Reklamı Geç

Yulaf Samanı Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Yulaf saman çayı taban üstünde bulunan yulaf nebatının tohumu hasat edildikten sonra geriye kalan bir parçası olan yulaf samanından yapılmaktadır. Daha Önceki zamanlarda, yulaf eşya yapılında kullanılmaktaydı fakat zamanla keşfedilen yararları onu takdir edilen bir çay haline getirmiştir. Yulaf nebatı Afrika’da birkaç yerde dahi yetişmesiyle birlikte hemen hemen tüm kıtaların ılıman bölgelerinde yetişmektedir. Özellikle yulaf unu ve yulaf ekmeği yapmak için kullanılmaktadır; Britanya’da, aynı zamanda bira yapmak için kullanılır. Ayrıca, at veya sığır gibi hayvanları beslemek için de yulaf samanından faydalanılmaktadır.

Yulaf Samanı Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?
Yulaf Samanı Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?
Bu içerik 158 kez okundu.

Yulaf samanı çayının yararları nelerdir?

Yulaf samanı çayının güzel bir tadı olmasa da uzun yaşamasının gizemi olarak görülmektedir. Bunun sebebi yulaf samanında bulunan vitaminler, mineraller ve öteki bileşenler oldukça muhtelif olmasıdır. Yulaf samanı çayı vitamin A, E vitamini, folat ve pantotenik asit dâhil olmak üzere altı değişik B vitaminleri açısından natürel bir takviye sağlamaktadır. Mineral içeriği magnezyum, demir, kalsiyum, manganez ve fosfor olarak sıralanmaktadır. Yulaf samanı çay içmek; yulaf samanının sahip olduğu bileşenlerin antioksidan ile beraber pek çok bereketinden faydalanmak; ayrıca protein ve lifi temin etmek için müthiş bir yoldur. Bu pozitif özellikleri sayesinde, her yudumda kapsadığı eforlu ve natürel gıdaları öğrenerek yulaf samanı çayınızdan daha fazla sevinç alabilirsiniz. 

Yulaf samanı çayının sıhhate yararları

Diüretik idrar söktürücü özelliğine sahiptir: Yulaf samanı çayı ile sunulan sıhhat verimlerinden biri idrar söktürücü olarak hareket etmesidir. Bu çay idrara çıkmayı artırarak, mesane arınılmasına destekçi olmaktadır. Diüretik nebatsal çaylar mesane enfeksiyonlarının neden olduğu bazı bulguları da iyileşmek için destek etmesinin yanı gizeme böbrek taşı sızısının rahatlamasını sağlamaktadır. Kumpaslı olarak yulaf samanı çayı içmek bedendeki suyu absorbe ederek sodyumu artırmaktadır; böylece bedendeki fazla suyun dışarı atılması ile mesane enfeksiyonlarının büyümesini de eksiltmeye takviye olmaktadır.

Stresi eksiltmeye destekçi olur: Yulaf samanı çayı aynı zamanda vitamin A ve B kompleksinin yanı gizeme kalsiyum ve öteki bereketli mineraller, vitaminler bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple yulaf samanı çayını kumpaslı olarak içmek stres, anksiyete ve bitkinlik gibi istenmeyen duyguları bedeni yatıştırarak ve durgunlaştırarak destekçi olmaktadır.

İştah artırıcı özelliğe sahiptir: Ayrıca yulaf samanı çayı tiroid şartları ya da östrojen beceriksizliği sebebiyle oluşan iştah kaybı gibi bir mesele olduğunda bireyi yemek yemeye teşvik etmeye destekçi olmaktadır. Bu sebeple nebatsal ilaç iştah kaybı için müthiş bir tercihtir. Ancak yulaf samanı çayının bu ehemmiyetli tesirinden istenilen yararı temin edebilmek için kumpaslı olarak harcamaya dikkat etmekte fayda vardır. 

Kemik, cilt, saç ve tırnak sıhhati için verimlidir: Bir fincan yulaf samanı çayı infüzyonunu takribî 300 mg kalsiyum kapsamaktadır. Bu vaziyet erişkin bayanlar için önerilen günlük kalsiyum alımının dört katıdır. Ayrıca, eforlu saç, tırnak ve kemikler için ehemmiyetli olan silis, demir, çinko, magnezyum ve B vitamini B-12 hariç açısından oldukça zengindir. Atkuyruğu ve ısırgan ile beraber, kemik yapısının iyileşmesi ve sıhhati için eşsiz bir iksir rolü görmektedir. Öteki yandan aşıntılı ve kuru cildi yatıştırmak için banyo suyuna bir ya da iki kadeh ilave edebilirsiniz.

Enerji yardımı sağlar: Bir kaç gün için yulaf samanı çayı aldıktan sonra fark ilk şey bu çayın enerji verme maharetine sahip olduğudur. Beden çökmeden veya kalp patlayacak gibi sezmeden gün süresince daha fazla enerjiyi temin etmektedir. Yulaf samanı çayı içmek enerji meşrubatları veya şekere gerek kalmadan daha kurnaz sezmek ve beyin ve kan damarları akışını artırmak için oldukça iyi bir yoldur.

Kanser karşıtıdır, kolesterol ve kan şekerine tesir eder: Bazı deliller yulaf samanın bir anti-ur bileşeni olarak adlandırılan B-sitosterol kapsadığını bu sebeple bazı kanserlerin oluşma tehlikesini eksiltebileceğini göstermektedir. Öteki deliller ise yulaf samanı çayının kan şekerini ve düşük kolesterolü stabilize etmeye destekçi olabildiğini göstermektedir. 

Afrodizyak tesirine sahiptir: Ananesel olarak afrodizyak olarak kullanılan yulaf samanı çayı üzerine bu mevzuyla alakalı olarak araştırmalar yapılmıştır ve iddiaların çokta yanlış olmadığı ortaya çıkmıştır. Yulaf samanı çayı cinsel isteği artırmakta ve ehemmiyetli bir unsur olan dolaşımı desteklemeye de destekçi olmaktadır.

Adet yarıyılına destekçi olur: Bazı ananesel rehabilitasyon usullerinde yulaf samanı çayının menstrüel kramp ve kabarıklık için gevşeme sağlayabildiği söylenmektedir. Bu nebat aynı zamanda yaygın olarak kullanılan natürel bir diüretiktir; bu sebeple kabarıklığı eksiltmeye destekçi olabilmek için kibar bir vasıta olarak kullanılmıştır. Diüretikler ayrıca böbrekler ve idrar yollarını desteklemek ve ya paklik sürecine tesir etmekte olan ehemmiyetli destekçilerdir. 

Enfeksiyonları rehabilitasyon etmeye destekçi olur: Yulaf samanı bir çay ya da öz olarak kullanıldığında, bunalımı atlatmak için bir tonik olarak kullanılmaktadır. Yulaf saman çayını yaygın yiyecek bedelleri ve merkezi asap sistemini kuvvetlendirmek için ananesel ve nebatsal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bir uyarıcı olarak kabul edilen homeopatlar kapsaması sebebiyle karaciğer enfeksiyonları ve artrit rehabilitasyonuna destekçi olmak için de kullanılmaktadır.

Cilt problemlerini rehabilitasyon eder: Hazırladığınız yulaf samanı çayını soğuttuğunuzda kuru cildi rehabilitasyon faktörün yanı gizeme hafif egzama gibi gidişatları da iyileştirmektedir. Bunun için soğuttuğunuz çayı banyo suyuna ilave edebilir ya da doğrudan etkilenen bölgeye uygulayarak kullanabilirsiniz. Kapsadığı yüksek ölçüdeki silis sebebiyle saçlarınızı durularken kullandığınızda saçlara bir yumuşaklık ve parlama getirir. 

Yulaf samanı çayı tanımı
Basitçe yulaf samanı çayını hazırlamak için:

Bir kadeh kaynar suya 1-3 çay kaşığı kurutulmuş yulaf samanını ilave edin.
Fincanın kapağını kapatın ve 15 dakika süresince demlenmesine izin verin.
Hazırladığınız bu yulaf samanı çayını günde 3 kere harcayabilirsiniz.
Yulaf samanı çayından optimum seviyede yararlanmak için:

1 litrelik bir kavanoza ya da pota 1 kadeh kurutulmuş yulaf samanı ilave edin.
Üzerine 1 litre olan kaynar suyu dökün.
Kapağını kapatın ve takribî 1 saat vakitle demleyin.
Daha sonra yulaf samanını süzün ve servis edin. 
Frambuazlı, ısırgan otlu yulaf samanı çayı tanımı

1 litre ebadında bir sırça kavanoz içine:

½ fincan kırmızı frambuaz yaprağı
1/3 fincan kurutulmuş yulaf samanı
¼ fincan ısırgan otu ilave edin.
Kavanozun içine 1 litre sıcak suyu doldurarak takribî 4 saat süresince demleyin. Dört saat sonra ise nebatları süzün ve çayınızı başka bir kavanoza doldurun. Servis ederken ferahlatıcı bir lezzet vermesi için nane yaprakları kullanabilirsiniz. 

Melisa otlu yulaf samanı çayı tanımı

4 kadeh çay için karışımdan 1/4 çay kadehi kullanılmalıdır.

2 çorba kaşığı kurutulmuş melisa otu
1 yemek kaşığı kurutulmuş yulaf samanı
2 çay kaşığı kurutulmuş çekirdeksiz kuşburnu
1 1/2 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu
1/2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta
Hava geçirmez bir kapta tam malzemeyi birleştirin.

Çayı hazırlamak için: 1 çay kaşığı bu karışıma 1 su kadehi kaynar su dökün. Kapağını kapatın ve 20 dakika süresince demlemeye vazgeçin. Sonrasından çayı süzün ve dilerseniz tatlandırmak için bal ilave edin. 

 Yulaf samanı çayının hasarları
Her şeyden evvel, bir gün yulaf samanı çayı fazla üç kadeh içilir değil önerilir. Bunu yaparsanız, bu hasarlı hale gelebilir. Fazla yulaf samanı çayı tüketimi gidişatında baş sızısı, baş dönmesi, uykusuzluk, kumpassız kalp atışları, kusma, ishal ve iştah kaybı gibi yan tesirler gözlemlenmektedir. Bu bulgulardan rastgele biri yaşanırsa hemen içtiğiniz yulaf samanı çay ölçüsünü eksilttiğinizden emin olmalısınız.

Şayet yulaf unu alerjisine sahipseniz, aynı zamanda yulaf samanı çayından da uzak durmalısınız. Bu alerjik vaziyet bir tepkine yol açabilir. Bu gidişatta yaşayabileceğiniz bulgular boğazda veya ağızda solunum güçlüğü, döküntü, kaşıntı veya şişme eforluğu olarak gözlemlenmektedir.

Şayet çölyak hastalığından muzdaripseniz yulaf samanı çayını içmekten sakınmalısınız. Yulaf saman glüten kapsaması sebebiyle bu gibi vaziyetlerde hasarlı hale gelebilmektedir. 

Gebelikte ve emzirme yarıyılında yulaf samanı çayı tüketimi: Yulaf samanı çayı hamile ve emziren bayanlar için bereketli olan başka bir meşrubattır. Yulaf ve yulaf saman asap sistemini kuvvetlendirmeye destekçi olur. Mineral bakımından zengin olan yulaf samanı eforlu kemikler ve dişler oluşturmak oldukça sponsordur. Bu özellikleri sebebiyle yulaf samanı çayı ek bir yiyecek kaynağı olarak hamilelik ve emzirme dönemini harcanabilir bir hal almıştır. 

Öneriler

Her şeyden evvel yulaf samanı çayını günde en fazla 3 kadeh harcamanız nasihat edilmektedir. Önerilen ölçünün üstüne çıkarsanız hasarlı hale gelebilmektedir.

Yulaf samanı çayı günlük yiyecek programınıza ilave etmek için oldukça fazla yarara sahiptir. Basitçe sıfırdan hazırlayabilirsiniz. Şayet tadı güzelinize gitmezse kendi zevkinize göre misalin şeker ilave ederek harcayabilirsiniz. 

bitkisel çay doğal çay ibrahim saraçoğlu Yulaf Samanı Yulaf Samanı Çayı Yulaf Samanı Çayı Faydaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı