Reklamı Geç

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Hindistan cevizi yağı son dönemlerin en popüler doğal ürünleri arasında. Hatta ilk sıralarda. Peki kat Hindistan cevizi yağı ile neler yapabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Bu içerik 183 kez okundu.

Hindistan cevizi yağı son yarıyılların en popüler natürel mahsulleri arasında. Hatta ilk sıralarda. Peki kat Hindistan cevizi yağı ile neler yapabilirsiniz?

Hindistan cevizi yağı soğuk sıkım ile elde edildiğinde oda sıcaklığında katı formda olup deri ile temas ettiğinde hemen eriyen/akışkanlaşan bir yapıya sahip. Yüksek oranda laurik asit kapsayan bu yağ aynı zamanda steraik asit, oleik asit, miristik asit ve palmistik asitde kapsamaktadır.

Hem besin olarak hem bakım mahsulü olarak çok yaygın bir kullanım alanına sahip olan Hindistan cevizi yağını nasıl ve nerelerde kullanabileceğinizi sıralayalım:

1-Yiyecekte Kullanımı: Hindistan cevizi yağını aroma katması açısından kek, muhallebi, kurabiye gibi tatlılarınızda kullanabilirsiniz. İçerisinde ki yağ asitlerinden doğru olarak yararlanmak için ise salatalarınıza ilave edebilirsiniz. Her sabah bir çay kaşığı kadar hindistan cevizi yağı harcamanın alzhmeira iyi geldiğine dair yapılan pek çok araştırma da mevcuttur.

2-Cilt bakımında: İyi bir ıslatıcı özelliği olan Hindistan cevizi yağı özellikle kuru ciltler için ideal bir yağdır. Yalnızca üz bakımında değil, el ve beden bakımında da rahatlıkla kullanabileceğiniz Hindistan cevizi yağının kullanımı da oldukça rahattır. Öteki nebatsal yağlara oranla cilt tarafından daha süratli emilir ve kremlerin arkasında kalan kayganımsı yapay doku ciltte kalmaz. Hindistan cevizi yağını cildinize kullandıktan sonra tek sezeceğiniz yumuşacık, kaymaksı bir dokudur. En ehemmiyetli özelliklerinden biri de göz etrafı dâhil kullanılabilir olmasıdır. Böylece ayrıca başka bir mahsule lüzumunuz kalmadan soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı ile hem suratınıza, hem göz etrafınıza, hem ellerinize ve hem de tüm bedeninize aynı anda bakım yapabilir, ıslatabilirsiniz.

3- Arınıcı olarak: Özellikle makyaj yıkıntılarını çok iyi arınan bir yağ olduğunu belirtmesem olmaz. Banal standartlarda makyaj ardından cilt makyaj arınma mendilleri ya da sütleri ile silinip ardından yıkanır. Burada yapmanız gereken tek şey makyajlı cildinizi evvel bolsu ile yıkayıp, pak bir pamuk ile üst enkazları alıp yeniden bir pamuk dayanağı ile Hindistan cevizi yağını arınma sütü gibi kullanmanız! Göreceksiniz, cildinizde hiç makyaj kalmayacak.

4-Saç bakımı: Tek başına da kuru saçlar için iyi bir ıslatıcı olan bu yağı, pak saçlarınızın dibine ve yüzeyine uygulayıp en az 45 dk bekletmeniz ve ardından durulamanız yeter. İlk evvel yeteri kadar soğuk sıkım Hindistan cevizi yağını elinize alın ve ellerinizde ovalayın. Ardından saç diplerinize ve saç yüzeyine masaj yaparak uygulayın. En az 45 dk beklettikten sonra iyice durulayın. Durulama suyunuza 500ml e bir çay kadehinin 1/3ü kadar elma sirkesi koyarsanız hem yağ enkazı kalmayacak hem de saçlarınız yumuşacık ve parlak olacaktır. Zati Hindistan cevizi yağı da saçlarınızı yumuşatıp parlaklık kazandıracak. Haftada 1 uygulamanız yeterli.

5- Diş bakımı: Hem oil puiling uygulamasında kullanabilirsiniz. Hem de karbonat ve çay ağacı yağı ile karıştırarak natürel bir diş macunu elde edebilirsiniz. Kimyevilerden uzak bir ağız bakımı için, hem çocuklarınız hem de sizin için ideal bir macun ile dişlerinizi kumpaslı fırçalarsanız günlük bakımın yanında diş ve diş etleriniz toksik harabelerden ve hasarlı bakterilerden de arınmış olacaktır.

6- Tırnak bakımı: Hindistan cevizi yağı, Susam yağı ve çay ağacı ile baraber yapacağınız bakım ile tırnak mantarının ve ya seri kırılmaların önüne geçebilirsiniz. Şayet mantar meseleniz yoksa haftada 2 kez Hindistan cevizi yağını kulak çubuğu dayanağı ile tırnaklarınızın yüzeyine ve dibine iyice yedirmeniz yeterli olacaktır.

Tıbbi ve Aromatik Nebatlar Uzm.

 

Senem Dinç

 

 

 

Alzheimer diş sağlığı soğuk sıkım kuru saç bakımı hindistan cevizi yağı oil puiling tırnak bakımı kuru cilt bakımı tırnak mantarı doğal makyaj temizleyicisi soğuk sıkım hindistan cevizi yağı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı