Reklamı Geç

Arılardan Gelen Doğal Koruma

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman, arıların bitki filizleri ve tomurcuklarından topladıkları propolis hakkında açıklamalarda bulundu.

Arılardan Gelen Doğal Koruma
Arılardan Gelen Doğal Koruma
Bu içerik 721 kez okundu.

Tıbbi ve Aromatik Nebatlar Uzmanı Yeliz Yaman, arıların nebat filizleri ve tomurcuklarından topladıkları propolis hakkında söylemelerde bulundu.

Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Nebatlar Uzmanı Yeliz Yaman arıların nebat filizleri ve tomurcuklarından topladıkları propolis hakkında bilgi verdi. Yaman, propolisi, arıların nebat filizleri ve tomurcuklarından topladıkları en çokta kozalaklı ağaçlardan topladığı reçinemsi bir madde olarak belirleyerek, “Arılar propolisi, kovanın hijyen kalması için ve kovanda oluşan çatlakların kapatılmasına aynı zamanda hasarlı bakteri, virüs ve mantarlara karşı kovanın korunması, haşere ve öbür hayvanların kovana girişini yasaklanması emeliyle kullanmaktadır. Arılar kovanlarına propolis ile kaplı bir kanaldan geçerek girerler. Böylece hem kendilerinin hem de kovanlarının hijyenini sağlamış olurlar. Propolis adı Yunanca ‘pro’ giriş ve ‘polis’ kent sözcüklerinden oluşur. Başka Bir Deyişle propolis, kovan bir kent olarak düşünüldüğünde propolis kent kalkanı anlamını taşımaktadır” dedi.
Sarımsı-kahverengi tonlardaki sert propolis maddesinin kovandaki balı aldıktan sonra kovan duvarından kazınarak bir araya geldiğini belirten Yaman, “Bir ekip arınma operasyonlarından geçirildikten sonra kullanıma hazır hale getirilir. Flavonoidler ve fenolik maddeler bakımından zengindir. Bileşiminde polifenoller, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Propolisle alakalı yapılan araştırmalarda, hasarlı mikroorganizmalara karşı yüksek oranda koruma sağladığından dolayı antibiyotik özelliği taşımaktadır. Ayrıca, cerahat gidermeye, soğuk algınlığından korunmaya, beden mukavemetini çoğaldırıcı ehemmiyetli tesirleri ile beraber antiseptik, antidiyabetik tesirleri de ortaya çıkmıştır. Antiosteoporoz tesiri bulunmaktadır ve menopoz, andropoz sonrası yarıyıllarda kullanılması önerilir. Kozmetik emelli kullanımında antiaging tesiri ile öğrenilmektedir. Ağız ve diş sıhhatinin korunması mevzusunda ehemmiyetli tesirleri olduğu görülmüştür” ifadelerini kullandı.

Propolisin tarih süresince insan sıhhati açısından muhtelif emellerle kullanıldığını aktaran Yaman şunları kaydoldu: “Daha Önceki Mısır, Yunan, Roma gibi medeniliklerin rehabilitasyon emeliyle kullandığı öğrenilen bu arı mahsulü Daha Önceki Mısırlıların ölülerin mumyalanması harekâtlarında kullanıldığı öğrenilmektedir. Günümüzde ise kapsül, tablet ve akışkan biçiminde kullanılmaktadır. Beden tarafından emilimi fazla olması sebebiyle propolisi akışkan formunda kullanmanın kana daha süratli karışarak daha kısa zamanda tesir ettiği görülmektedir. Damla formuna getirmek için su, içki vb. maddeler kullanılmaktadır. Genellikle helal olmasına dikkat edilirse, nebatsal gliserinde çözüleni herkes tarafından rahatlıkla ve güvenle seçim edilmektedir. Ayrıca propolis, rastgele bir yan tesiri bulunmamakla beraber 2 yaş altı çocukların ve arı mahsullerine karşı hassasiyeti olanların kullanmaması önerilmektedir”.

bal propolis arı ürünleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı