Reklamı Geç

Paranoya Nedir

Paranoya, fazla fobi, anlamsız vesvese ya da güvensizlik olan şahısların bozulmuş psikolojik gidişatına denir. Paranoya olan bireyler, vakalar ya da bazı gidişatlar karşısında anormal düşüncelere kapılarak kendi hayal dünyasında değişik büyümelerin olabileceği evhamına kapılırlar.

Paranoya Nedir
Paranoya Nedir admin
Bu içerik 223 kez okundu.

Paranoya

Paranoya hastaları, kesintisiz olarak başlarına makûs vakalar geleceğini ve başkalarının kendisi ile alakalı konuştuklarını ya da değişik tasarılar kurdukları görüşü içine girerler. Kafalarında kurdukları senaryoların hakikate dönüşeceği fikrine kapılarak kesintisiz olarak tedirginlik sezer ve rahatsız olurlar. Asılda olmayan vakaları varmış gibi kabul eder ve anlatırlar. Kendileri de bu senaryolara inanırlar.

Paranoya hastalığı çoğunlukla otuz ya da kırk yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Şahıs kesintisiz olarak çevresini araştırarak hakimiyet eder. Misalin takip edildiği fikriye kapılarak yolunu değiştirir. Kendisi için kesintisiz değişik temkinler almaya çalışır. Kimseye güvenmez ve kin meblağ. Daha az bağışlayıcı olur ve daha acele hiddetlenir. Gizemini basit basit vermez ve kesintisiz olarak fobi içinde yaşar. Paranoya rehabilitasyon edilebilir bir hastalıktır. Bu hastalığın teşhisi ise hastanın yakınları tarafından yapılabilir. Hastanın iyileşmesinde yakınlarının yardımı oldukça ehemmiyetlidir.

Paranoya paranoya nedir paranoya hastaları paranoya tedavisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı