Reklamı Geç

Çocuklarda Ağız Kokusu ve sebepleri

Toplumsal yaşantı içerisin de mahcubiyet yaşadığımız hastalıklardan biri ağız kokusu. Farklı hastalıklara Bağlı olmaksızın oluşan ağız kokularının sebebi genellikle; ağız kuruluğu, ağızdan nefes alma, tükürük bezindeki bazı problemler sonucunda tükürük bezlerinin yeterli üretim yapmaması, dişlerin fırçalanmamış olmasıdır.

Çocuklarda Ağız Kokusu ve sebepleri
Çocuklarda Ağız Kokusu ve sebepleri admin
Bu içerik 269 kez okundu.

Fizyolojik ağız kokusu bireyden şahsa her an farklılık gösterebilir. Çocuğun akışkan tüketimi, salya yapımı, ağız hijyeni, ağız ve burun florası, mikrobiyotası, en son yenen besinin kimyevi, biyokimyasal, hormonal tesiri, açlık veya tokluk gidişatı, uyku gidişatı, gastrointestinal sistemdeki enzimlerin vaziyetine göre fizyolojik ağız kokusu zaman zaman değişiklik gösterebilir. Fizyolojik ağız kokusunda altta uyuyan sistemik bir hastalık ve patolojik bir vaziyet yoktur. Patolojik ağız kokusunun ise bir hayli sebebi vardır. Bunlar; sübjektif ağız kokusu, ağız içi sebeplere bağlı ağız kokusu, solunum yolu sebeplerine bağlı ağız kokusu, mide-bağırsak problemlerine bağlı ağız kokusu ve kan gazındaki meselelere bağlı olabilir.

Ağız kokusunun 8 ehemmiyetli sebebine dikkat!
Fizyolojik ağız kokusu: Sabah uyanınca ortaya çıkan ağız kokusu, ağız salgısının azlığı, dehidratasyon, bazı vitamin-mineral yetersizlikleri misalin A vitamini, B12 vitamini, demir, çinko ve açlık vaziyetine bağlı görülebilir.

Ağız içi sebeplere bağlı ağız kokusu
Dilin üstündeki tükürük, bakteri, epitel hücreleri ve yiyecek artıkları birikerek ağız kokusuna neden olabilirler. Dişeti cerahati, ağız içi enfeksiyonlar, ağız kuruluğu, ağızda ülserler, ağızda aftlar, diş hastalıkları, diş çürükleri ve yumuşak damak hastalıkları sayılabilir.
Solunum yolu sebeplere bağlı ağız kokusu: Boğaz enfeksiyonları, bademcik cerahatleri, boğaz cerahatleri, bademcik taşları, sinüzit, burun cerahati, kronik burun tıkanıklıkları, geniz akıntısı, solunum yollarında yabancı cisimler, bronşektazi ve akciğer enfeksiyonları sayılabilir.

Sistemik hastalıklara bağlı ağız kokusu
Diyabet, diyabetik koma, metabolik hastalıklar, zehirlenmeler, kan hastalıkları, maligniteler ve böbrek yetmezliği sayılabilir.
Mide-bağırsak sistemine bağlı ağız kokusu: Gastroesofagial reflü hastalığı, yemek borusundaki divertüküller, yemek borusundaki darlıklar, mide çıkış darlıkları, duedonal darlıklar, bağırsak emilim yanılgıları, karaciğer eksikliği, helicobakter pilori enfeksiyonları ve paraziter hastalıklar sayılabilir.
İlaç kullanımına bağlı ağız kokusu:Nitrat ve nitritler, sitotoksik casuslar, fenotiazinler, amfetaminler, dimetil sülfoksitler ve kloral hidrat sayılabilir.
Besin ve meşrubatlar bağlı ağız kokusu: Soğan, sarımsak, lahana, turp, içki, kahve, süt mahsulleri vb. sayılabilir.
Bakteriler: Uçucu kükürt bileşikleri, organik bileşikler ve azotlu bileşikler üreten bakterilerin ağızda bulunması makûs ağız kokusuna neden olurlar.

2 aydan uzun sürmesi gidişatında kronik kabul ediliyor
Makûs ağız kokusunun kesintili veya sürekli olarak 2 aydan daha uzun müddet devam etmesi gidişatı kronik makûs ağız kokusu olarak adlandırılır. Makûs ağız kokusu olan çocukta tanı açısından bazı testler kullanılabilir. Bunun için gaz kromotografisi ve halimeter gibi testler yapılabilir. Böylece patolojik ağız kokusu tanısı konulabilir. Makûs ağız kokusu hem şahsı hem de etrafındakiler rahatsız eder. Bu sebeple altta uyuyan neden sarihe kavuşturulmalı ve sebebe müteveccih rehabilitasyon yapılmalıdır. Makûs ağız kokusunun rehabilitasyon yaklaşımı multidisipliner olarak tasarlanmalıdır. Çocuk sıhhati ve hastalıkları uzmanı, diş doktoru, kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı ve alakalı uzmanlık alanı doktorları tarafından değerlendirmeler yapılmalı ve altta uyuyan neden bulunarak rehabilitasyon tasarlanmalıdır.

Çocuklar ağız ve diş pakliği mevzusunda bilgilendirilmeli
Makûs ağız kokusu olan bir çocukta detaylı alınmış bir hasta hikayesi, bütün ve sistemik yapılmış bir fizik tetkik zorunludur. Hikaye ve fizik tetkik yapıldıktan sonra lüzumlu laboratuvar muayeneler yapılır. Ağız kokusuna neden olan neden bulunup rehabilitasyon edilir. Ağız kokusunun en sık altta uyuyan sebebi ağız ve diş sıhhati ile alakalı problemlerdir. Bu sebeple çocuklarımıza ağız ve diş pakliği hakkında eğitim verilmelidir. Diş ve dilin fırçalanması ağız kokusunun önlenmesinde ehemmiyetli bir yaklaşımdır.

Ağız kokusunu önlemenin yolları
Ağız kuruluğunun önüne geçmek için bol akışkan harcanması ehemmiyetlidir.
Tükrük salgısının çoğaldırılması ağız pakliği ve hijyeni açısından ehemmiyetlidir. Şekersiz sakız tüketimi tükrük salgısını çoğaldırıcı özellik gösterir.
Ağız gargaralarının kullanılması ağız hijyenini sağlamada ehemmiyetlidir.
Ağız kokusunu artırıcı özellik gösteren gıdalar kısıtlanması önerilir.
Ağız, diş hijyeni ve pakliği yapılmasına karşın ağız kokusu devam eden çocuklarda altta uyuyan sistemik ve muhtemel hastalıklar açısından alakalı uzmanlık kısımları tarafından değerlendirme yapılmalı ve rehabilitasyon edilmelidir.

 

çocuklarda ağız kokusu çocuklarda ağız ve diş sağlığı ağız kokusu ağız sağlığı ağız ve diş sağlığı diş sağlığı ağız ve boğaz sağlığı koku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı