Reklamı Geç

Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi

Bireyi oldukça rahatsız eden burun kanamaları, cemiyetin yüzde onluk diliminde en az bir kere de olsa alana gelen bir rahatsızlıktır. Gençlerde ve çocuk denecek yaşlarda, sık sık yinelenen kanamalar biçiminde alana gelmektedir. Burun kanaması KBB alanındaki en çok görülen şikayetlerden biridir. Hemen herkes yaşamında bir kerede olsa burun kanaması geçirmiştir. Genellikle kolay sebeplere bağlı ve basitçe durdurulan bir vaziyet olmasına karşın bazen nedeni çok ciddi olup yaşamı tehdit eden şiddette kanamalar olabilir.

Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi
Burun Kanaması Sebepleri ve Tedavisi admin
Bu içerik 237 kez okundu.

Burun Neden Sık Kanar?
Burun içi oldukça yoğun ve yüzeyel damarlar kapsar. Özellikle burun boşluğunu ikiye ayıran dağılmanın ön kısmı buruna gelen damarların birbiriyle birleştiği ve bu damarların oldukça yüzeyel olduğu bir kısımdır. Özellikle çocuklarda bu kısım hiç bir tesir olmadan dahi kanayabilir. Burun boşluğunun her iki kenarında bulunan ve konka ismi verilen etlerde damar açısından çok zengindir ve bazı kanamaların nedenidir.

Burun Kanamasının Sebepleri Nelerdir?
Burun kanaması hem buruna ait nedenlere yerel nedenler hemde burun dışındaki problemlere genel nedenler bağlı olarak büyür.

Yerel Nedenler: 
-Burun içi irinleri
-Sinüzit
-Buruna gelen darbeler
-Çocukların burun karıştırmaları
-Buruna sokulan yabancı cisimler
-Burun içi ve sinüs urları
-Burunda kemik çarpıklığı septum deviasyonu
-Allerjik rinit

Genel Nedenler ise: 
-Hipertansiyon
-Kan Hastalıkları Kanama-pıhtılaşma bozuklukları,lösemi vs.
-Barsak Asalakları

Burun Kanamasınde Hangi Muayenelerin Yapılması Gerekir?
Özellikle şiddetli burun kanamalarında genellikle ilk yapılan iş, nedenine bakılmaksızın kanamanın durdurulmasıdır. Kanama durdurulduktan sonra nedeni mevzusunda bazı araştırmalar yapılmalıdır. Nedenin incelenmesinde yapılması gereken ilk şey hastanın tetkikidir. Bir Hayli kere tetkik ile neden anlaşılır. Şüphelenilen nedene göre yapılabilecek muayeneler şunlardır
-Tansiyon ölçülmesi
-Sinüzit filmlerinin çekilmesi basmakalıp filmler ya da tomografi
-Barsak asalağı incelenmesi
-Kanama-Pıhtılaşma testleri
-Kan hastalıkları ile alakalı testler
Bu testler her zaman her hastaya uygulanmaz. Hekimin şüphelendiği nedene göre bir kısmı yapılarak neden bulunmaya çalışılır.

Burun Kanamasında Nasıl Rehabilitasyon Edilir?
Bir Hayli burun kanaması kendiliğinden ya da hastanın burun ucunu yakalaması ve soğuk uygulaması ile durur. Ancak bu biçimde durmayan kanamalar hekim müdahelesini gerektirir. Kanamayı durdurmak için yapılabilecek müdaheleler şunlardır:

Burun Kanamasında Damarın Yakılması:
Hafif derecedeki sık yineleyen kanamalar için kullanılır. Burun ufalamasının ön kısmındaki damar ağına kimyevi maddeler uygulanarak kanamanın önlenilmesine çalışılır. Her iki tarafa uygulandığında veya fazla kimyevi madde uygulandığında burun ufalamasının delinmesi tehlikeyi vardır.

Burun Kanamasında Tampon Konulması:
Sık uygulanan bir rehabilitasyon usulüdür. Burun ucunun yakalanması ya da soğuk uygulama ile durdurulamayan kanamalarda kullanılır. Burun boşluğuna konan tampon kanayan damar üzerine baskı yaparak kanamayı durdurur.

Tampon olarak antibiyotikli kremler sürülmüş gazlı bez kulanılabileceği gibi, ortasında hastanın soluk almasını sağlayacak borunun bulunduğu daha konforlu tamponlar da kullanılabilir. Tamponlar genellikle 48 saat kalarak çıkarılır.

Daha uzun vakit kalması bazen problem infeksiyonlara yol açabilir. Tampon vaktince hastaya antibiyotik verilmesi önemsememe edilmemelidir. Bazen burun kanamasının kaynağı burnun arka kısımlarıdır ve önden konan tamponlarla durdurulamaz. Bu vaziyette arka posteriör tampon sınan ve ağız içinden sokularak burnun arka kısmına yerleştirilen tampon kullanılır.

Burun Kanamasında Damarların Bağlanması: 
Bu harekât bir operasyondur ve hastanın yaşamını tehdit edecek şiddette olan ve tampon konmasıyla durmayan kanamalarda kullanılır. Kanamanın yerine göre tanımlanan damar bazen sinüs içinden bazen de boyun açılarak bağlanır. Hastaya yapılan müdaheleler esnasında hastanın hafifletilmesi ehemmiyetli yer meblağ. Özellikle yaşlı ve hipertansiyonlu hastalarda bu emelle hastaya diazem ya da değişik serinkanlılaştırıcı ilaçların verilmesi gerekebilir.

Burnum Kanadığında Konutta Ne Yapabilirim?
Bir Hayli kere hastanın kendi uyguladığı usuller kanamayı durdurabilir. Hastanın ilk yapması gereken şey burun ucunu sıkıca tutarak başın öne doğru eğilmesidir.

Şayet baş arkaya doğru eğilirse kanın genizden boğaza gitme olasılığı çoğalır. Burun üzerine soğuk uygulaması da yararlıdır. Hatta hasta burun ön kısmına tampon vazifesini üstlenecek bir gazlı bez de koyabilir.

Ancak hastanın kendi uyguladığı usuller kanamayı durdursa da kesinlikle uygun zamanda bir KBB uzmanına tetkik olmalıdır.

Burun kanaması burun kan burun kanaması sebepleri tedavisi Burun kanamasında damar bağlama Burun kanamasında damarın yakılması burun kanamasında tampon burun kanaması tedavisi burun neden kanar çocuklarda burun kana
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı