Reklamı Geç

Üre Yüksekliği Nasıl Düşer? Nedenleri Tedavisi Nedir

Üre, protein sindirimi sırasında bedenimizde oluşan bir atık maddedir. Banalde, böbrekler atıkları süzer ve bedende idrarla dışarı atılmasını sağlar. Üre BUN testi; böbreklerin nasıl çalıştığını hakimiyeti için yapılır. Bu da kandaki üre ölçüsünün ölçülmesiyle olur. Böbrek veya karaciğer hasar gördüğünde üre seviyesi yükselmeye başlar.Üre yüksekliği tedavisi için dahiliye doktorundan yardım alınması gerekir. Dahiliye doktorunun yaptıracağı kan tahlilleri neticesinde üre seviyesinin yüksek veya düşük olduğu tespit edilir.

Üre Yüksekliği Nasıl Düşer? Nedenleri Tedavisi Nedir
Üre Yüksekliği Nasıl Düşer? Nedenleri Tedavisi Nedir
Bu içerik 206 kez okundu.

ÜRE NEDİR?

Üre, protein sindirimi sırasında bedenimizde oluşan bir atık maddedir. Klasikte, böbrekler atıkları süzer ve bedende idrarla dışarı atılmasını sağlar. Üre BUN testi; böbreklerin nasıl çalıştığını hakimiyeti için yapılır. Bu da kandaki üre ölçüsünün ölçülmesiyle olur. Böbrek veya karaciğer hasar gördüğünde üre seviyesi yükselmeye başlar.

Sağlıklı bir insanın kanında 100 ml içinde 5 ile 20 mg aralığında üre bulunmalıdır.

ÜRE YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA KAZANÇ?

Üre yüksekliği, proteinlerin gereksinim dinlenenden fazla ölçüde tahribe uğradığı anlamına gelebilir. Ürenin yararlı bir biçimde beden dışına atılamadığı böbrek meseleleri vb. sebebi ile anlamına da gelebilir. Üre yüksekliği olan insanlarda kalp krizi, kalp yetmezliği ve asteroskleroz tehlikeyi yüksektir.

Yüksek protein kapsayan perhizler de kandaki üre seviyesini yükseltebilir, bu da bağışıklık sistemini yavaşlatabilir. Yüksek üre ölçüyü olan hastaların enfeksiyon tehlikesinin daha fazla olduğu da gözlemlenmiştir.

Üre yüksekliği nedenleri içinde ateşli hastalık ya da enfeksiyon, dehidrasyon susuzluk, stres, iç kanama, kan dolaşımı meseleleri, tiroid hormonu bozuklukları ve böbrek beceriksizliği de gösterilebilir.

Üre yüksekliği sebepleri:

– Stres
– Kalp hastalıkları
– Kalp yetmezliği
– Kalp krizi
– Sindirim yolu kanamaları
– Proteinli yiyeceklerin fazla harcanması
– Böbrek hastalıkları
– Ateş
– Enfeksiyon
– Yüksek tansiyon
– Şeker hastalığı
– Yaşın ilerlemesi
– Cerahat
– Dokuların hasar görmesi ciddi yanık kaynaklı
– Diyabet veya yüksek tansiyon kaynaklı böbrek hastalıkları
– Kalp yetmezliği veya bedenin susuz kalması gibi nedenlerden kanın böbreğe az akması
– Böbreklerde taş veya ur nedenli idrar yollarında tıkanıklık
– Protein açısından zengin yiyeceklerin çok fazla harcanması
– Sindirim yolunda kanamalar
– Yanıklardan dolayı dokuların hasar görmesi
– Addison hastalığı, stres ve akılsal şok
– Bedenin susuz kalması
– Bazı ilaçların yan tesirleri
– Kan dolaşımında problemler
– Tiroit problemleri
– Kortizon ilacının kullanımı
– Sihrime hormonunun az olması
– Böbrek rahatsızlıkları
– Böbrek yetmezliği
– İdrar yollarında tıkanıklık
– Gut kanaması

ÜRE DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA KAZANÇ?

Düşük üre seviyeleri ciddi bir problem değildir, genellikle çok su içmek ya da besleyiciliği az olan ve az proteinli perhizler suratından ortaya çıkmaktadır.

Seyrek de olsa karaciğer rahatsızlığı suratından ortaya çıkan üre düşüklüğü, antibiyotik eşi ilaçların kullanımıyla da düşebilir.

Emilim meseleleri de üre düşüklüğü yaratabilir. Ender olarak pankreas kanseri, pankreas yetmezliği, bağırsak rahatsızlıkları kısa bağırsak belirtiyi, ishal, crohn hastalığı, Zollinger-Ellison belirtiyi, siroz, şeker hastalığı ve verem gibi bulaşıcı hastalıklar suratından da üre düşüklüğü görülebilmektedir.

Üre düşüklüğü sebepleri:

– İshal
– Pernisiyöz kansızlık
– Kısa bağırsak belirtiyi
– Işınım
– Laktoz intoleransı ve öteki bazı besin intoleransları
– Verem, giyardiyaz, Whipple hastalığı, ankilostomiyaz veya stongiloidiyaz gibi bazı bulaşıcı hastalıklar
– Crohn hastalığı
– Koleastatik sarılık gibi sebeplerle safra salgılarında oluşan kumpassızlık
– Kistik fibroz
– Kronik pankreas irini
– Pankreas karsinomu
– Zollinger-Ellison belirtiyi
– Şeker hastalığı
– Pankreas ve etrafına uygulanan cerrahi müdahaleler, pankreasın tamamı veya bir kısmının alınması
– Pankreas kanseri
– Otoimmun pankreas irini

Alttaki meseleler de üre düşüklüğüne yol açabilir:

– Yeterince protein harcamamak
– Antibiyotik ve anabolik steroid gibi bazı ilaçların kullanımı
– Siroz, karaciğer yetmezliği ve bazı öteki karaciğer hastalıkları
– Fazla su tüketimi

Bedenimizde yediğimiz, içtiğimiz yiyeceklerden bir araya gelen bir hayli madde vardır. Bu maddeler arasında bedenimizden atılması gereken zehirli maddelerin olduğunu da unutmamalıyız. Çoğunlukla mide bulantısı, kusma, baş sızısı ve baş dönmesi gibi şikâyetleriniz varsa üre hastalığına tutulmuş olabilirsiniz. 

Yediğimiz, içtiğimiz gıdalar sayesinde bedenimize vitaminler, proteinler, madensel tuzlar ve bir hayli madde girmektedir. Bu maddelerden bedenimize giren azotlu maddelerin yanması ile üre yaradılışı hakikatleşmektedir. Oluşan üreler bedenimizden dışarı atılması gereken maddeler arasında yer alır. Bu dışarı atılım harekâtı idrar yoluna reelleşir. Ürenin bedenimizden dışarı atılamaması halinde hastalığa dönüşmesi mümkündür. Üre hastalığı ya da hekimlerin ifadesiyle faizi olarak karşımıza çıkar.

Ürenin kanda birikmesi faizi hastalığına imkân sağlar. Bedenden atılamayan üre bir zaman sonra fertlerin böbreklerinin işlevini reelleştirememesine ve daha sonra iflas etmesine neden olur. Atık maddeler tabiatımıza nasıl hasar veriyor onu yok ediyorsa, üre de insan bedenine o derecede hasar vermektedir.  Üre hastalığının insan bedeninde bir hayli bulgusu vardır.

Üre hastalığının bulguları nelerdir?

Üre, ağızınızda tükürükle salgılanır. Bu sırada ağzınızda makûs bir tat ve makûs bir soluk kokusu oluşturur. Çoğu şahıs bu bulgudan şikâyetçidir. Sosyal etraflarda bulunmanızı dahi etkileyecek derecede makûs olabilmektedir.

Üre mide akışkanıyla salgılanmaya başladığında mide kanamasının iç suratını hakikatleştirdiği için kusmaya ve mide bulantılarına yol açar. Genel olarak kusma ve bulantı şikâyeti sürüklüyorsanız hekiminize görünmenizde fayda var. Bedeninizde oluşan öteki faizi rahatsızlığının bulguları şunlardır:

-Baş sızısı

-Baş dönmesi

-Geçmek öğrenmeyen hıçkırıklar

-Böbreklerden dolayı çırpınmalar

Üreye ne iyi kazanç?

Üre yada tıp ismiyle faizi hastalığına iyi gelecek natürel usuller vardır. Sebzeler, meyveler ve nebatlar kapsadıkları maddelerle bu rahatsızlığa karşı iyi gelebilir. Tabiatın bu iyileştirici istikametini kullanmakta fayda vardır.

Şimdi sizlere faizi rahatsızlığına iyi gelecek nebatları sıralayalım:

Nar
Ayrık otu
Kiraz sapı
Elma
Vişne
Hazırlanışları şu biçimdedir:

Belli ölçüde ayrık otu ve kiraz saplarını yirmi dakika kaynatın. Ateşten aldığınız karışımı süzerek bir suluk gibi kaba koyun ve dinlendirin. Meşrubatınız zamanlarda yarı oranında içme suyunuza koyarak ısıtın ve harcayın. Günde üç kere bu karışımı içmeniz üreyi bedeninizden atmanıza ve bulgularının, şikâyetlerinin eksilmesini sağlayacaktır. Elma, nar ve vişnelerin bolca suyunu sıkarak içmeniz üre rehabilitasyonunda size dayanakçı olacaktır.

kan tahlili üre düşklüğü üre normal değerleri üre tedavisi üreye doğal tedavi böbreklere zararı ürenin böbrek zararları Üre Yüksekliği üre yüksekliği beslenme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı