sık emzirilmesi nasihat ediliyor. Büyük çocuklarda akışkan besinler az ölçüde sık aralarla veriliyor. Etraf ısısının ayarlanması da ehemmiyetli: Oda ısısı vasati 25 derece olmalı. 

OBEZİTE 

Obezite beden yağ kitlesindeki fazla çoğalış olarak belirlenebilir.

Bulguları: Bulguların başında natürel ki fazla kilo geliyor ancak obeziteyi değerlendirilirken yalnızca kilo temel alınmıyor. Burada beden kitle indeksinin hesaplanması daha ehemmiyetli.

Rehabilitasyonu: Obezlerde hormonal olanlar hariç yapılan iyi bir perhiz ve spor ile rehabilitasyon olası. Mektep çağından evvel perhiz önerilmiyor, balanslı beslenme ve hareket çoğalışına teşvik ediliyor. Büyük çocuklarda uzman hekim ve diyetisyen hakimiyetinde uygun perhiz programları uygulanabiliyor.

Korunmak için: Çocuğun bol su içmesini sağlamak, asla yemekle mükâfatlandırmamak, atıştırmayı menetmek, ara öğünlerde meyve ve salataya yöneltmek.

SKOLYOZ 

Omurgamızın sıradanda önden ve yandan bakıldığında düz olması gerekiyor. Sağa ve sola doğru C veya S biçiminde çarpık olması "skolyoz" olarak belirleniyor. 

Bulguları: En yaygın belirti asimetri. Bir tarafa aşikarlaşan kürek kemiği çıkıntısı ve bir omuzun daha yüksek oluşu gibi... Bazen kalça kemiklerinde de asimetrik görünüm olabiliyor. Çarpıklığın çoğalışı, sırt ve belde sızıya yol açıyor.

Korunmak için: Anne-babanın çocukların gelişimini kumpaslı takip etmeleri ve asimetrik sporlara yönlendirmemeleri gerek.

Rehabilitasyonu: Derecesi 40-45 altındaki çarpıklıkların rehabilitasyonunda, fizik-rehabilitasyon usulleri uygulanıyor. Bu rehabilitasyonlarla hem hastanın sızısı gideriliyor, hem de adaleler kuvvetlendiriliyor. Traksiyon alçılar da kullanılabiliyor. Daha ileri hadiselerde cerrahi müdahale gerekebiliyor.

İMPETİGO

Stafilokok veya stretokokların neden olduğu yüzeysel bir cilt hastalığı. İnsandan insana temasla ya da havlu, mendil gibi eşyaların ortak kullanılmasıyla bulaşıyor. Ciltteki minik bir travmanın ardından travma olan yerde büyüyor. 

Bulguları: Travmanın ardından ciltte bir kızarıklık oluşuyor. Bu travmanın üzeri süratle bal rengi kabuklarla kaplanıyor.

Korunmak için: Kesinlikle hijyen kaidelerine uyulması gerekiyor. Çocuğun cildinde en küçük bir kesik oluştuğunda bu bölge antibiyotik solüsyonla arınılmalı.

Rehabilitasyonu: Hafif olan hadiselerde yaraların üzerine ilaç uygulanması yeterli olabiliyor. Kabuklar arınılıp günde 3 kere antibiyotik solüsyonla siliniyor ve yeniden antibiyotikli kremler uygulanıyor. Ağır izleyen olaylardaysa, evvel tanrı kültür alınıyor ve ona uygun antibiyotik ilaç rehabilitasyonu uygulanıyor.

ATOPİK DERMATİT 

Atopik dermatit, ten ve mukoza çeperlerinin etrafsal maddelere karşı ayırı duyarlılık göstermesi biçiminde belirlenen bir cilt hastalığı.

Bulguları: En sık tesadüfülen bulgular kuru ten, kaşıntı ve döküntü. En tipik belirti dirsek içi ve diz arkalarındaki lezyonlar. Yüzde eritemli, ince beyaz kabuklu lezyonlar vardır. Bebek emeklemeye başladıktan sonra sürtünmeye bağlı olarak bacakların ve kolların dış suratlarına, bileklere ve alına dağılma görülüyor. 

Gözetmek için: Hastanın bulunduğu civar nemli olmalı, ısısı da oldukça statik bulunmalı. Kıyafetler tahriş etmeyici olmalı. Bunlar özel bir sabunla yıkanmalı ve iyi durulanmalı. Fazla banyolar ve fazla sabun kullanmaktan sakınmalı. Banyolardan sonra tene yağlı maddelerin uygulanması ehemmiyetli. 

Rehabilitasyonu: Islatıcılar, topikal kortikosteroidler, oral antihistaminisler, inatçı Atopik dermatitte fotokemoterapi, UVB uygulaması, mikrofototerapi rehabilitasyon sağlanıyor.

OSGOOD-SCHLATTER HASTALIĞI

Osgood Schlatter hastalığında, diz altında bulunan çıkıntıda sihrime görülüyor. 

Bulguları: İlk bulgunun sızı olduğunu söylemek olası. Başlangıçta sızı hafif oluyor. Hasta diz altında sızı ve eliyle değdiğinde hassasiyet seziyor. Hastalık şişlikle de ortaya çıkabiliyor. 

Gözetmek için: Koşma, sıçrama, diz çökme, merdiven inip çıkma gibi fazla etkinliklerden sakınılmalı.

Rehabilitasyonu: Gözetici temkinler uygulanmalı, daha ileri gidişatlarda alçı ile tespit yapılmalı. Tendon kaydırma veya kemik grefti biçiminde cerrahi teşebbüs de gerekebiliyor.

GELİŞİMSEL KALÇA DİSPLAZİSİ

Bacaktaki ana kemiğin üst kısmının kalça kemiği ile arasındaki ilişkinin bozulması vaziyeti olarak belirlenebilir. Bu hastalık yakın zamana kadar doğuştan kalça çıkığı olarak belirleniyordu.

Bulguları: Kalça ve dizler kırıkken her iki dizin aynı seviyede olması gerekiyor. Tek taraflı kalça çıkığı varsa o taraftaki diz öbürüne göre daha altta görünüyor.

Rehabilitasyonu: İlk 6 aylık yarıyılda emel kalçayı düzenleyecek pozisyonda yakalamak olduğu için muhtelif ateller kullanılıyor.

Gözetmek için: Çok sıkı kundaklama, bebeği kucakta çok sıkı yakalama, her iki bacağı birden yukarıya kaldırma alt açma ve banyo sırasında gibi gidişatlar klasik eklemi bozabiliyor. Bu sebeple bunları yapmaktan sakınmak gerekiyor.

KONJENİTAL HİPOTİROİDİ 

Doğuştan gelen hipotiroidi boyundaki tiroid bezinin hormon yapımındaki noksanlığı veya yokluğu ile karakterize bir hastalık. Önlenebilir zekâ geriliğinin en sık sebeplerinden biri.

Bulguları: Belirtiler aylar içinde büyüyor. Kabızlık, emme eforluğu, beslenme sırasında solunum eforluğu, uzamış sarılık, ağlama sesinin kalın ve kaba olması ve kaba surat hatları gibi belirtiler bu hastalığı akla getirebilir. 

Gözetmek için: Hastalıktan korunmak için testlerin yapılmasının ehemmiyeti çok büyük.

Rehabilitasyonu: Rehabilitasyonu ağız yoluyla tiroid hormonu verilerek yapılıyor ve uygulanması çok basit. Hastaların sihrime ve büyümeleri de yakından izleniyor.

DOĞUŞTAN DUYMA KAYBI

Tehlike etmenleri arasında; ailede duyma kaybı öyküsü, müdahaleli doğum, ilaç kullanımı, annenin hamileyken geçirdiği enfeksiyonlar, doğum ağırlığının düşük olması, doğumdan sonra ciddi sarılık, yüzde ve kulakta deformite sayılabilir. 

Bulguları: Bebeğin seslere tepki vermemesi, hengamede uyanmaması ve 1 yaşına doğru da akranlarının kullandığı kolay sözcükleri kullanamaması, duyma kaybının ehemmiyetli bulguları arasında sayılabilir. 

Gözetmek için: Tarama testi bebek en azından 3 günlükken yapılabilir. Bu test 1-2 dakikalık kulak probu ile, soğukkanlı ve suskun bir civarda uygulanabilen kolay bir test.

Rehabilitasyonu: Duyma kaybı kulak lekeyi ve kulakta akışkan birikmesi neticeyi oluşabiliyor. İlaç rehabilitasyonu ya da cerrahi müdahaleden sonra duymalarını kazanabilirler. 

Yenidoğan tarama testlerini unutmayın!

Bebek doğduktan sonra birkaç gün içinde yapılan tarama testleri, bir hayli ciddi hastalığın erken yarıyılda tutulması açısından ipucu verebiliyor. İşte yapılması gereken testler... 

Fenilketanüri PKU

hipotiroidi

Gelişimsel kalça displazisi daha önceki ismiyle doğuştan kalça çıkığı 

Duyma tarama testleri

Galaktozemi

Kistik fibroz 

Hemosistinürini

Biotinidaz noksanlığı

Konjenital hipotiroidi

Skolyoz Çocuk hastalıkları çocuk sağlığı Alerjik hastalıklar yeni doğan tarama testleri Doğumdan işitme kaybı Konjenital Hipotiroidi Dİgelişimsel kalça displazisi osgood schlatter hasralığı impetigo atopik dermotit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı