Reklamı Geç

Bebeğin Bağışıklık Sisteminin İlk Bariyeri Cildidir

Özellikle kış aylarında sıkça yaşanan ve soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklar için alınacak en iyi temkin, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektir. Hastalıklara karşı bir korunma yolu olan bu sistemin eforlu olması, özellikle bebek ve çocuklar için son derece ehemmiyetli. Hastalıklara neden olan mikroplara karşı birer kalkan vazifeyi üstlenen bağışıklık sistemini yakından tanımanızda ve kuvvetlendirme dinçlerini öğrenmenizde bereket var.

Bebeğin Bağışıklık Sisteminin İlk Bariyeri Cildidir
Bebeğin Bağışıklık Sisteminin İlk Bariyeri Cildidir
Bu içerik 201 kez okundu.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, bedeni hasarlı bakterilere ve enfeksiyonlara karşı gözetmek için farklı uzuvlarda bulunan bir doku ve hücreler kumpasıdır. Bağışıklık sistemi hasarlı bakterileri tanır ve yine karşılaştığında bu bakterileri bedene sokmaz veya bedene giren bakterileri yok eder. Bunu sağlarken farklı korunma mekanizmalarından ve bağırsak sisteminde bulunan verimli bakterilerden faydalanır.

Bağırsak Sisteminin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Tesiri

Bağırsak sisteminin vazifeyi yalnızca sindirimi sağlaması doğrultusunda değildir. Aynı zamanda bağışıklık mevzusunda da tesirli roller üstlenir. Bedenin bağışıklık sisteminin 2/3 ü bağırsak sisteminde yer alır. Bağırsak sistemi hem yiyeceklerden hem de etraftan gelen çok rakamda farkı madde ile karşı karşıyadır ve bunların her birine değişik bir korunma geliştirir. İlaçlar ve özellikle antibiyotikler afaki kullanımlarda bu sistemi yaralayacağı için, bağırsakları bakterilerden gözetecek yiyeceklerin harcanması ehemmiyetlidir. Yalnız her bakteri makûs değildir. Bağırsak sisteminin en ehemmiyetli korunma mekanizması bağırsakta yaşayan iyi mizaçlı, başka bir deyişle verimli bakterilerdir. Bu bakteriler bağırsaklara yerleşerek enfeksiyonlara yol açan çalışan hasarlı baterilerin büyümesini maniler. Bedenin askerleri gibi düşmanı püskürtürler. Bağırsak duvarını hasarlı maddelerden gözeten probiyotikler, süt mahsulleri, hububatlar, et, balık, sebze ve meyveler bağırsak sistemine gözetirken, dolayısıyla bağışıklık sistemi kuvvetlendirici özellikleri ile dikkat sürüklerler. 

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

Bebekler bağışıklık sistemiyle doğarlar. Fakat tabii ki yenidoğanın gelişmiş bir bağışıklık sistemi olmayacaktır. Anne sütü ve aldığı ek besinler ile bağışıklık sistemi kuvvetlendirme çalışmalarına başlayacak olan beden, henüz o raddeye gelmediği için hastalıklar mevzusunda oldukça duyarlıdır. Bu surattan bebeklerin doğumdan sonraki ilk sene, hastalıklara daha basit tutulma olasılıkları bulunur.

Bebeklerin bağışıklık sisteminin hemen büyümeye başlamasını sağlayan en ehemmiyetli etken anne sütü mucizesidir. Anne sütünde bulunan üstün içerikler sayesinde, bebeklerin tüm yiyeceksel gereksinimini karşılanırken, aynı zamanda onları hastalıklara karşı korunmasında dayanakçı olur.  Anne sütünün içinde bulunan natürel maddeler arasında prebiyotik lifler bulunur. Prebiyotik lifler, bağırsaklardaki verimli bakterileri besler ve geliştirirler. Bu sayede bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde tesirli olurlar.  

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi

Çocuklar 12-36 ayları arasında artık yürümeye ve çevresini keşfetmeye başlar. Bu yarıyıldaki çocuklar hem meraklı hem de hareketli olduklarından daha evvel girmediği köşelere girer, daha fazla insanla ve eşya ile temas ederler. Yeniden bu yarıyılda çocuklar gruplar halinde oynamaya başlarlar. İşte tüm bu etmenler çocuğun her gün daha fazla mikrop ile karşılaşmasına neden olur. Bu mikroplardan korunmak için bebeklik çağını aşmış çocuklar için de bağışıklık sistemi çok ehemmiyetlidir.

Bebek ve Çocukların Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiren Pratikler

Bebeğinizin ve minik çocuğunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin olmazsa olmaz koşulları vardır. Bu zindeler uygulandığı takdirde eforlu bağışıklık sistemine sahip olan ufaklar, hastalıklara neden olan mikropların bedenleri ile temas etmesine izin vermemiş olurlar. İşte birkaç adımda bağışıklık sistemini kuvvetlendiren pratikler.

İlk 6 ay anne sütü çok ehemmiyetlidir. 6. Aydan sonra da 2 yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilmelidir.  Anne, sütünü pompalayıp gizleyerek bebeğin yanında olmadığı zamanlarda bile sıhhat beslenmesini sağlayabilir. Zira bebeğin bağışıklık sistemi kesintisiz büyüme halindedir ve 1 yaşından sonra da bağışıklığı desteklemek için anne sütü alımı çok ehemmiyetlidir.

Şayet anne sütü yeteriz ise bu vaziyet göz arkasını edilmemelidir ve kesinlikle hekime bildirilmelidir.
D vitamini bağışıklık sistemi açısından çok ehemmiyetlidir. Bebeğin haftada en az 3 kere birkaç dakikalığına gözetmesiz biçimde güneş ışığı görmesini sağlanmalıdır.
Kumpaslı uyku bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu surattan bebeğini uykusunu yeteri derecede aldığından emin olunmalıdır.
Şayet bebek 6 aydan büyükse ve ek yiyeceklere geçtiyse; günlük beslenmesinde vitamin, mineral kapsayan meyve ve sebzeleri, demir ve çinko açısından zengin hububat, kırmızı et ve deniz mahsulleri bakımsızlık edilmemelidir. Fakat bir kere daha andırdıralım, ek yiyeceklere başlansa dahi bebeğin anne sütüne lüzumu vardır. Kumpaslı olarak emzirmeye devam edilmelidir.

Hijyen; hastalıkların önüne geçmek için çok ehemmiyetlidir. Oyuncakların sık sık yıkanması gerekir. Oyuncaklar, devireme operasyonunun sonrasında bol su ile durulanıp kurulanmalıdır. Ayrıca kapı kolları için antibakteriyel bezler kullanmakta fayda var.

Anne, tuvaletten veya alt değiştirdikten sonra ellerini yıkadığından emin olmalıdır. Sıhhatlı ve pak bir el devireme için asgari 40 saniye sürecektir.
Çocuklar ve bebekler, hasta insanların çok olabileceği kalabalık yerlere sağlık kurumular, sıhhat ocakları muhtemel olduğunca götürmemelidir.
Fakat hijyenin mübalağa etilmesi, çocuğun bünyesini olması gerekenden daha duyarlı hale getirebilir.

Geçirilen her enfeksiyon ve sonrası, çocuğun bağışıklık sistemi bitkin düşer. Bu yarıyıllarda onun hastalıklardan korunmasına daha fazla itina gösterilmelidir.
Bazen ebeveynler çocuklarına çok iyi bakmaya çalışmaktan kendi sıhhatlerine itina gösteremezler. Bu surattan anne ve baba da iyi beslenmeli, meyve ve sebze yemeli, egzersiz yapmaya zaman ayırmalı ve yeteri kadar yatmalıdır.  

*Bilgi kalitesindedir. Ayrıntılı bilgi için hekiminize müracaat etin.

ağız bölgesi ağızdaki pamukçuk alerji alerji testi alerjik alerjik astım alerjik egzama alerjik nezle Anne sütü anne sütünün faydaları anti alerjik kumaşlar anti bakteriyel kumaşlar antialerjik ürün antibakteriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı