Reklamı Geç

Gebelikte Spor Yapmak Doğru Mu?

Genel kanı olarak gebe kadınların pek hareket etmemesi, ayaklarını uzatıp yatması tavsiye edilse de aslında gerçek hiç de öyle değildir ve hareketsizlik bir gebenin daha iyi hissetmesine değil tam aksine çok daha kötü hissetmesine neden olur.

Gebelikte Spor Yapmak Doğru Mu?
Gebelikte Spor Yapmak Doğru Mu? admin
Bu içerik 208 kez okundu.

Gebelikte Spor Yapmak Doğru Mu?

Genel kanı olarak gebe kadınların pek hareket etmemesi, ayaklarını uzatıp yatması tavsiye edilse de aslında gerçek hiç de öyle değildir ve hareketsizlik bir gebenin daha iyi hissetmesine değil tam aksine çok daha kötü hissetmesine neden olur. Tüm sürecin normal devam ettiği ve ciddi sorunların olmadığı bir gebelik sırasında egzersiz yapmak gebe kadının kendini çok iyi hissetmesini sağlar.Burada belirleyici olan, bebeğin annesine verdiği sinyaller, anne adayının kondisyonu ve elbette hekimin yönergeleri olacaktır.

Son yıllarda çok popüler olan hamile pilatesi de anne adayları için ideal bir çözüm olabilir. Anne adayının bir salonda pilates yapma şansı yok ise bununla ilgili DVD'leri satın almayı düşünebilir. Hekimin tavsiyesi ve bilgisi dahilinde evinizde yapabilirsiniz.

Sağlıklı bir gebelik dönemi için kısa süreli ve fazla ağır olmayan egzersizler yapmak da anne adayına tavsiye edilebilir. Bu sayede anne adayı sırt ve bel ağrılarından daha az şikayet eder, uykusuzluk sorununu azaltabilir, daha kolay bir doğum yaşayabilir.

Bir gebe, spor yaparken şunlara dikkat etmelidir:

- Eğer anne adayı egzersiz yapıyor ise muhakkak beslenmesine son derece özen göstermelidir.

- Anne adayının egzersiz yaparken, vücut ısısının yükselmemesine dikkat etmesi gerekir. Burada en ideal nokta 38 derecedir. Anne adayının bu ısıyı fazla aşmaması gerekir.

- Vücut ısısının yanında nabız da anne adayının dikkat etmesi gereken bir başka noktadır. Eğer nabız 140 'ı geçerse anne adayı egzersize ara vermelidir.

- Egzersiz sırasında düşme ve kaymalaral karşı çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü anne adayının denge noktası gebeliğe bağlı olarak değişmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı