Reklamı Geç

Dişler İçin Büyük Tehlike

Diş sağlığı insanların genel olarak ihmal ettiği, sorunlar ortaya çıktığında önemsediği bir alan. Oysa diş kanaması gibi diş eti sorunlar.

Dişler İçin Büyük Tehlike
Dişler İçin Büyük Tehlike
Bu içerik 160 kez okundu.

Diş sıhhati insanların genel olarak önemsememe ettiği, meseleler ortaya çıktığında önem verdiği bir alan. Oysa diş kanaması gibi diş eti meseleleri birikimlerin neticeyidir.

Diş Doktoru Dt. Cem Harbalioğlu, "Diş etleri sıhhatli dişler için ciddi bir ehemmiyete sahiptir ve diş eti hastalıklarının en ehemmiyetli bulgusu diş eti kanamalarıdır. Rehabilitasyon olunmaması gidişatında dişlerde sallanma ve diş kayıpları alana gelebilir” dedi.

Sıhhatli diş etinin nasıl olması gerektiğinden bahseden Dt. Cem Harbalioğlu, "Natürel ve estetik bir diş eti sarih pembe renkte, portakal kabuğu görünümde olur. Üzerindeki dişi kökünden sıkıca sarar ve dişin konturlarını takip eder. Kabarıklık, enfeksiyon ve kızarıklık olmaz. Diş fırçalama sırasında ya da diş ipi kullanımında kanamaz” diye konuştu.

Gingivitis ve periodontitis

Dt. Cem Harbalioğlu şu bilgileri verdi: "Gingivitis diş eti hastalığının hafif biçimidir. Diş etleri kırmızılaşır, şişer ve çok basit bir biçimde kanar. Ancak hastalık bu safhada bireyleri fazla rahatsız etmez. Gingivitis daha çok ağız pakliğine yeterince önemsememekten kaynaklanır. Gıda artıklarından kaynaklanan bakteriler iltihaplanmaya yol açar. Doğru bir ağız içi bakımı ve hekiminizin vereceği önerilerle, hastalık rehabilitasyon edilebilir. Gingivitis olarak adlandırılan diş eti iltihaplanması zamanında rehabilitasyon edilmezse, diş eti yüzeyinden ilerleyerek buradaki kemiği de etkilemeye başlar. Periodontitis gingivitisten farklı olarak, dişin kök yüzeyini, diş kökünü saran kemiği ve bu iki doku arasındaki bağ dokusunu sefil eden iltihabi bir hastalıktır. Bir anlamda rehabilitasyon edilmemiş olan gingivitis’in ilerlemiş haline benzetilebilir. Dişlerin sallanmasına ve dökülmesine neden olur.”

Diş eti neden kanar

Diş etinin kanama nedenlerine de değinen Dt. Harbalioğlu, "Diş eti kanamalarının ilk sebebi mikrobiyal diş plağıdır. Doğru bir fırçalama, diş ipi ve ara surat pakliği yapılmaması sebepleriyle bakteriler dişe tutunur. Zamanla bu plak katmanı büyür ve bu birikintiler diş taşına dönüşür. Diş eti kanamalarını etkileyen değişik etmenler ise; sigara, hormonal farklılıklar, stres, genetik etmenler, diş gıcırdatma veya sıkma alışkanlığı, şeker hastalığı, geçimi iyi olmayan dolgu ya da kronlar, makûs beslenmedir" söylemesini yaptı.

“Önemsememe etmeyin”

Diş Doktoru Dt. Cem Harbalioğlu diş eti kanamasının önemsememe edilmemesi gerektiğini vurgulayarak mevzu ile alakalı söylemesini; "Ağız kokusunu da birliktesi getiren diş eti kanaması, önemsememe edilmemesi gereken bir hastalıktır. Diş eti kanamalarını önlemenin tek yolu ağız hijyeninin kumpaslı olarak sağlanması, dişlerin günde iki kez doğru bir fırça ve doğru bir teknik ile fırçalanmasıdır. Ayrıca diş ipi ve arayüz fırçası kullanarak dişlerin ara yüzeyleri arınılmalı, beslenmeye itina gösterilmeli ve şekerli-yapışık yiyeceklerden sakınılmalıdır. En ehemmiyetlisi de 6 ayda bir kumpaslı hakimiyeti de unutulmamalı gerektiğinde diş yüzeyi paklikleri yapılmalıdır" biçiminde bitirdi. 

 

 

 

diş sağlığı diş ağrısı diş eti kanaması diş eti hastalıkları dişlerde tartar diş hekimliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı