Reklamı Geç

Mide Ülseri Nedir

Mide ülseri mide ya da ince bağırsak çeperindeki yaralardır. Mideyi kaplayan gözetici mukus tesirsiz hale geldiğinde oluşurlar. Mide, yemeğin hazmedilmesine ve mikroplara karşı korunmasına destekçi olmak için eforlu bir asit üretir. Bedenin dokularını bu asitten gözetmek için, kalın bir mukus katmanı salgılar. Mukus katmanı aşınmışsa ve aktif bir biçimde çalışmayı keserse, asit mide dokusuna hasar verebilir ve ülserlere neden olabilir.

Mide Ülseri Nedir
Mide Ülseri Nedir admin
Bu içerik 371 kez okundu.

Batı ülkelerindeki her on bireyden birinin mide ya da ince bağırsakta ülserlerinin hayatlarının bir noktasında olacağı varsayım edilmektedir. Mide ülserlerinin rehabilitasyonu oranla basittir, ancak rehabilitasyon edilmezse ehemmiyetli meselelere neden olabilirler. Mide ülseri hakkında süratli hakikatler
İşte mide ülseri ile alakalı bazı ehemmiyetli noktalar. Daha fazla ayrıntı ve destekleyici bilgi ana yazıda yer almaktadır.

 Mide ülseri Batı'da sık görülür ve rehabilitasyonu basittir ancak ciddi olabilir.
 En yaygın nedenler bakteriler ve steroid olmayan antienflamatuar ilaçların  NSAID'ler  kullanımıdır.
 Mide ülseri basmakalıp bulgusu hazımsızlıktır .
 Mide ülseri rehabilitasyonu olağanda nedeni gidermeye odaklanır.

Bulgular
Bir bayan karın sızısı ile uzanıyor.
Sızı, mide ülseri, mide çevresindeki veya azıcık yukarıya çıkan ana semptomdur.
Mide ülseri basmakalıp semptomu hazımsızlıktır, ayrıca dispepsi de denir.

Hazımsızlık, mide bölgesinde sızı veya rahatsızlığa neden olur. Bu bulgu, aynı anda ortaya çıkabilecek mide ekşimesi ile karıştırılabilir.

Mide yanmasına asit reflü veya gastroözofageal reflü hastalığı  GÖRH  neden olabilir. Mideden azıcık daha yükseğe çıkar ve göğsün alt kısmını sezilir.

Tüm mide ülserlerinin hazımsızlığa neden olmadığına dikkat sürüklemek ehemmiyetlidir.

Mide ülseri bulguları mide ekşimesi daha aşikar olma meylindedir, ancak bulgular hala bilinmeyen olabilir.

Bir ülser, mide bölgesinde yanma veya mat bir sızı yaratma meylindedir. Bu sızı bazen "ısırma" veya "kemiren" sızı olarak belirlenir. Bazı insanlar aç hissi belirleyebilir.

Öteki bulgular şunlardır:

kilo kaybı
mide bulantısı ve kusma
acı suratından yememek
geğirme
kabarıklık
sızı yemek, içmek veya antasitler alarak hafifleyebilir
Bazı mide ülserleri farkedilmeden gider ve tipik hazımsızlık tipi sızılar göstermez. Bu ülserler daha az yaygındır ve ülser kanamaya başladıktan sonra teşhis edilme meylindedir. Bazı ülserler mide duvarında delik açabilir. Bu delinme olarak öğrenilir ve ciddi bir gidişattır.

Mide ülseri bulguları zamanla sıklıkla değişir ve tespit edilmesi güç olabilir.

Perhiz
Perhiz farklılıkları, mide ülserlerinin büyümesini önlemeye destekçi olabilir.

Mide ülseri tehlikeyi taşıyan şahıslar, perhizlerine alttaki yiyeceklerin daha aşırısını dahil etmelidir:

Meyve ve sebzeler: Muhtelif meyve ve sebzeleri yemek, sıhhatli bir sindirim sistemi astarının anahtarıdır. Bu yiyecekler antioksidanlar bakımından zengindir, asit salgılanmasını inhibe eder ve sitoprotektif ve antienflamatuar özellikler kapsar. Bir 2017 araştırması , bunların ülserlerin önlenmesi ve rehabilitasyonu için ehemmiyetli etkenler olduğunu önermektedir.
Lif: Çözünür perhiz lifindeki yüksek perhizler mide ülseri büyüme tehlikesini eksiltir.
Probiyotikler: Probiyotik yoğurt gibi faal bakteri içeriği kapsayan gıdalar, bir Helicobacter pylori'nin  H. pylori eksiltilmesine destekçi olabilir enfeksiyon. Probiyotiklerin hazımsızlık semptomlarını ve antibiyotiklerin yan tesirlerini hafifçe iyileştirdiği gösterilmiştir.
C Vitamini: Bu eforlu antioksidan , özellikle de uzun bir zaman süresince ufak dozlarda alındığında , H. pylori'nin yok edilmesine destekçi olmakta tesirli olabilir. Meyveler, baklagiller ve portakal, domates gibi sebzeler yüksek seviyede C vitamini kapsar .
Çinko: Bu mikro gıda sıhhatli bir bağışıklık sistemini gözetmek ve yaraları iyileştirmek için ehemmiyetlidir. İstiridye, ıspanak ve sığır eti yüksek oranda çinko kapsar.
Selenyum: Bu enfeksiyon karmaşıklık tehlikesini eksiltebilir ve aynı zamanda iyileşmeyi teşvik edebilir. Brezilya fıstığı, sarı yüzgeçli orkinos ve halibut, yüksek selenyum içeriği için önerilmektedir.
İçkiden ve kafeinden sakınmak, her ikisi de bedenin daha fazla mide asidi üretmesine neden olduğu için tehlikeyi eksiltmeye destekçi olabilir. Bu mide ülserlerine yol açabilir.

Yalnızca perhize güvenmenin aksine, en tesirli netice için bir rehabilitasyon tasarısını desteklemek için perhiz alternatiflerini kullanmak ehemmiyetlidir.

Nedenler
Şişeden düşen tabletler.
NSAID olarak öğrenilen bir sızı kesici sınıfı mide ülseri tehlikesini artırabilir.
Mide ülseri ve ince bağırsak ülserlerinin iki ana sebebi:

H. pylori bakterileri
nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar NSAID'ler olarak adlandırılan bir sızı kesici sınıfı
Mide ülserlerinin daha az yaygın sebepleri arasında şunlar vardır:

Fazla mide asiditesi veya hiperaktivite: Bu, genetik, sigara, stres ve bazı gıdalar da dahil olmak üzere muhtelif sebeplerle ortaya çıkabilir.
Zollinger-Ellison belirtiyi: Bu, fazla ölçüde mide asidinin üretilmesine neden olan ender bir hastalıktır.
Tehlike etmenleri
Bazı tutumlar ve etkenler, mide ülseri büyüme ihtimalini artırır.

Bunlar şunları kapsar:

sık steroid kullanımı
sigara içmek
fazla üretken kalsiyum veya hiperkalsemi
genetik
sık sık içki harcamak
Mide ülseri, 50 yaş üstü fertlerde daha sık görülür. İnsanlar her yaşta bir mide ülseri büyüyebilir, ancak çocuklarda çok daha az yaygındır. Ebeveynleri sigara içiyorsa çocuklarda tehlike daha yüksektir.

NSAID ilaçlar ve mide ülseri
NSAID olarak öğrenilen bir grup sızı kesici mide ülseri tehlikeyi taşır. En iyi öğrenilen iki NSAID, aspirin ve ibuprofendir.

İlaçlar yüksek dozda veya uzun zaman kumpaslı olarak alındığında ülser tehlikeyi çoğalır.

Reçeteye lüzum dinleyenler gibi daha eforlu NSAID'ler, mide ülseri için reçetesiz satılanlardan OTC daha tehlikelidir.

İnsanlar her zaman yaftaları hakimiyet etmeli ve sızı kesici kullanmayla alakalı kaygıları hakkında bir eczacı ya da hekimle konuşmalıdır. Asetaminofen gibi bir seçenek önerebilirler.

Cinsleri
Mide ülseri, bir cins peptik ülserdir .

Öteki iki tip vardır: Özofagus ve duodenum ülseri. Özofagus ülserleri özofagusta oluşur ve duodenum ülseri duodenum olarak öğrenilen ince bağırsağın en üst kısmında alana kazanç.

Ülserler eş özelliklere sahiptir ancak bedendeki yerleri ile belirlenirler.

Rehabilitasyon
Hekim bir mide ülseri olduğunu düşünüyorsa, nedenini şu biçimde gidermeye çalışabilir:

Sebebin NSAID olduğu düşünüldüğünde sızı kesici tipinin değiştirilmesi
Sebebin H. pylori bakteri olduğu düşünülürse "test et ve rehabilitasyon et" yaklaşımını sınamak
Neden giderildikten sonra, mide ülseri semptomları, iyileşirken ülserin asitten korunmasıyla rehabilitasyon edilebilir. Bir hekimin önerebileceği ilaçlar:

asit üreten hücreleri bloke eden proton pompası inhibitörleri PPI
Midenin fazla asit üretmesini önleyen H2-reseptör antagonistleri
antasitler veya aljinat. Bunlar reçetesiz veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.
Pepto-Bismol gibi mide astarını gözeten ilaçlar, çevrimiçi olarak satın alınabilir.
Bulgular genellikle rehabilitasyondan sonra süratle eksilir. Bununla beraber, özellikle ülser H. pylori enfeksiyonuna bağlıysa rehabilitasyona devam edilmelidir. Rehabilitasyon sırasında içki içmekten, tütün içmek ve besinleri tetiklemekten sakınmak da ehemmiyetlidir.

Cerrahi rehabilitasyonlar
Bazı vaziyetlerde cerrahi bir alternatif olabilir. Misalin, ülser dönmeye devam ederse iyileşmeyecek, iyileşmeyecek, kanayacak veya besinlerin mideden ufalamasını önleyecektir.

Operasyon şunları kapsayabilir:

ülseri çıkarmak
kan damarlarını kanamak
ülser üzerine başka bir bölgeden doku dikilmesi
mide asidi imalini hakimiyet eden asabın kesilmesi
Kanama ya da perforasyon gibi mide ülserlerinden kaynaklanan karmaşıklıklar enderdir. Bu karmaşıklıklardan rastgele biri acil tıbbi destek gerektirir.

Teşhis
Mide ülseri görüntüsü.
Mide ülserleri genellikle sualin sebebini ortadan kaldırarak rehabilitasyon edilir.
Hekimler, mide ülseri semptomlarını, sızının nasıl sezdiği, nerede ve ne zaman asıllaştığı ve ne sıklıkta ve uzun süreli olduğu hakkında sualler sorarak takip eder.

Bu harekât, mide ülseri olup olmadığını daraltmaya destekçi olur. Hekiminiz ayrıca, mide ülserinin H. pylori bakterilerinden olup olmadığını bilmek için bir dışkı testi veya soluk testi isteyebilir.

Kanama gibi daha ciddi semptomlar varsa, hekim alttakileri de kapsayan daha fazla test gerektirebilir:

Endoskopi: Bağırsak astarına bakmak için uzun, ince, elastik bir tüpün ucuna bir kamera yerleştirilir. Bir biyopsi de alınabilir.
Baryum lavmanı: Bu, X ışınlarının bağırsaktan alınmasına izin veren kalın bir akışkandır.
Ne zaman hekime görünmeli?
Midesinde ülser olduğunu düşünenlerin hekimlerine danışması gerekir. Birkaç günden fazla süren veya devam eden mide semptomları değerlendirme ve rehabilitasyona lüzum dinler.

Yavaş kanama ülseri, bitkinlik ve soluksuz kalma gibi kansızlık semptomları ile bildirilebilir. Daha ciddi kanama acil bir tıbbi meseledir ve kanın kusması veya dışkıların siyah ve yapışık olması vaziyetinde sinyal verilebilir.

Perforasyon veya midede bir delik de acil bir gidişattır. Süratli rehabilitasyon olmazsa, midenin duvarı enfekte olabilir. Makûslaşan ani karın sızısı perforasyona işaret edebilir ve enfeksiyonla alakalı oldukça rahatsızlık bulgularının en kısa zamanda rehabilitasyon edilmesi gerekir.

mide ülser mide ülseri ülser tedavisi mide kanaması kanama cerrahi tedavi mide kanseri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı