Reklamı Geç

KOAH Nedir ve Tedavisi

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak deyim edilen ve kısaca KOAH olarak nitelendirilen bu hastalık, özellikle sigara dumanının solunması sebebiyle soluk darlığına neden olan kronik bir akciğer hastalığıdır. KOAH, bir kalp krizi rahatsızlığı ya da akciğer kanseri kadar vefatla sonuçlanabilen ciddi bir hastalıktır. KOAH sebebi ile yaşamını kaybedenlerin rakamı oldukça fazladır. Bu hastalığın en esas bulgusu, soluk darlığıdır. Kronik akciğer hastalığına tutulan şahısların hayat niteliği oldukça bozulmaktadır. Bu hastalık ve hastalar için en riskli tehlike etmeni sigaradır. Sıhhatli insana dahi oldukça hasarlı olan sigara tüketimi KOAH hastalarının baş düşmanıdır.

KOAH Nedir ve Tedavisi
KOAH Nedir ve Tedavisi admin
Bu içerik 381 kez okundu.

KOAH bulguları ve sebepleri hakkında söylemeler


KOAH’ta üç esas bulgu görülür: 

Öksürük
Balgam çıkarma
Soluk darlığı
Öbür bulgular
Öksürük ve balgam çıkarma ilk ortaya çıkan şikayetlerdir. 

Öksürük
KOAH hastalarının çoğunda ilk bulgu öksürüktür; soluk darlığı ile beraber olabilir. 
Sigara içenler, hafif başlayıp zamanla hayatlarının bir parçası olan öksürüğü umursamaz ve sigara öksürüğü sanırlar. 
Sabahları ve kış aylarında yakınmalar daha sık ve şiddetlidir. 
Başlangıçta yakınmaların önem verilmemesi hastalığa erken tanı konmasını geciktirir. 

Balgam çıkarma
Öksürükle beraber balgam çıkarma sabahları daha fazladır. Balgam genelde sümüksü ve beyaz renklidir. 
Balgam ölçüsünün çoğalması, renginin sarı veya yeşil renge dönüşmesi solunum yollarında mikrobik bir irinin olduğunun göstergesidir. 

Soluk darlığı
Soluk darlığı, özellikle hareket sırasında ortaya çıkar ve seneler içinde yavaş yavaş çoğalır 
Soluk darlığı başlangıçta süratli yürürken ya da merdiven/yokuş çıkarken ortaya çıkarken seneler içinde giyinme, konuşma, hatta istirahat halinde dahi sezilir hale kazanç. 
Hastalık zaman içinde ilerledikçe hafif alışveriş poşetini taşıma, hatta yıkanma gibi günlük etkinlikler dahi yapılamaz hale gelebilir. 
Zaman içinde göğüs kafesi genişler ve bir fıçı biçimini alabilir. Soluk alındığında, kaburga aralıkları içeri doğru çekilir ve hasta soluğunu dudaklarını büzerek vermeye çalışır. 

Öbür bulgular
Zaman içinde bitkinlik, halsizlik ve bunalım gibi şikayetler de ortaya çıkabilir. 
İleri yarıyıllarda kanın yeterince oksijenlenememesi neticesinde parmak uçları, dil, dudaklar ve kulak memeleri mavi-mor renk alır. 
Ağır hastalarda kandaki karbondioksitin atılamamasına bağlı olarak uykuya meyil çoğalır. 

KOAH Tutuşması Nedir?
KOAH’lı hastalarda soluk alıp vermeyle alakalı meselelerin tıbbi müdahale gerektirecek kadar çoğaldığı yarıyıllar KOAH tutuşması olarak adlandırılır. 
KOAH hastalarında senede takribî 1-4 kere tutuşma görülebilir. Tutuşma sırasında soluk darlığı, öksürük ve balgam ölçüyü çoğalır. Bu cins şikâyetler ortaya çıktığında gecikmeden hekime müracaat etilmelidir. 
KOAH tutuşmalarının %70-75’inden bakteriyel enfeksiyonlar mesuldür; geri kalan %25-30’undan ise virüsler mesuldür. 
KOAH hastalarının hekim himayesinde her sene Eylül-Ekim aylarında grip aşısı ve 5-10 senede bir pnömoni zatüre aşısı yaptırmaları önerilir. 

KOAH’ın Sebepleri ve Tehlike Etmenleri Nelerdir?
KOAH büyümesinde rol oynayan muhtelif etmenler vardır.

Sigara kullanımı
Hava Lekeliliği
İş etrafında kimyevi maddelere ve tozlara maruz kalma
Genetik
Yaş ve cinsiyet
Sigara kullanımı
Hastaların büyük çoğunluğunda KOAH büyümesinin sebebi uzun süreli sigara kullanımıdır. Sigara içme süresi uzadıkça KOAH büyüme tehlikeyi de çoğalır. Sigara içen astımlı hastalarda da KOAH oluşma tehlikeyi daha yüksektir. 
Pipo, nargile, puro içmek ve pasif olarak tütün dumanına maruz kalmak da KOAH’a neden olabilir. 
Sigara içmeyen şahısların, özellikle de çocukların, sigara içilen etraflarda dumana maruz kalması, ileri yaşlarda astım ve KOAH başta olmak üzere solunum sistemi hastalıklarının daha fazla görülmesine neden olur. 
Sigara dumanı hava yollarında iltihabi tepkin oluşturmasının dışında akciğerdeki hava keseciklerinin yapısını da bozar. Neticede kana oksijen geçişi bozulur ve hastalığın ileri yarıyıllarında kandaki oksijen ölçüyü eksilir.
KOAH erkeklerde daha sık görülmekle beraber, son senelerde sigara kullanımının çoğalması sebebiyle bayanlarda da daha fazla oluşmaktadır. 

Hava Lekeliliği
Hava lekeliliği hem KOAH yaradılışına hem de hamle sıklığının çoğalmasına neden olabilir. 
Konutlarda ısınma ve yemek pişirme emeliyle kullanılan muhtelif nebatsal, hayvansal kaynaklı yakıtlar, özellikle de kırsal kesimde kullanılan tezek, KOAH gelişiminde rol oynayabilir. 

İş etrafında kimyevi maddelere ve tozlara maruz kalma

Çalışma etrafında uzun vakit maruz kalınan kimyevi dumanlar, buğular ve tozlar KOAH büyümesine yol açabilir. 
Kömür ve metal emekçilerinde, erişim sektöründe çalışanlarda, odun emekçilerinde, kâğıt imalatında çalışanlarda ve çimento, hububat ve tekstil emekçilerinde KOAH görülme ihtimali daha fazladır. Bu iş alanlarında çalışanlar sigara da içiyorlarsa, hastalığın ortaya çıkma ihtimali çok yükselmektedir. 

Genetik
Hastaların takribî %1‘inde KOAH, akciğerleri gözetmeye dayanakçı olan alfa-1 antitripsin adlı bir enzimin bedende genetik olarak eksik seviyede olması neticeyi büyür. Bu bireylerde sigara kullanımı KOAH’ın ortaya çıkışını süratlendirir.

Yaş ve cinsiyet
KOAH zaman içinde yavaş büyüyen bir hastalıktır. Hastaların çoğunda bulgular en az 35-40 yaşlarında ortaya çıkar. 
KOAH erkeklerde daha sık görülmekle beraber, son senelerde sigara kullanımının çoğalması sebebiyle kadınIarda da yaygınlığı çoğalmaktadır. 

koah koah hastalığı hava lekeliği koah belirtileri koah tedavisi öksürük koah tutuşması koah sebepleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı