Reklamı Geç

Adet Söktürücü

Adet bir hastalık değil aslında sağlıktır. Kadınların hormonlarını düzenleyen vücudunun temizlenmesini sağlayan yararlı bir olaydır.

Adet Söktürücü
Adet Söktürücü admin
Bu içerik 686 kez okundu.

ADET SÖKTÜRÜCÜ
 

       Günlük hayatta karşılaşılan sorunlar, siniri, stres durumu, mevsimsel  değişkenlik, hava değişimi gibi etkenler bayanların adet dönemlerini etkilemektedir. Normal zamanlaması 28 günde günde bir olan yumurtlama dönemi gecikebilmektedir. Adet bir hastalık değil aslında sağlıktır. Kadınların hormonlarını düzenleyen vücudunun temizlenmesini sağlayan yararlı bir olaydır. Fakat bir çok sebep adet kanamalarının gününü geciktirebilmekte bazen ise tamamen kesmektedir. Adet göremeyen kadın rahatsızlanmaktadır.
     

     Menopoz dönemine kadar düzenli adet takvimi olan bayanların, düzensiz kanamaları olan bayanlara göre kemik erimesine yakalanma riski çok daha azdır. Adet göremeyen kadın karında şişlik yaşar. Göğüslerde aşırı hassasiyet, ağrı, şişlik görür. Kasıklarında ağrılar vardır ve kanama gelene kadar devam etmektedir. Kanama ne kadar gecikirse bu rahatsızlıklarda o derece uzun sürmektedir. Bu nedenle kadınların bir çoğu piyasada bulunan ve reçetesiz alabilecekleri adet söktürücü ilaçlara başvurmaktadır. Sürekli olarak adet söktürücü kullanımı hormonlara zarar vermek de ve zaman içinde farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Adet kanaması gecikirse ve düzensizse doktora başvurulmalıdır. Ama sık yaşanmayan bir durumda tedavisini evde yapmayı deneyebiliriz.
      

    Bunlardan kadınlar arasında en yaygın kullanımı soğan suyudur.  Orta büyüklükteki bir soğanı soyup üzerine 1 litre su ekleyip kısık ateşte kaynatmalıyız. Biraz soğuduktan sonra akşam ve sabah birer bardak içmeliyiz. Bu etkili yöntemlerden biridir. Biberiye ve papatya çaylarını karıştırıp demlemek de adet sökmeye yardımcı bitki çaylarındandır. Bir tatlı kaşığı balın içine aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz çiriş otunu kaynatıp eklerseniz ve düzenli olarak beş gün kullanırsanız rahatsızlığınızın giderilmesini sağlayacaktır. Çiğ havuç tüketimi,  zerdeçal, dere otu adet kanamanızın gelmesini kolaylaştıracaktır. Sabahları civan perçemi, çörek otu ve kekik kaynatıp suyunu içmek de bir çok bayanın yapması gereken yöntemlerdendir.
      Yine de adet gecikmeniz oluyor ise ve kanamanız gelmediyse ilaç yöntemine başvurabilirsiniz. Adet söktürücüler hamilelik durumunu sonlandırmayacağı için rahatlıkla kullanılabilir. Adet düzensizliğinin en önemli nedeni kadınlarda progesteron eksikliğidir. Rahim yumurtalık tembelliği de diğer nedenlerden olup asıl nedeni öğrenmek için doktora başvurmak gerekmektedir. Piyasada bulunan adet söktürücü haplardan bazıları: Naprosyn CR, Tarlusal, Duphaston,Luteylyn’dir. Bu tür hapları doktor kontrolü olmadan kullanmak tavsiye edilmez. Özellikle hamilelik şüphesi olan kişiler asla kullanmamalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı