Reklamı Geç

Kabızlığa İyi Gelenler

Beslenme biçimimizde ki yanlışlara bağlı olarak yaşanabilecek kabızlık ciddi bir rahatsızlıktır. Yeme içme mevzusunda yapılan yanılgılar, bedenin lüzumu olan yiyeceklere yeterince yer vermeme ve metabolizmanın yavaş çalışması kabızlığa neden olan tesirlerdendir.

Kabızlığa  İyi Gelenler
Kabızlığa  İyi Gelenler admin
Bu içerik 474 kez okundu.

   Beslenme biçimimizde ki yanlışlara bağlı olarak yaşanabilecek kabızlık ciddi bir rahatsızlıktır. Yeme içme mevzusunda yapılan yanılgılar, bedenin lüzumu olan yiyeceklere yeterince yer vermeme ve metabolizmanın yavaş çalışması kabızlığa neden olan tesirlerdendir. Lifli ve yağlı yiyecekler sindirim sistemimize dayanakçı olur. Genellikle tek tip beslenme, fazla fast food düşkünlüğü ve en ehemmiyetlisi bedenin su lüzumunu yeterince karşılamama yaşamımızın hemen her aşamasında kabızlık meseleyi yaşamamıza neden olabilir.

     Kabızlıkla karşı karşıya kaldığımızda ilk yapmamız gereken su tüketimini çoğaldırmaktır. Su, bağırsakların çalışmasını süratlendirir ve boşaltımın rahat yapılmasını sağlar. Kahve, çay, meyve suyu sulu yiyecekler olmasına rağmen bağırsakların çalışmasını yasaklayabilir. Meyve suları harcanacaksa taze olmasına dikkat edilmeli ve  yalnızca kayısı aromalı meyve suları seçim edilmelidir.  Lifli sebzeler, hububat ve baklagiller, omega bakımından zengin gıdalar rahatsızlığın giderilmesinde dayanak olur. Asitli meşrubatlar, fazla yağlı besinlerin tüketimi kabızlığın görülmesine neden olur. Bazı insanların metabolizması öbürlerine göre daha yavaş çalışır. Sindirim yavaş olur ve tuvalete çıkmak seyrek ve güç olur. Bu tip metabolizma meseleleri olan insanların beslenme alışkanlıklarına çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Kabızlık meselesinde hemen hekime koşup ilaçlara sarılmaktansa evvel konutta kendimiz rehabilitasyon etmeye çalışabiliriz. Gece yatmadan bir kaşık zeytinyağına iki üç damla limon damlatarak içmek dışkının yumuşamasını sağlayabilir. Kabızlık esnasında susam harcamak da iyileşmeye dayanakçı olur.

     Sabahları aç karnına bir kase yoğurda iki yemek kaşığı keten tohumu karıştırıp yenilebilir. Zeytinyağlı pırasa yemeği, sarımsaklı yoğurtlu besili otu, sinemaki otu kabızlığa dayanakçı öteki gıdalardandır. Tam nebat ve meyve çayları harcanabilir. Bir öteki usul de bir litre suyun içine maydanoz, kiraz sapı ve üç adet poşet yeşil çay karıştırılıp, limon ve kayısı kurusuyla kısık ateşte kaynatılır. Günde beş öğün biçiminde birer kadeh içilir. Kabızlığa tutulmamak için günde en az 2 litre su tüketimini alışkanlık haline getirmeli, kuru besinlerden uzak durmalı, lifli bakliyat mahsullerini sık sık harcamalı ; kayısı, incir, ceviz gibi meyveleri  kumpaslı olarak harcamalıyız. Her ne kadar çok ciddi bir rahatsızlık olarak görmesek de kabızlık meseleyi sık yinelenen insanlarda bağırsak incelmesi, bağırsak yırtılmaları, hemoroit gibi daha büyük hastalıklara neden olacağından dikkatli olunmalıdır.

kabızlık kabızlık tedavisi kabızlığa ne iyi gelir kabızlık için ne yapmalıyım kabızlık için ne yemeliyim kabızlık için doğal tedavi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı