Reklamı Geç

PDW Nedir? PDW Yüksekliği, Düşüklüğü Neden Olur?

PDW, Platelet Distribution Width kısaltması başka bir deyişle Trombosit Dağılım Genişliği anlamına kazanç. Trombosit ve kan pulcukları, platet olarak adlandırılır ve kemik iliğinde üretilir. PDW kan testi ise trombositlerin kandaki dağılım alanını ölçmekte ve trombositlerin ne kadar muntazam olduğunu göstermektedir. PDW bedel, bütün kan sayımı yapıldığı sırada ortaya çıkar. PDW nedir, banal bedelleri nedir, neden yükselir, düşüklüğü ne anlama kazanç mevzularını ayrıntıları ile yazımızda derledik.

PDW Nedir? PDW Yüksekliği, Düşüklüğü Neden Olur?
PDW Nedir? PDW Yüksekliği, Düşüklüğü Neden Olur?
Bu içerik 190 kez okundu.

PDW nedir? Kan incelemeyi PDW neden yükselir? Düşük çıkması ne anlama kazanç? 
PDW, bir kan testi olup kandaki trombositlerin büyüklüklerinin dağılımını ölçmeye verim. Bütün kan sayımı sırasında ölçülen PDW bedeli ise plateletlerin yapım yeri olan kemik iliğinin çalışma seviyeyi tanımlanmış olur. Kanın pıhtılaşmasında vazife yapan trombositlerin büyüklük dağılımının denk olup olmadığı ortaya çıkarılmış olur. PDW kıymetinin yüksek veya düşük çıkması ne anlama kazanç, PDW neden düşük veya yüksek çıkar? PDW banal bedelleri nedir? PDW nedir? Bu suallerin yanıtları ile beraber PDW kan testi mevzusunu ayrıntıları ile haberimizde.

PDW NEDİR?
Platelet Distribution Width başka bir deyişle PDW açılımı, Platelet dağılımı genişliği ya da trombosit dağılım genişliği olarak adlandırılır. Bütün kan sayımı ile beraber ölçülen PDW bedeli ile kanda bulunan trombositlerin ve kan pulcuklarının büyüklüğü, yoğunluğu ve dağılımları hakkında bilgi edinilmiş olunur. Bu ise trombositlerin üretildiği yer olan kemik iliğinin çalışma seviyesini ortaya çıkarır. Kemik iliğinin megakaryosit diye adlandırılan hücrelerinin parçalarından oluşan trombositler için karaciğer tarafından üretilen bir hormonun salgılanması ile üretimi uyarılır ve artması hakimiyet edilir.

TROMBOSİT NEDİR?
Trombositler, kan pıhtlaşmasına sağlayan hücrelerdir. Kandaki trombosit seviyesinin düşük veya yüksek çıkması bir anormalliğe işaret eder. Platelet olarak da adlandırılan trombositlerin düşük çıkması gidişatında kanamı çoğalırken yüksek seviyede ise kandaki pıhtılaşma çoğalır. Çapları 1.5-3.0 μm arasında değişen trombositler, çok rakamda granül kapsayan renksiz hücre parçalarıdır.

PDW TESTİ NEDEN YAPILIR?
Trombositlerin dağılımı ve yapım yeri olan kemik iliğinin çalışması ile bir mesele varsa bedende bunun bazı bulguları görülür. Bu bulgular sonrasında hekiminiz sizden PDW bedeli ölçümü ister.

Bütün kan sayımı CBC testinin bir parçası olarak PDW testinin istenme nedenleri ise şunlar olabilir;

• Söylenemeyen çürükler,

• Minik kesik ve yaralamalardan alana gelen fazla kanamalar,

• Burun kanamaları,

• Sindirim sisteminde oluşan iç kanamalar,

• Aralıksız kızarıklıklar,

• Mor kirler gibi farklı nedenler

PDW BANAL BEDELLERİ NEDİR?

PDW referans aralığı: 9.0 ila 14.0 fL

PDW NEDEN YÜKSELİR?
PDW bedeli ile Plateletlerin sihirliğine bakılarak genç veya yaşlı olduğu hakkında bilgi sahibi olunur. Kısaca Plateletler ne kadar büyükse o kadar genç, ne kadar ufaksa o kadar yaşlı demektir. PDW ile trombosit dağılımının ne kadar sıhhatli olduğu tespit edilir. PDW bedeli yüksek ise trombositlerin büyüklüklerinin çok değişik olduğunu gösterir. Başka Bir Deyişle bir hayli genç ve yaşlı trombositlerin bir arada olduğu anlamına kazanç. Buna neden olarak ise kemik iliği veya trombositleri etkileyen bazı hastalıkların olma olasılığını haber verir.

PDW YÜKSEKLİĞİ SEBEPLERİ
• Kansızlık

• Bir cins irin

• Enfeksiyonlar

• Bazı kanser cinsleri

• Doğum hakimiyet hapı kullanmandan kaynaklanan bazı hastalıklar

PDW YÜKSEKLİĞİ REHABİLİTASYONU
PDW yüksekliği görüldüğü zaman buna neden olan hastalığın tespit edilmesi gerekir. Bunun için bazı testler yapılması gerekebilir. Bu testlerden kimisi kemik iliği biyopsisi olabilir. Bu testler sonrasında PDW yüksekliği sebebine bağlı olarak hekiminiz size uygun ilaçları reçete edecektir. Bu ilaçlar ile noksan görülen vitamin, mineral kayıpları giderilmeye çalışılır. İlaçların yanı gizeme PDW yüksekliğine neden olan hastalık veya gidişatı tespit edip rehabilitasyon edilirse PDW banal bedeline düşecektir.

PDW DÜŞÜKLÜĞÜ NEDEN OLUR?
PDW bedeli banal altında çıkınca Platelet ismi verilen trombositlerin ebatları birbirine eş olur ve buna PDW düşüklüğü ismi verilir. PDW düşük çıkması bazı sebeplere bağlı olabilir. Aynı zamanda kemik iliğindeki yapım veya trombosit yapımı ile alakalı bir meseleye işaret eder.

PDW DÜŞÜKLÜĞÜ SEBEPLERİ
PDW kan testi bedeli düşük çıkması, trombositlerin yapımına ya da kemik iliği çalışmasına tesir eden bir etmeni gösterir. Bu etkenler bir bazı hastalıklar olabileceği gibi bağışıklık sistemine bağlı bir vaziyet de olabilir. PDW düşüklüğüne neden olan sebeplerin başlıcaları şunlardır:

• Virüs kaynaklı enfeksiyonlar kızamık, hepatit, mono gibi

• Bazı ilaçların yan tesirleri

• Bazı kanser cinsleri

PDW DÜŞÜKLÜĞÜ REHABİLİTASYONU
PDW düşüklüğü gidişatında buna neden olan etmeni tespit edilmesi rehabilitasyon için yapılacak ilk adımdır. Bu etkenlerin düzenlenmesi, rehabilitasyonu ile PDW banal seviyesine zamana dönecektir. Yapılan testler sonrasında beslenmeye bağlı olarak vitamin, mineral beceriksizliğine bağlı olarak bunların desteğine müteveccih ilaç reçete edilebilir.

Netice olarak PDW testi tek başına rastgele bir hastalığı teşhis etmek için yeterli olamaz. Başka Bir Deyişle hekiminiz PDW bedeline bakarak sizde bir hastalığın teşhisini koymaz. Ya da yukarıyada yazdığımız rastgele bir hastalığın sizde olduğunu göstermez. PDW bedeline bakarak acaba kanser miyim, bende anemi mi var gibi kuruntulara kapılmayınız. PDW nedir başlıklı bu yazımız yalnızca bilgi vermek emeliyledir. Neticede PDW bedeline bakarak son teşhisi hekiminiz verecektir. Şayet gerekiyorsa ek testler ile doğru neticeye erişilecektir.

kan tahlili kan testi PDW düşüklüğü pdw nedir PDW yüksekliği PDW Yüksekliği Tedavisi PWD değerleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı