Reklamı Geç

Hamileliğin Belirtileri Nelerdir

Kadınların fizyolojik bir özelliği olan hamilelik, çocuk sahibi olmaya karar verildikten itibaren dört gözle beklenmektedir. Genellikle kadınlar belli koşullar sağlandıktan sonra adet döngülerini takip etmeye başlar.

Hamileliğin Belirtileri Nelerdir
Hamileliğin Belirtileri Nelerdir admin
Bu içerik 276 kez okundu.

      Bayanların fizyolojik bir özelliği olan gebelik, bebek sahibi olmaya karar verildikten itibaren dört gözle beklenmektedir. Genellikle bayanlar uygun şartlar sağlandıktan sonra adet döngülerini takip etmeye başlar. Bu  müddet zarfında adet döngülerinin kanama gününde itibaren 10 – 15 gün sonrasında yumurtalama yarıyılına girerler.  Hamileliğin asıllaşması için bu tarihler en uygun zaman dilimidir.

      Gebelik bulguları şahıstan bireye çok değişiklikler gösterebilir. Bu zamanlar çok stresli bir yarıyıl olduğu ve kesintisiz temennide olunduğu için sancılı geçen zamanlardır. Bayanların hormon yapısının bozulduğu ve istenmeyen gidişatlara neden olsa da hamile kalmak isteyen her bayan bu bulguları yaşamak için dört gözle beklemektedir.  Hemen hemen herkesin bildiği genel gebelik bulgularından ilki kadının adet gününün gecikmesidir. Stres, mevsim farklılığı, kullanılan ilaçlar gibi bir ekip faktörler adet gününü geciktirse de banalden daha uzun yaşanan gecikme hamileliğin ilk sinyalini vermektedir. Natürel ki adet gecikmesi asla kendi başına bir kanıya varmaya neden değildir. Bayanların her insanda olduğu gibi metabolik, genetik ve fiziki değişiklikleri bir çok bulgunun bazı bayanlarda görülüp bazı bayanlarda ise hiç tesadüfülmediğine neden olmaktadır.
     
     Adet yarıyılı gecikmesinden sonraki bulgulardan bir öbürü ise mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusmadır.  Baş dönmesi , bitkinlik, uyku hali de hamileliğin sinyalleri arasında yer almaktadır. Hamilelik bulgusu olan mide bulantısı özellikle sabahları ortaya çıkar. Kokulara aşırısı ile duyarlı olmanın yanı gizeme  bazen çok yemek yemek bazen de fazla iştahsızlık bulgular arasına girmektedir. Tam bayanlarda görülmese de ceninin yerleşmesinde implantasyon adı verilen kanama görülür. Bu kanama adet kanaması aksine kirletilme biçiminde görülür ve bir kaç gün devam ettir. Gebeliğin ilk haftalarında alana gelen bulgulardan bir öbürü ise göğüslerde yaşanan şişlik, sızı, hassasiyet gidişatıdır. Bedende alana gelen metamorfozlara bağlı olarak idrara sık çıkma, kasıklara saplanan sızılar, beden ısısında çoğalış, kesintisiz uykusuzluk, duygu gidişatlarında ani ve nedensiz değişmeler hamilelik bulgularındandır. Aşerme , yüzde oluşan güneş yanığına benzeyen kahverengimsi kirler ise hamileliğin ilerleyen zamanlarında yaşanan bulgularındandır.
     
    Tam bu bulgular yüzde surat hamile kalındığı anlamına gelmez. Zira hamilelikteki bulguların bir çoğu adet yarıyılı yaşanılan bulgular ile neredeyse eştir. Şayet gebelik kuşkularınız varsa konutta yapılan hamilelik testlerinden basitçe edinebilir ve bilebilirsiniz. Natürel ki de kesin netice uzman hekime müracaat eterek kan testi yaptırmaktır.

hamilelik gebelik hamilelik belirtileri gebelik belirtileri anne bebek çocuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı