Reklamı Geç

REM Uyku Bozukluğu Nedir? Belirtileri Tedavisi

Rem uykusu davranış bozukluğu olarak ifade edilen sorunda, hasta rüyasında yaptığı davranışları, gerçekten de yapmaya eğilimlidir. Rüya görürken insan vücudu tamamen hareketsiz olmalıdır.

REM Uyku Bozukluğu Nedir? Belirtileri Tedavisi
REM Uyku Bozukluğu Nedir? Belirtileri Tedavisi
Bu içerik 300 kez okundu.

 

Normalde, uykudayken vücudumuz hareketsizdir ve rüyadakendimizi koşarken konuşurken kolumuzu bacağımızı oynatırken görsek bile gerçek hayatta hareket etmeyiz ( fizyolojik uyku felci). 
 
REM uykusu davranış bozukluğu olan hastalarda bu sistem bozulur ve hastalar rüyalarında yaptıkları hareketleri yatakta uyurken de yaparlar. Bu rüyalar genellikle köpekten kaçma, kavga etme, yumruk atma, uçurumdan düşme, şeklinde korkutucudur.  Bu nedenle hastaların uyku esnasında; eşine tekme atma , duvara yumruk atma, yataktan düşme şeklinde hareketleri olur ve bu hareketleri yaparken uyanırlar. 
 
Bu hareketler bazen çok hafif şiddette olsa da bazen çok ileri düzeyde olabilmekte ve hastanın ve yatak partnerinin yaralanması ile sonuçlanabilmektedir.
 
Parkinson hastalarında ve bazı dejeneratif beyin hastalıklarında REM uykusu davranış bozukluğu görülme sıklığının arttığı bilinmektedir, hatta bu hastalıklar klinik belirti vermeden yıllar öncesinde kişilerde REM uykusu davranış bozukluğu görüldüğü ve bu hastalıkları öncü belirtisi olduğu kabul edilmektedir.  
 
Herhangi bir hastalık olmadan da ortaya çıkabilen REM uykusu davranış bozukluğu, ilaçla kontrol altına alınabilir ve bu sayede kişinin uyku kalitesi düzenlenerek kişinin kendisinde ve yakınlarında olabilecek yaralanmaların da önüne geçilmiş olur.
Parkinson hastaları Rem uyku bozukluğu rüya uyku uyku bozukluğu uyku felci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı