Reklamı Geç

Çocuklarda Astım ve Tedavisi

Astımlı çocukların rakamı büyük bir süratle çoğalıyor. Bugünün astımlı çocukları yarının astımlı yetişkinleri oluyor. Ergenlikte düzeldiği iddia edilen hastalık yaşamın ilerleyen safhalarında, kimi zaman gebelik sırasında, kimi zaman askerlikte yine kendini gösteriyor.

Çocuklarda Astım ve Tedavisi
Çocuklarda Astım ve Tedavisi admin
Bu içerik 339 kez okundu.

Astımın esas sebebinin kent yaşamı olduğunu belirterek, "Soluduğumuz lekeli hava, vasıtalardan dağılan egzoz gazları astımın en büyük tetikleyicisi. Aynı biçimde konut içindeki hava lekeliliği de astıma yol açıyor. Çağdaş konutlarda kapılardan, pencerelerden yer kaplamalarına kadar kullanılan her türlü kimyevi malzemeden konutun içindeki havaya uçucu gazlar salınıyor, hijyene çok daha fazla umursanan günümüzde kimyevi paklik malzemeleri çok daha sık kullanılıyor, kullanım alanından kazanmak için sarih balkonlar yerine kapalı balkonlar seçim ediliyor, çamaşırların konut içinde kurutulmasıyla çamaşır deterjanındaki kimyeviler buğulaşarak solunan havaya karışıyor. Böyle bir etrafta yaşayan çocuklar bir de genetik olarak alerjiye yatkınsalar astım kaçınılmaz hale geliyor" dedi.

Astım tehdidinin bebeklikten başladığını  ve çocuklar doğduklarında karşılaştıkları ilk yabancı maddeler gıdalar olduğu için ilk olarak besin alerjileri kendini gösteriyor. Sıklıkla inek sütü ve yumurta alerjisi ile başlayan macera 3-4 yaşlarında yerini konut tozu alerjisine vazgeçiyor. Konutta veya yuvada müddet geçiren çocuklar akranlarıyla temas neticeyi enfeksiyonlara sık tutulmanın da tesiriyle birbiri arkasına bronşit saldırıları geçirmeye başlıyor ve astım kendisini gösteriyor.

Çocukları alerjiden ve astımdan uzak yakalamanın yolları şunlardır.

"1. Çocuklarınızı olabildiğince pak bir etraf ve havada yaşatmak ve yetiştirmek,

2. Çocuklarınızı gıda lekeliliğinden uzak yakalamak: 

Çocuklarınız için abur cuburların, fast food besinlerin yer almadığı, alerji ve astımı önlemede en bedelli kaynaklar olan taze meyve ve sebzelerin, minerallerin özellikle Selenyum, flavonoidler yer aldığı sıhhatli bir beslenme kumpası oluşturmak,

3. Bilgi lekeliliğinden temizlemek: 
Arı sütü, bal, bıldırcın yumurtası, karaturp vb. natürel oldukları için hasarsız olduğu düşünülen bazı seçenek ve bitirici tıp kapsamındaki uygulamaların astımı iyileştireceğine ağırlaştırabileceği mevzusunda bilinçlenmek".

Astımın 4 adımla rehabilitasyon edilebilir
"Yüzde 90'ı alerji kaynaklı olarak görülen ve yineleyen bronş daralması olarak izleyen astımın bütüncül rehabilitasyonunu eş zamanlı uygulanacak şu dört basamağa gösterilecek itinayla asıllaştırmak ve astımı erişkinliğe taşımamak olası:

1. Konutunizi ve etrafınızı tertip edin:
Astımlı çocuğunuzu alerjik olunan maddeden ve alerji dışı astım saldırıyı tetikleyicilerinden uzak tutun, konut tozu akarlarının en çok olduğu halıları konuttan uzaklaştırın, yatak ve yastığa akar geçirmeyen özel alerji kılıfları takın, konutun hiçbir yerinde sigara içmeyin.

2. İlaç rehabilitasyonunu ilgisizlik etmeyin:
Alerjik astımı olan çocuğunuza ilaç rehabilitasyonunun ilk düzeyinde süratli tesir eden sprey ilaçlar verilerek çocuğunuzun hamle geçirmeyecek hale gelmesi hedeflenir. Bu ilaçlar çok düşük doz, kana karışmayan kortizon kapsar. Uygun dozda kullanıldığında yan tesir tehlikeyi olmaz. İlaçların başlanıp kesilme kararı alerji uzmanınca verilmelidir. Alerji mevzusunda radikal çözüm sağlandıkça ilaçlar yavaş yavaş eksiltilerek kesilmelidir.

3. Dilaltı damla aşı rehabilitasyonu uygulayın: 
Çocuğunuzdaki alerji ve astım bağışıklık sisteminin yanlış çalışmasına bağlı büyür. Alerji radikal çözülmedikçe astım sürekli ilaçla baskılanmak zorunda kalınır. Bu sebeple alerjinin radikal çözümü aşı rehabilitasyonudur. Bu rehabilitasyon uzman hakimiyetinde olmak kaydıyla, yan tesiri bulunmayan dilaltı damla aşı rehabilitasyonu olarak çocuğunuza uygulanabilir, uygulamayı siz konutta yapabilirsiniz, rehabilitasyon süresi ise 3-5 yıldır.

4. Reflüsünü hakimiyet altına alın: 
Astım doğası gereği çocuklarda yüzde 80 mide başı gevşekliği ile beraber izler. Mideden yukarıya soluk borusuna ve akciğerlere kaçan mide asidi astımı makûslaştırır. Bu sebeple reflüden gözetici beslenme çocuğunuzun astım rehabilitasyonunun olmazsa olmaz bir parçasıdır. Reflüyü artırıcı kakaolu çikolata, kek ve eşi yiyeceklerden kaçının gece uyumadan evvel en az iki saat süt de dâhil olmak üzere çocuğunuza yemek yedirmeyin.

Bu dört basamağın da aynı anda eş zamanlı uygulanması ile astım rehabilitasyonunda zafere erişilir. Ancak unutulmaması gereken nokta biri noksan kaldığında dahi astımın yetişkin yaşama uzaması ihtimalinin çoğalacağıdır".

Astım kuru öksürük göğüs bölgesinde baskı astım ilaçları hırıltılı nefes alma çocuklarda astım çocuklarda astım tedavisi çocuk alerjisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı