Reklamı Geç

Kulak Enfeksiyonu nedir?

Bir kulak enfeksiyonu, kulak çeperi artta akışkan biriktiğinde ortaya çıkan, genellikle bakterilerin neden olduğu orta kulak cerahatidir. Herkes kulak enfeksiyonu geçirebilir, ancak çocuklar onları erişkinlerden daha sık alır. Altı çocuktan beşi üçüncü doğum günlerinde en az bir kulak enfeksiyonu geçirecek. Reelinde kulak enfeksiyonları, ebeveynlerin çocuklarını hekime getirmesinin en yaygın sebebidir. Kulak enfeksiyonu için bilimsel ad otitis media'dır.

Kulak Enfeksiyonu nedir?
Kulak Enfeksiyonu nedir? admin
Bu içerik 302 kez okundu.

Kulak enfeksiyonu bulguları nelerdir?
Üç ana kulak enfeksiyonu tipi vardır. Her birinin değişik semptom kombinasyonları vardır.

Akut otitis media AOM en yaygın kulak enfeksiyonudur. Orta kulağın bazı kısımları enfekte olmuş ve şişmiş ve kulak çeperi artta akışkan sıkışmış. Bu, kulakta sızıya neden olur - genel olarak kulak sızısı denir. Çocuğunuzun da ateşi olabilir.
Efüzyonlu Otitis media OME bazen bir kulak enfeksiyonu seyrini yaptıktan ve akışkan kulak çeperi artta sıkışıp kaldıktan sonra olur. OME'li bir çocuğun hiçbir semptomu olmayabilir, ancak hekim kulak çeperi arttaki akışkanı özel bir aletle görebilecek.
Efüzyonlu kronik otitis media COME, akışkan orta kulakta uzun müddet kaldığında ya da enfeksiyon olmamasına karşın tekerrür tekerrür geri geldiğinde olur. COME, çocukların yeni enfeksiyonlarla savaşmasını güçleştirir ve aynı zamanda duymalarını da etkileyebilir.
Çocuğuma kulak enfeksiyonu olup olmadığını nasıl anlarım?
Kulak enfeksiyonlarının çoğu, konuşmayı bilmeden evvel çocuklara olur. Çocuğunuz “Kulağım ağrıyor” diyecek yaşta değilse, işte aranacak birkaç şey:

Kulağa / kulaklara sürükleme veya sürükleme
Fussiness ve ağlama
Uyku problemi
Ateş özellikle bebeklerde ve ufak çocuklarda
Kulaktan akışkan boşalması
Sakarlık veya denge problemleri
Sesi dinlemek veya suskun seslere yanıt vermek mesele
Kulak enfeksiyonuna ne neden olur?
Kulak enfeksiyonu genellikle bakterilerden kaynaklanır ve sıklıkla bir çocuğun boğaz sızısı, nezlesi veya başka bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdikten sonra başlar. Üst solunum yolu enfeksiyonu bakteriyel ise, bu aynı bakteriler orta kulağa dağılabilir; üst solunum yolu enfeksiyonuna, soğuk algınlığı gibi bir virüs neden olursa, mikrop arkadaşı etrafa bakteri çekilebilir ve ikincil enfeksiyon olarak orta kulağa geçebilir. Enfeksiyon sebebiyle, kulak çeperi artta akışkan birikiyor.

Kulağın parçaları
Dış kulak parçalarını gösteren kulak şeması: pinna ve duyma kanalı. Orta kulak kısımları: kulak çeperi, malleus, incus ve stapes. Gösterilen iç kulak parçaları: işitsel asap, koklea ve labirent. Ayrıca östaki borusu ve adenoidleri de gösterilmiştir.

Kulağın üç ana kısmı vardır: dış kulak, orta kulak ve iç kulak. Pinna olarak da adlandırılan dış kulak, dışarıda gördüğümüz her şeyi kulağın kulak memesine kadar uzanan kavisli kanadı kapsar, ancak aynı zamanda kulağın açılışında başlayan ve kulak çeperine uzanan kulak kanalını da kapsar. . Kulak çeperi, dış kulağı orta kulaktan ayıran bir çeperdir.

Kulak enfeksiyonlarının asıllaştığı yer olan orta kulak, kulak çeperi ile iç kulak arasında bulunur. Orta kulağın içinde kulak çeperi bölgesinden iç kulağa ses titreşimlerini ileten malleus, incus ve stapes ismi verilen üç ufak kemik vardır. Orta kulağın kemikleri hava ile çevrilidir.

İç kulakta balansımızı gözetmemize dayanakçı olan labirent var. Labirentin bir parçası olan koklea, ses titreşimlerini orta kulaktan elektrik sinyallerine dönüştüren salyangoz şekilli bir uzuvdur. İşitsel asap bu sinyalleri kokleadan beyne taşır.

Kulağın yakındaki öbür kısımları da kulak enfeksiyonlarına karışabilir. Östaki borusu boğazın üst kısmını orta kulağa bağlayan ufak bir geçittir. Misyonu orta kulağa pak hava sağlamak, akışkanı boşaltmak ve hava tazyikini burun ve kulak arasında değişmez bir seviyede yakalamaktır.

Adenoidler, burnun ardın artta, boğazın üstünde ve östaki tüplerinin yakınında bulunan ufak doku pedleridir. Adenoidler çoğunlukla bağışıklık sistemi hücrelerinden oluşur. Ağızdan giren bakterileri tutuklayarak enfeksiyonla savaşırlar.

Çocuklar neden kulak cerahati geçirme mevzusunda erişkinlerden daha mümkündür?
Çocukların kulak enfeksiyonlarına tutulma ihtimalinin erişkinlerden daha fazla olmasının birkaç sebebi vardır.

Östaki tüpleri çocuklarda yetişkinlerden daha ufak ve daha düzdür. Bu, basmakalıp şartlar altında dahi akışkanın kulaktan boşalmasını güçleştirir. Östaki tüpleri soğuk veya öbür solunum yolu hastalıkları sebebiyle şişmiş veya mukus ile tıkanmışsa, akışkan tahliye edilemeyebilir.

Bir çocuğun bağışıklık sistemi bir erişkininki kadar tesirli değildir zira hala büyümektedir. Bu, çocukların enfeksiyonlarla savaşmasını güçleştirir.

Bağışıklık sisteminin bir parçası olarak, adenoidler burun ve ağızdan geçen bakterilere yanıt verir. Bazen bakteriler adenoidlerde sıkışıp kaldığında östaki tüplerine ve orta kulağa geçebilecek kronik bir enfeksiyona neden olurlar.

Bir hekim orta kulak cerahatini nasıl teşhis eder?
Bir hekimin yapacağı ilk şey, çocuğunuzun sıhhatini sormaktır. Çocuğunuzun son zamanlarda başı soğuk ya da ağrıyor mu? Yatmakta zorlanıyor mu? Kulaklarına mı sürüklüyor? Bir kulak enfeksiyonu mümkün görünüyorsa, bir hekimin söylemesinin en kolay yolu kulak çeperine bakmak için otoskop ismi verilen ışıklı bir alet kullanmaktır. Kırmızı, kabarık kulak çeperi bir enfeksiyonu gösterir.

Bir hekim ayrıca kulak çeperi içindeki akışkanın hakimiyeti için kulak kanalına hava üfleyen pnömatik bir otoskop kullanabilir. Basmakalıp bir kulak çeperi, artta akışkan olan bir kulak çeperi yerine daha ileri geri hareket eder.

Ses tonları ve hava tazyiki kullanan timpanometri, teşhis hala net değilse hekimin kullanabileceği tanı testidir. Bir timpanometre, kulaktaki hava tazyikini değiştiren bir aygıtın yanı gizeme küçük bir mikrofon ve hoparlör kapsayan ufak, yumuşak bir makbuzdur. Kulak çeperinin değişik tazyiklerde ne kadar elastik olduğunu ölçer.

Akut orta kulak enfeksiyonu nasıl rehabilitasyon edilir?
Bir Hayli hekim, yedi ila 10 gün süresince alınması gereken amoksisilin gibi bir antibiyotik reçete edecektir. Hekiminiz ayrıca ateş ve sızıya dayanakçı olmak için asetaminofen veya ibuprofen veya kulak damlaları gibi reçetesiz sızı kesiciler önerebilir. Aspirin, Reye belirtiyi için önlenebilir bir tehlike etkeni olarak kabul edildiğinden, ateşi veya grip eşi semptomları olan bir çocuğa hekiminiz tarafından yönerge verilmedikçe aspirin verilmemelidir.

Hekiminiz OM'yi kesin olarak teşhis edemiyorsa ve çocuğunuzda ciddi kulak sızısı ya da ateşi yoksa, hekiminiz kulaktan uzaklaşma olup olmadığını görmek için bir veya iki gün beklemenizi isteyebilir. Amerikan Pediatri Yüksekokulu, 2013 senesinde , özellikle 6 aydan 2 seneye kadar olan hastaları kesin olarak teşhis edilemeyen kulak enfeksiyonları ile bu çocukları izlemelerini ve yakından takip etmelerini teşvik eden rehberler yayınladı . Semptomların başlamasından 48 ila 72 saat içinde iyileşme olmazsa, rehber hekimlerin antibiyotik rehabilitasyonuna başlamalarını önerir. Bazen kulak sızısına enfeksiyon neden olmaz ve bazı kulak enfeksiyonları antibiyotik olmadan iyileşebilir. Dikkatli ve iyi nedenle antibiyotik kullanmak antibiyotiklere mukavemetli olan bakteri yaradılışını önlemeye dayanakçı olur.

Hekiminiz bir antibiyotik reçete ediyorsa, çocuğunuzun bütün olarak reçete edildiği ve bütün bir müddet süresince aldığından emin olmak ehemmiyetlidir. Çocuğunuz birkaç gün içinde daha iyi görünse de, enfeksiyon hala kulaktan tamamen kurtulmadı. İlacı çok erken durdurmak enfeksiyonun geri gelmesine izin verebilir. Çocuğunuzun takip ziyareti için geri dönmek ehemmiyetlidir, böylece hekim enfeksiyonun geçip geçmediğini hakimiyet edebilir.

Çocuğumun iyileşmesi ne kadar sürer?
Çocuğunuz hekime gittikten birkaç gün sonra kendini daha iyi sezmeye başlamalıdır. Birkaç gün oldu ve çocuğunuz hala hasta görünüyorsa hekiminizi arayın. Çocuğunuzun değişik bir antibiyotiğe gereksinimi olabilir. Enfeksiyon ortadan kalktıktan sonra akışkan orta kulakta kalabilir, ancak genellikle üç ila altı hafta içinde kaybolur.

Çocuğum kulak enfeksiyonuna devam ederse ne olur?
Bir orta kulak enfeksiyonunun geri gelmesini önlemek için, çocuğunuzun sigara içmemesi ve biberonla uyumama gibi tehlike altında kalmasına neden olabilecek bazı etmenlerin hudutlandırılmasına dayanakçı olur. Bu tedbirlere karşın, bazı çocuklar bazen senede beş veya altı gibi orta kulak cerahatine sahip olabilir. Hekiminiz, işlerin kendi başlarına iyileşip iyileşmediğini görmek için birkaç ay beklemek isteyebilir, ancak enfeksiyonlar geri gelmeye devam ederse ve antibiyotikler dayanakçı olmazsa, bir hayli hekim kulak çeperi içine ufak bir havalandırma tüpü yerleştiren bir cerrahi prosedür önerecektir. hava akışını iyileştirin ve orta kulakta akışkan birikmesini önleyin. En sık kullanılan tüpler altı ila dokuz ay yerinde kalır ve düşene kadar takip ziyaretleri gerektirir.

Tüplerin yerleştirilmesi hala enfeksiyonları önlemiyorsa, hekim enfeksiyonun östaki tüplerine dağılmasını önlemek için adenoidleri çıkarmayı düşünebilir.

Kulak enfeksiyonları önlenebilir mi?
Günümüzde kulak enfeksiyonlarını önlemenin en iyi yolu, bunlarla ilişkili tehlike etkenlerini eksiltmektir. İşte çocuğunuzun kulak enfeksiyonları tehlikesini eksiltmek için yapmak isteyebileceğiniz bazı şeyler.

Çocuğunuzu gribe karşı aşılayın. Çocuğunuzun her sene grip veya grip aşısı yaptırdığından emin olun.
Çocuğunuzu, 13 valentli pnömokok konjügat aşısı PCV13 ile aşılamanız önerilir. PCV13, evvelki aşı olan PCV7'den daha fazla enfeksiyona neden olan bakteri cinsine karşı koruma sağlar. Çocuğunuz zati PCV7 aşılamaya başladıysa, PCV13'e nasıl geçileceği mevzusunda hekiminize müracaat etin. Hastalık Hakimiyet ve Tedbire Merkezleri CDC, 2 yaşından ufak çocukların 2 aylıktan başlayarak aşılanmalarını önerir. Araştırmalar, aşılanmış çocukların aşılanmamış çocuklardan çok daha az kulak enfeksiyonu geçirdiğini göstermiştir. Aşı günlük bakımdaki çocuklar için şiddetle nasihat edilir.

Ellerinizi sık sık yıkayın. Elleri yıkamak, mikropların dağılmasını önler ve çocuğunuzun nezle veya nezle olmasını yasaklamasına dayanakçı olabilir.
Bebeğinizi sigara dumanına maruz vazgeçmekten kaçının. Araştırmalar, sigara içenlerin çevresindeki bebeklerin daha fazla kulak enfeksiyonu olduğunu göstermiştir.
Bebeğinizi asla kestirmeden veya gece için bir biberonla yere koymayın.
Hasta çocukların beraber süre geçirmelerine izin vermeyin. Çocuğunuz veya çocuğunuzun reyin dostları hastalandığında mümkün olduğu kadar çocuğunuzun öbür çocuklara maruz kalmasını sınırlayın.

Orta kulak enfeksiyonlarında yapılan araştırmalar
Tüp Bebek araştırarak bilim adamı Milli Sağırlık ve Öbür İrtibat Bozuklukları Enstitüsü NIDCD tarafından desteklenen analistler, orta kulak enfeksiyonlarının önlenmesi, teşhisi ve rehabilitasyonunu iyileştirmek için bir hayli alanı inceliyor. Misalin, hangi çocukların kulak enfeksiyonu büyüme tehlikeyi daha yüksek olduğunu hipotez etkenin daha iyi yollarını bulmak, zaferli korunma stratejilerini sağlayabilir.

Keşfedilmesi gereken başka bir alan, bazı çocukların neden ötekilerinden daha fazla kulak enfeksiyonu olduğudur. Misalin, Kızılderili ve İspanyol çocukların, öbür kavmi gruplardaki çocuklardan daha fazla enfeksiyonu vardır. Tehlikeleri eksiltmek için ne cins önleyici temkinler alınabilir?

Hekimler ayrıca yineleyen kulak enfeksiyonları olan çocukların kulaklarında ne olduğu hakkında daha fazla şey bilmeye başlıyor. Kronik kulak enfeksiyonu olan çoğu çocuğun orta kulaklarında bulunan, biyofilm ismi verilen antibiyotiğe mukavemetli bakteri kolonilerine belirlemişlerdir. Bu biyofilmlere nasıl saldırılıp öldürüleceğini kavramak, kronik kulak enfeksiyonlarını zaferli bir biçimde rehabilitasyon etkenin ve operasyondan sakınmanın bir yoludur.

Kulak enfeksiyonlarının çocuğun konuşması ve dil gelişimi üzerindeki tesirini kavramak, ehemmiyetli bir çalışma alanıdır. Orta kulak enfeksiyonlarını teşhis etmek için daha doğru usuller oluşturmak, hekimlerin daha gayeli rehabilitasyonlar yazmalarını sağlar. Analistler ayrıca, kulak enfeksiyonlarını rehabilitasyon etmek için şu anda kullanılmakta olan ilaçları değerlendiriyor ve ilaçları idaremek için yeni, daha tesirli ve daha basit usuller geliştiriyorlar.

NIDCD yardımlı analistler, tiplenemeyen Haemophilus influenzae NTHi ve Moraxella catarrhalis gibi orta kulak enfeksiyonlarına neden olan bazı yaygın bakteri ve virüslere karşı aşıları keşfetmeye devam ediyor. Bir takım, iğnesiz muhtemel bir aşı sağlama usulüyle alakalı çalışmalar yürütüyor.

orta kulak kulak iltahabı orta kulak iltahabı akut orta kulak kulağın parcaları orta kulak tedavisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı