Reklamı Geç

Farklı Sebzelerden Turşu Çeşitleri

Sofralarımızın vazgeçilmezlerinden olan farklı sebzelerden yapılmış Turşu çeşitleri

Farklı Sebzelerden Turşu Çeşitleri
Farklı Sebzelerden Turşu Çeşitleri
Bu içerik 151 kez okundu.

Salatalık Turşusu Tasviri

3-4 kilogram minik körpe salatalık 

1 baş sarımsak 

1 demet dereotu 

2-3 adet defne yaprağı 

1 lt su 

2,5 ÇB elma/üzüm sirkesi

6 YK tuz 

Salatalıkları bir iğneyle delin. Kavanozun dibine ince limon dilimleri yerleştirin. Salatalıkları kavanoza sıkıca yerleştirin. Aralarına sarımsak, defne yaprağı ve kereviz yaprağı sıkıştırın. İnce limon dilimlerin olabildiğince kenarlara yerleştirin. Bir litre kaynatılmış suya, 6 çorba kaşığı arıtılmış kaya tuzu koyarak salamurasını hazırlayın. Tuz iyice eridikten sonra kavanoza boşaltın. Salamuranın, salatalıkların üstünü örtecek miktarda dökmeye devam edin. Defne yaprakları ve dereotu ile örtüp kavanozun kapağını sıkıca kapayın. Oda sıcaklığında, 3-4 hafta bekletin.

2. Acur turşusu Tasviri

1 kilogram acur 

2 SB su 

1 SB sirke 

2 adet limon, dilimlenmiş

4 diş sarımsak, doğranmış

1 TK kaya tuzu 

10 adet kişniş tohumu 

Bir tencereye su, sirke, tuz ve sarımsağı koyup kaynatın. Kaynayan karışımı ılımaya vazgeçin. Acurları iyice yıkayıp kurutun. Ardından kavanoza dizin. Kişniş tohumlarını da ilave edin. Tenceredeki sirkeli su karışımı ılıyınca kavanoza dökün. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Serin bir yerde bir ay beklettikten sonra harcayabilirsiniz.

3. Fasulye Turşusu Tasviri

1 kilogram taze fasulye 

1 litre su 

1 ÇB üzüm sirkesi 

1 baş sarımsak 

2 ÇK turşuluk tuz 

1 TK limon tuzu 

1 litre su, fasulyeleri haşlamak için

1 litre buzlu su ,fasulyeleri şoklamak için

Fasulyeleri hiç kesmeden tam olarak yıkayıp arınalım. 2 litre suyu kaynatıp tencereye alalım ve kaynamaktayken fasulyeleri içine atalım. 2-3 dakika hafif rengi değişene kadar kaynar suda yakalayalım. Haşlanan fasulyeleri kevgir takviyeyi ile alıp buzlu suya koyalım, böylece renkleri yemyeşil kalıyor. 2 litrelik kavanoza dik olarak fasulyeleri muntazamca yerleştirelim, kavanozun altına ve fasulyelerin aralarına sarımsak koyalım. Ayrı bir kapta 1 litre su, sirke, tuz ve limon tuzunu karıştıralım, kavanoza dökelim. Kavanozun ağzını sıkıca kapayıp güneş almayan serin bir yere koyalım. 10 gün sonunda turşumuz hazır olacaktır.

4. Bamya turşusu Tasviri

1/2 kilogram uzun bamya

1/2 SB sirke 

3 SB içme suyu 

2 YK  turşuluk tuz 

2 adet limon 

1 baş sarımsak

2 adet sırça kavanoz

Bamyaları yıkadıktan sonra süzgeçte bekletin. Pak kavanozların içerisine suyu süzülen bamyaları diklemesine yerleştirin. Su, sirke ve tuzu geniş bir kapta tuz eriyene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı kavanozlara boşaltın. Sarımsakların kabuklarını cettikten sonra kavanozlara paylaştırın. Limonları dilimledikten sonra kavanozlara yerleştirin. Kavanozların ağızlarını sıkıca kapattıktan sonra 10 gün bekletin.

5. Kelek Turşusu Tasviri

3 adet minik boy kelek 

1 baş sarımsak 

1 demet maydanoz 

1 adet limon 

1/2 SB sirke 

1 TK toz şeker 

2,5 YK arıtılmış kaya tuzu 

1 litre su

Kelekleri aşikar bir bıçakla ortadan ikiye dağılın. Kelekleri tekerrürden yıkayın. Bir kaşık takviyeyi ile içerisindeki çekirdekleri arının. Tuzla her tarafını bolca tuzlayın. Bir tepsi içinde kabukları yukarıya gelecek biçimde, üzerini ince bir tülbentle örtüp 4-5 saat bekletin. Bu zamanın sonunda tuzladığımız kelekleri tekerrürden yıkayıp tuzlarını arının. Turşu kavanozunuzun dibine maydanozları yerleştirin. Kelek parçalarını sıkı biçimde yerleştirin. Dilimlenmiş sarımsakları ve limonları yerleştirin. Salamura suyunu, 6 kaşık arıtılmış kaya tuzunu su içerisine koyup karıştırın. Hazırladığınız salamura suyunu kavanozdaki keleklerin üzerini örtecek kadar dökün. Suyun içine şeker ve sirke ilave edin. 3 hafta sonra turşunuz hazır olacaktır.

6. Kırmımzı Lahana Turşusu Tasviri

1 adet mor lahana

1 SB elma sirkesi 

2-3 diş sarımsak 

2 YK salamura tuzu 

1/2 TK limon tuzu 

1 litre kaynamış soğumuş su

Mor lahanayı ortadan ikiye keselim. İnce ince şeritler halinde doğrayalım. Geniş bir kabın içinde yıkayalım. Süzülmeleri için süzgecin içine alalım. Turşu kavanozumuza mor lahanayı yerleştirelim. Aralarına sarımsakları serpiştirelim. Elma sirkesini kavanoza boşaltalım. Üzerine kaynamış soğumuş su ilave edelim. Turşu kavanozunun içindeki sirkeli su karışımını geniş bir kabın içine boşaltalım. Tuzunu, limon tuzunu ilave edip karıştıralım. Tuz tamamen eridiğinde turşu kavanozuna sirkeli suyumuzu dolduralım. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp serin bir yerde muhafaza edelim. Turşu takribî bir hafta içinde hazır olacaktır.

7. Lahana Turşusu Tasviri
1 adet orta büyüklükte lahana 

1/2 litre sirke 

1 diş sarımsak 

1 tutam tuz 

Lahananın dış yapraklarını arınıp, dip tarafını oyup koçanını çıkarın. Dörde ayrılıp bıçakla kocamanca kıyın. Büyükçe bir tepsiye kıydığınız lahanaları boşaltıp bol tuz ile ovun. Tuzlayıp iyice ovduğunuz lahanaları tepsinin ortasına toplayın. Üzerine bir tahta yerleştirip onun da üzerine rastgele bir ağırlık koyup 6-7 saat bekletin. Sarımsakları ayıklayıp, havanda tuz ile dövün. Sirkeyle vurulmuş sarımsağı karıştırıp turşu yapacağınız zamana kadar bekletin. Lahanaları bekletme süresi bittiğinde silkeleyip turşu kabına veya sırça kavanoza iyice bastırarak yerleştirin. Hazırladığınız tuzlu sirkeyi üzerine dökün. Lahanaların üstünü kapatacak kadar kaynatılıp soğutulmuş su ilave edin. Hevese göre sirkeye kırmızı pul biber ve limon rendesi de ilave edebilirsiniz.

8. Biber Turşusu Tasviri
1 kilogram ziynet biber 

6-7 diş sarmısak 

1/2 demet dereotu 

1 lt sirke 

1 YK tuz

Pak bir iğneyle her biberde 2-3 delik açın. Daha sonra biberleri turşu kabına sıkıca yerleştirin. Biberlerin arasına dereotu ve sarımsak yerleştirin. Sirkenin içine tuz ilave ederek biberlerin üzerine dökün. Bu sırada biberlerin üzerine ağırlık koyun. Kavanozun ağzını kapatıp ekşimeye vazgeçin. Turşunun üzerinde biriken beyaz köpükleri zaman zaman bir kaşıkla alıp atın. Biberler sararınca turşu yenmeye hazır demektir.

9. Jalepeno Turşu Tasviri
1 kilogram jalapeno biberi 

8 diş sarımsak

6 SB su 

2 SB sirke

2 YK kaya tuzu

Jalapeno biberlerini yıkayıp kurutun. Biberlerin saplarını çıkarın ve ince ince doğrayın. Su, sirke ve sarımsak karışımını hazırlayın. Bu karışımı takribî 10 dakika kadar kaynatıp soğumaya vazgeçin. Kavanoza biberleri dizin, soğumaya vazgeçtiğiniz sirkeli karışımı biberlerin üzerine dökün. Kavanozun kapağını hava almayacak bir biçimde sıkıca kapatın. 15 gün sonra turşu hazır hale gelecektir.

10. Domates Turşusu Tasviri
4-5 kilogram yeşil domates 

Salamuralık tuz 

1 litre sirke

2 dal kereviz sapı

1/4 demet dereotu

1-2 baş sarımsak, atanmış

Domatesleri yıkayıp dağılın yada üzerinde kürdanla delikler açın. Turşunun tamamını alacak büyüklükte kap ayarlayın. Kabın içine 5/4'ünü dolduracak kadar su koyun. Öncelikle 1 su kadehi tuz ve 1 su kadehi sirke ilave edin. Tuz tamamen eriyene kadar karıştırın. Hazırlanan turşu suyunu başka bir kaba alın ve turşu kurulacak bidona domates, sarımsak, dereotu ve kereviz sapını ilave edin. Üzerini dolduracak kadar turşu suyu ilave edin ve ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta içinde turşunuz hazır olacaktır.

11. Pancar Turşusu Tasviri
3 kilogram minik körpe pancar 

10 diş sarımsak 

1 SB sirke 

1 TK toz şeker 

1 YK tuz 

Pancarların yeşil yapraklarını kesin. Pancar köklerinin topraklarını arındıktan sonra bol suyla yıkayın. Turşuyu kuracağınız kavanozun alacağı kadar suyun içinde haşlayın. Haşlanan pancarları sıcakken sudan çıkarıp kabuklarını soyun. Pancarların büyüklüğüne ve isteğinize göre dağılın. Kavanoza yerleştirin. Kabuklarını atadığınız sarımsakları tuz ile iyice dövün. Pancarları haşladığınız suyun içine 1 su kadehi sirkeyle beraber atın ve tuzun erimesini bekleyin. Tuz eridikten sonra 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave edin ve kavanozun ağzını iyice kapatın. Oda sıcaklığında 2 gün bekletin.

12. Patlıcan Turşusu Tasviri
2 kilogram minik turşuluk patlıcan 

1 adet minik baş lahana 

1 adet havuç 

3 adet kırmızı salçalık biber 

10-15 dal kereviz 

1 demet maydanoz 

1 SB sirke 

1 baş sarımsak 

1/2 TK şeker 

3-4 adet defne yaprağı 

Patlıcanları yıkayıp sap ve uç kısımlarından birer parmak vazgeçerek bıçağın ucu ile uzunlamasına 4 denk parçaya dağılın. Kaynar tuzlu suda yumuşayıncaya kadar haşlayın. Haşlama harekâtı bitince bir kabın içine üst üste koyup, üzerine bir ağırlık oturtarak acı suyunun gitmesi için 3-4 saat bekletin. Bu arada lahana, biber, maydanoz, sarımsak ve kereviz yapraklarını yıkayıp ince ince kıyın. Havucu da arınıp minik küpler halinde doğrayın. Doğradığınız tam malzemeyi karıştırın ve acı suyunu salan patlıcanların kesik kısımlarına doldurup, kereviz sapı yada bir mutfak ipi ile sarın ve kavanoza yerleştirin. Turşunun suyunu hazırlamak için kavanozun alacağı kadar suyu hesaplayın ve bu suyun her litresine 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu gelecek biçimde tuz ilave edip bu suyu kaynatıp soğumaya vazgeçin. Su soğuyunca sirkeyi de suya ilave edin. Turşunun üzerini örtecek biçimde suyu dökün. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp 1 ay bekletin.

Değişik Turşu bamya turşusu patlıcan turşusu Pancer Turşusu domates turşusu jalepemo turşusu biber turşusu lahana turşusu kırmızı lahana turşusu kelek turşusu Çeşitleri ev yapımı turşu farklı turşu çeşitleri Turş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı