Reklamı Geç

Et beni zararlı mıdır ?

Vücudumuzun hemen her yerinde görülebilecek et benleri, çoğunlukla terlemeye müsait bölgelerde ortaya çıkar. Koltuk altı, saç derisi, boyun, kasıklar, sırt bölgesi sıklıkla görülen yerlerdir. Güneş ışınlarının ultraviyole ışınlarının etkisini azaltmak için vücudun kendi kendine oluşturduğu parçacıklardır.

Et beni zararlı mıdır ?
Et beni zararlı mıdır ? admin
Bu içerik 464 kez okundu.

ET BENİ ZARARLI MIDIR ?
 

     Vücudumuzun hemen her yerinde görülebilecek et benleri, çoğunlukla terlemeye müsait bölgelerde ortaya çıkar. Koltuk altı, saç derisi, boyun, kasıklar, sırt bölgesi sıklıkla görülen yerlerdir. Güneş ışınlarının ultraviyole ışınlarının etkisini azaltmak için vücudun kendi kendine oluşturduğu parçacıklardır. Açık tenlerde et benlerinin daha çok görülme sebebi güneş ışınlarına çok daha fazla maruz kalmalarıdır. Bu nedenle özellikle açık tene sahip insanların güneş ışınlarından daha fazla korunmaları ve de yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanmaları gerekir.
     

       Et benleri vücudun deriye rengini veren melanin denen maddenin üremesini sağlayan hücrelerin belirli bir yerde toplanması sonucu oluşur. Et benlerinin bir kısmı doğuştan gelmektedir. Genetik olmayan et benlerinin çoğalması doğuştan olan et benlerine göre daha hızlıdır. Yaşlılığa bağlı olarak da et benleri çoğalabilir. Kimi zaman kalıcı olan benler kimi zamanda  kendiliğinden düşüp yok olabilir. Gebelik dönemi ve ergenlik dönemlerinde bu benlerin renginin koyulaştığı görülmektedir. Genellikle zararsızdırlar. Ama bazı durumlarda et benleri  özellikle kanser gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Et benlerinin tedavisi için herhangi bir ilaç şu an piyasada bulunmamaktadır. Herhangi bir ağrı, sızı, tahriş ve acı vermezler. Sadece sert bir şekilde kaşıma, koparma,  herhangi bir yere sıkıştırma benlerin acı vermesine neden olduğundan et beni olan bölgelere dikkat etmek gerekmektedir .  Et benleri yaş ve kiloyla doğru orantılı artabilir. Kimileri et benleriyle barışık olsa da kimileri estetik açıdan çok rahatsızlık duyar. Bu gibi durumlarda ilacı bulunmayan benler sadece cerrahi müdahaleyle alınabilir.  Elektrokoter denilen yakma işlemi benlerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu tedavi sürecinde acı çekilmemesi için uyuşturucu krem veya ince uçlu anestezi yöntemi uygulanır. İkinci bir yöntem ise dondurma yöntemidir. Sıvı azot ile benler dondurulur. Bir hafta içinde düşmeye başlar. Dünyada en çok görülen vakalardan biri olan et benlerine sahipseniz kilonuzu kontrol ederek ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunarak benlerin çoğalmasına engel olabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı