Reklamı Geç

Yel Girmesi Nedir ve Nasıl Geçer?

Adale ve adalelerin etrafındaki çeperlerle ilgili bir mesele olarak öğrenilen esinti girmesi genel olarak kol, bacak ve gövde gibi uzuvlarda sebebi bütün olarak belirsiz sızı biçimi olarak belirleniyor. Uzmanlar genellikle esinti girmesinin boyun ve sırt bölgesinde görüldüğünü ve bu hastalığın soğuk hava ile beraber insan bedeninde tesirli olduğunu söylüyor. İnsan vücuduna sızı dışında hasar vermeyen esinti girmesi ayrıca gerginlikle de ortaya çıkabiliyor.

Yel Girmesi Nedir ve Nasıl Geçer?
Yel Girmesi Nedir ve Nasıl Geçer?
Bu içerik 392 kez okundu.

AYAĞA ESİNTİ GİRMESİ
Ayağa esinti girmesi meseleyi ise hareketsizlik ve adalelerin zayıflamasından kaynaklanabilir. Zira hareketsiz kalan adaleler cılızlar ve ani bir yüklenme de hasar görür. Kumpaslı egzersiz yapmadan aniden yüklü bir egzersiz yapılırsa, adalelere fazla yük biner. Psikolojik esaslı da olabileceği belirtilen bu meselelere soğuk algınlığı da neden olabilir.

GÖĞSE ESİNTİ GİRMESİ
Göğüs kısmına esinti girmesi de soğuk havalarda göğüs kısmında yoğun bir sızı dinlenmesi gidişatıdır. Göğüs sızılarını kolay olarak değerlendirmeyin, kesintisiz devam ediyor ise hekime görünmelisiniz. Gribal enfeksiyonlara bağlı olarak da göğüs bölgesi sızıları yaşanabilir. Esinti girmesi kaynaklı bir göğüs sızınız var ise hastada iç üşümesi ve titreme meseleleri de olabilir. Genellikle göğüs kısmına iğne batar gibi olur. Esinti girmesine bağlı bir göğüs sızısı yaşanıyorsa sıcak yakalanması gerekir.

UZMAN NASİHATLİ NEBATSAL ÇÖZÜM
Esinti girmesi için karabaş otu öneriliyor. 1 kadeh kaynamış suyun içine bir tutam karabaş otu atılır ve bir vakit kaynatılır. Gün içinde 4 kadehe kadar içebilirsiniz. Kimyon da oldukça verimli. Yeniden kaynamış suyun içine bir ölçü kimyon atıp 10 dakika kadar bekleyin. Bu karışımı da günde 3 kere içebilirsiniz. Kimyon gün biçiminde de harcanabilir. Keten tohumu da sızı kesici ce gevşetici özelliğe sahiptir. Bölgeye sürülerek sarılması gerekir. Kırlangıç otu ise yeniden kaynatılmış su içerisine atılarak 10 dakika kadar demlenir. Yemeklerden evvel harcanması gerekir.

SOLUK ALAMAMA GİDİŞATINDA NE YAPILIR?
Esinti girmesi göğüs bölgesinde yaşanıyor ise kuru öksürük ve soluk darlığı meselelerine neden olur. Bu bulgular reelinde tüm solunum yolu hastalıklarında yaşanır. Hastalığın ilk bulgusu olarak göğüs duvarlarında sızı yaşanır. Bu sızı sırt bölgesine, göğse ve göğsün yan taraflarına dağılma gösterebilir. Hastanın öksürmesinin bir öbür sebebi akciğer iltihaplanması olabilir. Zira esinti girmesi dediğimiz vaziyette solunum yolları hasar görmüş ise zatürreye kadar ilerleyen bir hastalık oluşabilir.

REHABİLİTASYON BİÇİMİ
Esinti girmesi şikayeti ile sızı dinleyen hastaların öncelikli olarak bir hekime görünmeleri gerekiyor. Kendi isteklerine göre ilaç asla kullanmamaları, yapılan muayenelerden sonra rehabilitasyona başlamaları öneri ediliyor. Özellikle göğüs bölgesindeki sızıların kalp krizi olasılığı da bulunuyor. Esinti girmesine karşılık adale ve eklemlerde olan sızılar için adale hafifletici ilaçlar da öneri edilen teklifler arasında yer alıyor. Hekim nasihatli vitaminler de kullanılabilir.

eklem ağrısı Göğse yel girmesi Kaburga Kası Ağrısı kas ağrısı kol ağrısı Kulunç ağrısı omuz ağrısı yel ağrısı yel girme nedenleri yel girmesi yel girmesi bitkisel tedavi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı