Reklamı Geç

Uykunun Önemi

Her ne kadar farkında olmasakta vücudumuz çok güzel bir sisteme dayalı oluşturulmuştur. Yorulduğumuzda yorulduğumuzu belirten, acıktığımız da acıktığımızı, uykumuz geldiğin de ise uykumuzun geldiğini belirten bir sistemdir

Uykunun Önemi
Uykunun Önemi admin
Bu içerik 525 kez okundu.

Uykunun Önemi

 

      Her ne kadar farkında olmasakta vücudumuz çok güzel bir sisteme dayalı oluşturulmuştur. Yorulduğumuzda yorulduğumuzu belirten, acıktığımız da acıktığımızı, uykumuz geldiğin de ise uykumuzun geldiğini belirten bir sistemdir bu. Bu sistem her ne kadar kusursuz olsa da dış faktörlerin çoğundan oldukça etkilenmektedir.
           Hayatamıza güzel bir şekilde devam edebilmemiz için yapmamız gereken şeylerden biri de uykudur. Vücudumuza kodlanan, ve genelde havanın kararması ile vücudun yorgunluğunu atmak için yaptığı eyleme uyku denir. Uykunun önemi ise düşündüklerimizden çok daha fazladır. Vücut uyku halinde iken tamamen kendini salmaktadır. Bu rahatlamanın yanı sıra uyku halinde vücut fonksiyonları yapması gereken işlevlerin çoğunu yerine getirmiş durumdadır. Düzensiz bir uykuya sahipsiniz bu fonksiyonların çoğunun çalışmadığını görebilirsiniz.
    Uykusuz bir sabaha kalktığınızda şiddetli baş ağrıları çekebilirsiniz. Düzenli bir uykunuz yok ise metabolizmanız normal olarak çalışmaz. Gün içerisinde yorgunluğunuz baş gösterir. Gözlerinizde şişlikler meydana gelir. Aklınızı yapacağınız işler için toparlayamazsınız. Çok basit gibi görünen 3-4 saatlik uyku eksikliği bile bu denli rahatsızlıklara yol açıyor ise haftalarca düzensiz bir şekilde uyumanın vücudunuza ne kadar büyük zararlar verebileceğini düşünmek bile istemeyiz.
      Hayatta, tüm streslerinizden uzak, en rahat ettiğiniz eylemi yani uykuyu sakın üzmeyin. Uykunun önemi düşünüldüğünden çok daha fazladır

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı