Reklamı Geç

Bebeklerde Doğru Emzik Secimi

Emme refleksi, doğumdan itibaren bebeklerde ortaya çıkan ilk reflekslerden birisidir. Bu refleks sayesinde bebeğiniz anne sütünü içebilir ve bu sayede yaşama tutunur. Buna bağlı olarak, emme refleksi bebeğinizin mutlu ve güvende sezmesini sağlar. Zira emme refleksi neticesinde anne sütüne ve anne kokusuna kavuşacağı hissine sahip olur.

Bebeklerde Doğru Emzik Secimi
Bebeklerde Doğru Emzik Secimi
Bu içerik 236 kez okundu.

Bebekler Neden Emzik Kullanır?

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalıdır? Ne Zamana Kadar Sürebilir?
Kuramda, bebekler, doğdukları andan itibaren emzik kullanabilirler denilmektedir. Buna bağlı olarak ebeveynler, yeni doğan bebeğe hangi emzik verilmeli mevzusunda araştırma içine girmektedir. Ancak pek çok uzman, bebeğin ilk 40 gününü içeren yenidoğan yarıyılında bebeğe emzik verilmesini önermemektedir. Başka Bir Deyişle, yeni doğan emzik tercihi mevzusunda en sıhhatli yorumu sadece hekiminiz yapabilir. Bebekler, emzik kullanımına 2 yaşına kadar devam edebilir. Bazı vaziyetlerde bebeklerin 3 yaşına kadar emzik kullandıkları görülebilmektedir.

Emzik Nasıl Seçilir? Emzik Tercihi Nasıl Olmalıdır?
Emzik alışverişi evvelinde emzikler hakkında öğrenmeniz gerekenler ve emzik nasıl seçilir mevzusunda göz önünde bulundurmanız gerekenler alttadır. Bebek emziği nasıl olmalı mevzusunda, alttaki maddeleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Emzik tercihi sırasında göz önünde bulundurulması gereken ilk şey, bebeğinizin yaşı ve gelişimidir. Bebeğinizin fiziksel vaziyetine göre en doğru emzik tercihini hekiminizle beraber yapabilirsiniz.

Delikli emzikler bebeğinizin daha rahat bir biçimde soluk almasını sağlar. Ek olarak, kapaklı emzikler, emziği daha hijyenik bir biçimde gizlemenize dayanakçı olur.
Bisfenol A’nın kısaltması olan BPA, plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin imalinde kullanılır. Temas ettiği besine geçme potansiyeli bulunan ve bu potansiyeli yüksek sıcaklıkla beraber çoğalan BPA, özelikle emzik, biberon ve alıştırma kadehleri gibi, hijyenik olması emeliyle kaynar suda bekletilen mahsullerde daha da hasarlı bir hâl almaktadır. Bu sebeple, seçim edeceğiniz emziğin BPA kapsamadığından emin olmanız gerekmektedir.

Emzik Çeşitleri Nelerdir?
Emzikler, yapıldıkları maddeler ve biçimleri haysiyetiyle dört ana gruba dağılır. Bunlar, kauçuk, kauçuk, damaklı ve damaksız emziklerdir. Yenidoğan emzik tercihi yapmadan evvel, emzik cinsleri arasındaki farkları bilmenizde fayda vardır.

Kauçuk Emzikler
Kauçuk emzikler, natürel kauçuk malzemeden üretilmiş olan emziklerdir. Özellikle, yeni diş çıkaran ve bu yarıyılda ısırma meyli gösteren bebeklerde kauçuk emzik kullanımı önerilmektedir. Kauçuk emzik pakliğinde emziği kaynar su içinde steril etme imkânı bulunmaktadır.

Silikon Emzikler
Emzik çeşitlerinde öne çıkan bir öteki grup da silikon emziklerdir. Silikon emzikler; tatsız, kokusuz, yumuşak ve pürüzsüz emzik modelleridir. Bu özellikleri sayesinde bebeğiniz silikon emziklere basitçe alışabilir. Kauçuk emziklerde olduğu gibi, silikon emzikler de yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğundan, kaynar su içinde rahatlıkla steril edilebilir.

Damaklı Emzikler
Damaklı emzikler, bebeğin damak biçimini alan emzik modelleridir. Bu emzik modelleri bebeğinizin ağız yapısına bütün bir geçim göstererek ağızda rastgele bir biçim bozukluğuna neden olmaz.

Damaksız Emzikler
Damaksız emzikler, yapıları haysiyetiyle anne göğsünü hatırlatmaktadır. Damaksız emzikler, çocuğun doğumundan itibaren bir yaşına kadar kullanılabilir. Ancak bir yaşından itibaren, damaksız emzikler, bebeğinizin damağına baskı yapabilir ve bu sebeple ağız ve diş yapısında bazı biçim bozukluklarına neden olabilir. Bir yaşından itibaren damaklı emziğe geçiş yapmak daha doğru bir seçim olacaktır.

Damaklı Emzik Mi Damaksız Mı?
Emzik tercihi sırasında damaklı ya da damaksız emzikler arasından tercih yapmanız gerektiğinde, ilk yaş için damaklı – damaksız, birinci senenin ardından ise damaklı emziklerin kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak, tekerrürden andırdırmamız gerekir ki, bir yaşından büyük veya yeni doğan emzik tercihi mevzusunda en doğru manipülasyona sadece hekiminiz yapabilir.

Emzik Pakliği
Emzik kullanımıyla alakalı ebeveynlerin göz önünde bulundurması gereken en ehemmiyetli başlıklardan birisi emzik pakliğidir. İlk kullanımdan itibaren kumpaslı bir biçimde arınılması gereken emziklerin nasıl arınılması gerektiğiyle alakalı bilgilendirme mahsul kolileri üzerinde yer almaktadır. Ayrıca, Joker Mağazalarından emzik alışverişi yaparken, satış danışmanından, mahsul pakliği mevzusunda bilgi almanız olasıdır.

Bebeğinizin bağışıklık sistemi altıncı aya kadar henüz olgunlaşmadığından, bu zaman içinde emziklerin her gün beş dakika kaynatılarak dezenfekte edilmesi önerilir. Altıncı aydan itibaren kaynatma harekâtı günaşırı olacak biçimde yinelenebilir. Emziğin hijyenik bir biçimde gizlemek için emziklere özel olarak üretilen gizleme kaplarını kullanabilirsiniz.

Emzik Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir?
Emziklerin değiştirilme süresi, bebeğinizin emzik kullanım sıklığına bağlı olsa da, deforme olmadığı sürece vasati iki üç aydır.

damaklı emzik damaksız emzik doğru emzik kullanımı doğru emzik seçimi emziğin zararları silikon emzik kauçuk emzik damaklı emzik emzik pakliği emzik hangi sıklıkla değiştirilmeli emzik çeşitleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı