Reklamı Geç

Varikosel Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel, testiste bulunan toplardamarların görevini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalara göre infertilite sorunu yaşayan erkelerin %40’ına yakınında varikosel saptanmaktadır. Çocuk sahibi olma ile ilgili problemi olmayan erkeklerde de görülebilen varikosel, infertilite açısından çok daha fazla önem taşımaktadır. Peki varikosel nasıl anlaşılır, nasıl tedavi edilir ve çocuk sahibi olmaya engel midir? Bu soruların cevabını ve daha fazlası yazımızda bulabilirsiniz.

Varikosel Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Varikosel Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Bu içerik 156 kez okundu.

Varikosel Nedir?

Varikosel, testislerden çıkan kirli kanı taşıyan toplardamarlarda oluşan damar genişlemesidir. Testisin etrafındaki toplardamarların normalde olması gerekenden daha geniş halde bulunması ve testisin içerisindeki ısıyı artırması şeklinde tanımlanabilir. Bacakta görülen varis hastalığının testiste görülmesi olarak da tarif edilebilir.

Varikosel, sağlıklı erkek popülasyonun yaklaşık olarak %14 ila %23’ünde görülmekte ve genellikle herhangi bir probleme neden olmamaktadır. Ancak kimi erkeklerde varikosel ileri boyutta olabilir ve testisin sperm üretiminde sıkıntıya yol açabilir.

Varikosel, doğuştan olan bir durumdur ve %90 oranında sol testiste görülür. Sol testis sağa göre daha çok basınca ve nispeten daha yavaş bir kan akımına maruz kaldığı için varikoselin sol testiste daha fazla görüldüğü düşünülmektedir.

Varikosel Neden Olur?

Varikosel yapısal bir bozukluktur ve değişik nedenlere bağlı olarak gelişmiş olabilir. Damar içindeki kapakçıkların yetersiz gelişimi, ergenlikte testise gelen kan akımının yüksek olması, özellikle sol taraf testis damarlarında kan basıncının yüksek olması gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Hafif düzeydeki varikosel herhangi bir belirti vermeyebilir. Fakat yıllar içerisinde damarlardaki genişlemenin ilerlemesiyle testislerde şişkinlik ve ağrı hissedilebilir. Sıcak havalarda ve uzun süre ayakta durulduğunda testislerdeki damarlar belirginleşir, ağrı artar.

Çok ilerlemiş varikosel durumlarında ise testis boyutlarında küçülme ve kıvamında yumuşama olur. Varikosel elle muayenede kolayca anlaşılır. Testislerin muayenesi sırasında öksürterek veya ıkındırma yoluyla bu damarlar incelenerek teşhis konulabilir. Ayrıca damar yapısının incelenmesini sağlayan ultrason aracılığı ile de tespit edilir.

Varikoseli olan hastalarda mutlaka 2 kez sperm analizi yapılarak sperm yapılarının değerlendirilmesi gerekir. Bazı erkeklerde sperm sayımının aşırı etkilendiği ve hatta spermin hiç dışarı çıkmadığı durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda varikosel dışında altta yatan başka nedenlerin araştırılması mutlaka gereklidir. Varikoselin oluşumunda bilinen genetik sebepler yoktur. İlerleyen zaman içerisinde bazı hastalarda testosteron hormonu salınımında azalma görülür.

Varikosel Daha Çok Kimlerde Görülür?

Varikosel, genellikle gençlerde yani üreme potansiyeline sahip ve cinsel hayatın aktif olduğu yaşlarda görülür. Genellikle uzun süre ayakta kalan, ağır egzersiz veya iş yapan, fazla kilolu, kronik astımı olan ya da kronik öksürük nöbeti geçiren ve fiziksel olarak uzun boylu, zayıf erkeklerde görülür.

Varikoselin Dereceleri Nelerdir?

Varikoselin 3 derecesi bulunmaktadır. Bunlar Grade 1 Varikosel, Grade 2 Varikosel ve Grade 3 Varikoseldir.

Grade 1 Varikosel: Başlangıç aşaması olduğu için pek belirti vermez. Ağrısı yoktur, sadece hasta ayakta muayene edilirken öksürük veya ıkınma durumunda el ile hissedilebilir.

Grade 2 Varikosel: Çok nadir durumlar haricinde hasta ağrı hissetmez. Bu aşamadaki varikosel kısırlığa neden olabilmektedir. Ağrı yoksa ve çocuk sahibi olmak istenmiyorsa tedavi edilmediği durumda bir sorun olmaz. El ile muayenede tespit edilebilir.

Grade 3 Varikosel: En ağır ve ilerlemiş aşamadır. El ile muayene etmeden göz ile de teşhis edilebilir. Ağrı görülür ve genellikle kısırlığa yol açar.

Varikosel Sertleşmeye Engel midir?

Varikoseli olan erkeklerin total testosteron seviyelerinin düşük olduğu ve ameliyattan sonra bu seviyelerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Total testosteron düzeyinin düşük olması cinsel istekte azalma ve sertleşme sorununa yol açabilir. Bu yüzden bazı hastalarda sertleşme sorunu görülebilmektedir.

Varikosel Hastaları Baba Olabilir mi?

Testisleri koruyan dış torbalardaki ısı, vücut ısısından genellikle birkaç derece daha düşüktür. Yani spermlerin en sağlıklı biçimde üretilmesi için normal vücut ısısından daha serin bir ortama ihtiyacı vardır. Torbalarda oluşan genişlemiş varikosel damarları içerisinde kan göllenmesi oluşur ve bu da ısı artışına neden olur. Isı, sperm üretimini olumsuz etkiler ve sperm kalitesini bozabilir. Sperm üretiminde azalma, sperm hareketinde ve sperm şeklinde bozuklukların ortaya çıkması ile bu hastalar çocuk sahibi olmakta güçlük çeker.

Sadece ısı artışı değil, varikoseli olan kişilerde böbrek ve böbrek üstü bezlerinden gelebilecek toksik maddeler de testiste birikebilir. Bu nedenle spermlerin hareketinde ve kalitesinde düşüş gözlemlenir. Erken yaşlarda çocuk sahibi olan varikoselli erkeklerde ilerleyen yaşlarda ikinci çocuğun olmadığı da görülmektedir.

Varikosel, ameliyat ile kolaylıkla düzeltilebilen bir sorundur ve varikosel ameliyatından sonra sperm parametrelerinde ciddi şekilde iyileşme kaydedilebilir. Varikosel ameliyatından 6 ay sonra sperm sayısında veya kalitesinde düzelme olmayan ve doğal yoldan eşi gebe kalamayan erkeklerde yardımcı üreme teknikleri ile tedavi önerilebilir.

Sperm sayısı ve hareketliliği düşük olan erkekler tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olabilirler. Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen çiftler için merkez seçimi büyük önem taşımaktadır. Tüp bebek merkezi seçerken öncelikle merkezin başarı oranları, teknolojik donanımı ve ekibin uzmanlığına dikkat edilmelidir. Bahçeci Tüp Bebek Merkezi 22 yıllık deneyimi ve 45.000’in üzerinde sağlıklı tüp bebeği ile Avrupa standartlarının üzerinde başarı sunuyor. Konuyla ilgili tüm sorularınızın cevabı için 444 39 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Varikosel Ağrısı Nasıldır?

Varikosel ağrısı genelde kasık bölgesinde ve testiste, zaman zamansa bacakta görülmektedir. Özellikle ileri safhadaki varikoselde bölgede ağrı görülmektedir. Ağrı ile beraber terleme ve sıcaklık hissinde artış olur. Ağrı uzun süre ayakta durmak, egzersiz, yürüyüş ve cinsel aktivite sonrası daha belirgin hissedilir.

Varikosel Teşhisi Koyulduktan Sonra Neler Yapılması Gerekir?

Varikosel teşhisinden sonra testisin kıvamına ve testis boyutları arasında fark olup olmadığına bakılır. Sperm parametrelerini belirlemek amacıyla semen analizi yapılır. Çıkan sonuçlara bakarak hastanın ameliyat edilip edilmeyeceği kararlaştırılır. Sperm parametrelerinin bozulmasını engellemek için beslenme alışkanlığı düzeltilmeli, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar bırakılmalı ve toksik maddelere maruz kalınmaması gerekmektedir.

Varikosel Mutlaka Tedavi Edilmeli midir?

Bütün varikosellerin tedavi edilmesine gerek yoktur. Sperm sayısını azaltan başka nedenler varsa öncelikle bu nedenlerin tespit edilerek düzeltilmesi gerekir. Bunun dışında azospermi yani “sıfır sperm” durumunda varikoselin tedavi edilmesi halen tartışmalıdır. Azospermi yapan nedenlerin mutlaka araştırılması gerekir. Çünkü genellikle varikosel sperm sayısını sıfıra düşürecek tek neden olamaz. Fakat tedavisi gereken varikoseller ihmal edilirse tedavi edilmeyen varikoselin ilerleyen zaman içerisinde sperm kalitesinin bozulması dışında testisin küçülmesi ve testosteron üretimi ile ilgili sorunlara yol açması mümkündür. Bu durumlarda varikoselin giderilmesi için operasyon gereklidir. Operasyon olmak istemeyen erkeklerin üroloji uzmanı tarafından yılda 1 kez muayene olmaları önerilir. Azospermi ile ilgili detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Hangi Hastalar için Varikosel Ameliyatı Kararı Verilir?

Varikosel derecesine bakılarak ameliyat kararı verilmemektedir. Ameliyat kararı hastaya göre değişiklik gösterip bazı olgularda 1. derece varikosel bazılarında ise 3. derece varikoselde ameliyat yapılır. Sadece testis ağrısı yaşayan kişilerde ameliyat kararı verilmesi doğru değildir. Varikosel tespit edilmiş olması, hastada kısırlık sorunu olması, Doppler ultrasonografi ile damar genişlemesinin 3 mm üzerinde olması ve Doppler incelemede kan geri kaçışının belirlenmesi, testis boyutunda küçülme ve testis kıvamında yumuşama olması, ayrıca semen analizinde sperm parametrelerinin bozuk olduğunun belirlenmesi gibi kriterlerden birkaçının bir arada bulunması ile ameliyat kararı verilmektedir.

Varikosel Ameliyatı

Varikosel ameliyatı kasık bölgesinden yapılan mikroskobik cerrahi yöntem ile genişlemiş damarların bağlanmasıdır. Bu yöntemle yapılan cerrahi müdahalede başarı şansı yüksek, tekrar etme ve komplikasyon oranı düşüktür. Operasyon süresi 1 ila 2,5 saat arasında değişebilmektedir. Hastalar operasyon gününde hastaneden taburcu olabilir, iki-üç gün sonra işe dönebilirler. Operasyon sonrası hasta minimum düzeyde ağrı hisseder.

Varikosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varikosel ameliyatı mikrocerrahi yöntemle yapılmaktadır. Kasık bölgesinde 2 cm’lik bir kesiden girilerek testis damarlarına ulaşılır. Ameliyatta genel veya lokal anestezi altında mikroskop kullanılması, operasyonda damarların daha net olarak tanınmasını ve testisi besleyen arterin dikkatli bir şekilde korunmasını sağlar. Mikroskop altında genişlemiş toplardamarlar, diğer damarlardan ayrılarak bağlanır.

Varikosel Ameliyatı Sonrasında Sperm Sayısı ve Kalitesinde Değişiklik Olur mu?

Sperm sayısının artması için ameliyatlardan sonra kabul edilen bekleme süresi 3-6 aydır. 6 aydan sonra sperm kalitesi ve sayısı artmamışsa daha uzun süre beklemek bir fayda sağlamayacaktır. Bu iyileşme erkeklerin yaklaşık %70’inde tespit edilir. Bir yıl süre zarfında beklenen gebelik oranı %40 civarlarındadır. Ancak bazı erkeklerde sperm kalitesi ve sayısında herhangi bir değişiklik olmayabilir. Nadir de olsa bazı erkeklerde operasyon sonrası sperm sayısında ve kalitesinde azalma görülebilir. Bu durum genellikle komplikasyonlar ile birlikte oluşabilir. Operasyona özgün komplikasyonlar arasında lenf damarlarının bağlanması sonrasında hidrosel adı verilen testis etrafında sıvı birikmesi ve testisin beslenmesini sağlayan arter denilen damarın bağlanması sonrasında testisin küçülmesi sayılabilir.

Varikosel Ameliyatının Riskleri Var mıdır?

Mikrocerrahi ile yapılan varikosel ameliyatlarında komplikasyon oranı oldukça azdır. Oluşabilecek en önemli risk testis atardamarının bağlanması sonucu ameliyattan sonra testis küçülmesi ve kanlanmasının bozulmasıdır. Fakat mikrocerrahi ile yapılan ameliyatlarda bu risk yok olur. Çünkü bu işlemde atardamar ve toplardamar ayrımı çok net yapılabilmektedir.

Bir diğer risk ise çok nadir görülebilecek testis etrafında sıvı toplanması olasılığıdır. Bunların dışında her ameliyattan sonra oluşabilecek kanama ve enfeksiyon oluşumu görülebilir. Bu yüzden kanama kontrolü için önlemler alınmalı ve hijyene önem verilmelidir.

Kaynak: bahceci.com/l/tr/varikosel-nedir-varikosel-nasil-tedavi-edilir

Varikosel Ameliyatının Riskleri Varikosel Sertleşme Varikosel Ameliyatı Varikosel Ağrısı Varikoselin Dereceleri Nelerdir Varikosel Belirtileri Nelerdir Açıklanamayan İnfertilite infertilite kısırlık varikosel Varik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı