Reklamı Geç

Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde ve çocuklarda ishal, sık görülen rahatsızlıklardan. Gözün gibi baktığın, beslenmesine büyük itina gösterdiğin bebeğin ishal oldu, peki ama neden? Çocuklarda ishal nasıl geçer, küçüğün cırcır mı oldu ishal mi, hangi vaziyetlerde hekime müracaat etmelisin, hepsini kavrattık.

Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?
Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?
Bu içerik 256 kez okundu.

Çocuklarda ve bebeklerde ishal neden olur?
Evvel ishal nedir, ismini koyalım. İshal, mide ve bağırsakların iltihaplanmasıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal az görülür. Zira anne sütünde bulunan maddeler, ishale neden olan mikroorganizmaların oluşmasını büyük oranda maniler.

Daha çok biberonla beslenen bebeklerde ve çocuklarda ishal görülür. Yenidoğan annesiysen seni buraya alalım: Yenidoğan Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Anlaşılır, Ne Yapmalı?

Peki, çocuklarda ve bebeklerde ishal neden olur?

Grip ya da başka bir hastalıktan kaynaklanabilir.
Bebeklerde diş çıkarma yarıyılında görülebilir.
Emin yiyeceklere karşı hassasiyetten kaynaklanabilir.
Çocuğun gereğinden fazla meyve ve meyve suyu özellikle elma ve üzüm harcamış olabilir.
Gastroinnes final enfeksiyondan virüs, bakteri veya asalak orijinli kaynaklanabilir.
Antibiyotik rehabilitasyonu sebebiyle alana gelmiş olabilir.
En çok "turist ishali" olarak da öğrenilen paket basili, bebeklerde ve çocuklarda ishale neden olur. Kanalizasyon sularının bulaştığı yiyecekleri harcama veya çocukların bu sulara temas etmesiyle bulaşır.

Çocuk ve bebek kakasında ishal rengi yeşil olur. İshalin şiddetini tanımlayan şey ise sıklığıdır.

Peki, çocuklarda ve bebeklerde ishal nasıl anlaşılır? Her sulu kakaya ishal diyebilir miyiz?

Bebeğin sık sık sulu kaka yapıyorsa Günde 3 kereden fazla sulu kaka,
Dışkılamasının sıklığı ve ölçüyü arkasıydıysa,
Dışkısı sümüksüyse,
Karın sızısı varsa,
İştahında eksilme varsa,
Beden sıcaklığı arkasıydıysa,
Aynı zamanda kusuyorsa çok büyük olasılıkla ishaldir.
İshalin genellikle bulaşıcı hastalıklara bağlı olarak büyüme özelliği var. Özellikle yaz aylarında gıda zehirlenmesi sonunda ishal alana gelebilir. Yiyecek zehirlenmeleri de sıhhat kaidelerine uygun olarak hazırlanmamış ya da saklanmamış gıdaların harcanmasıyla oluşur.

Ayrıca yazın meyve tüketimi de fazla olur. Bu surattan bebeklerde ve çocuklarda ishal, yaz aylarında daha sık görülür.

Şuna da bir bak, bebeğinin kakası çok şey anlatıyor: 8 Maddede Bebek Kakası Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

 Çocuklarda ve ishal neden ehemmiyetli bir hastalıktır?
Kusma ve ishal çok süratli bir biçimde mineral ve akışkan kaybına neden olur. Çocuğunun yaşı ne kadar ufaksa akışkan kaybı da o kadar süratli olur. Çocuklar bu kaybı, erişkinler kadar süratli bir biçimde tolare edemez.

Çocuklarda ve bebeklerde ishal kaç gün sürer?
Birkaç gün ya da bir hafta sürebilir. Su ve tuz kaybını önlemek için beslenmesinde farklılık yaptığın halde 7-10 gün geçtiği halde ishali devam ediyorsa riskli kabul edilir.

Bebeklerde ishali ne keser? Çocuklarda ishal nasıl geçer?

Sebeplere bağlı olarak ishalin rehabilitasyon biçimi farklılık gösterir. İshal için ilaç rehabilitasyonu uygulanabilir ama ilacı netlikle hekimin vermeli.

Bebeğinin ishalini geçirmek için yapabileceklerini şöyle anlatalım:

Bir Hayli vaziyette mama ya da anne sütü vermeye devam etmek, en iyi usuldür. İshalli bir bebek geçici olarak laktoza karşı dayanıksız olur. Bu surattan soya kapsayan laktozsuz bir beslenme programı uygulayabilirsin.
Su kaybını önlemek için iki saatte bir 50-60 ml akışkan vermelisin. Bebeğin emzirme yarıyılındaysa hekimin, anne sütüne veya hazır mamalara ilave olarak eczanelerde satılan bir rehidrasyon karışımı önerebilir. 2 veya 3 dakikada bir kaşık, kadeh ya da biberonla birkaç yudum bu karışımdan verebilirsin.
Tatlandırılmış meşrubatlar, suni meyve suları, konutta yapılan tuz ve şeker karışımı meşrubatlar ishalle gayretinde sakınman gerekenler arasında, usunda olsun.
Bebeğin ne kadar sık beslenirse ishalin tesiri o kadar az olur. İshale iyi gelen gıdalar şöyle:

Muz püresi,
Pirinç veya pirinç gevreği,
Patates ve makarna gibi nişastalı besinler,
Konutta hazırlanan ayran ve limonata,
Az ölçüde protein kapsayan gıdalar tavuk veya köy peyniri gibi de “Bebeklerde ishale ne iyi kazanç?” sualine yanıt olacak gıdalardan.
İshali kesen tasvirlerle daha aşırısı burada: Cırcır Olmuş Popolar! Çocuklarda İshale İyi Gelen Gıdalar

Bebeklerde kusma ve ishal beraber görülebilir. İshalli bebeklerde kusma varsa katı yiyeceklerin kusma durana kadar verilmemesi öneriliyor. Süzülmüş meyve sularından verebilirsin. Bebeğin azıcık daha büyükse sulandırılmış meyve suyu ile gazozu karıştırıp bebeğine içirebilirsin. Bu karışımları bir ya da iki kaşık gibi ufak ölçülerde vermeye dikkat et.
Genellikle 2 ya da 3 gün sonra dışkı bayağıya döndüğünde banal yiyeceklere dönebilirsin ama yeniden de birkaç gün süt ve süt kapsayan besinleri kısıtlı yakalasan iyi olur.
İshal ilacı olarak antibiyotik kullanmak seyrek lüzumludur. Afaki yere antibiyotik kullanmak ishalin uzamasına neden olabilir. Bu surattan hekime sormadan çocuğuna ilaç vermek yok.
Bebeğinin altını her dışkılamadan sonra değiştir ki tahriş ve pişik olmasın. Her bez başkalaşımında pişik kremi sürmek de yararlı bir temkin olarak usunda bulunsun.
Bebeklerde ve çocuklarda ishalden korunmanın yolları

İshale iyi gelen şeyler elbette var ama çocuğunu ishalden tamamıyla uzak yakalaman pek muhtemel değil. Yeniden de tehlikeleri düşürebilirsin.

Çocuğuna verdiğin meyve sularını gerektiği kadar sulandır ve ölçüsünü iyi ayarla. Günde 1 litreye yakın üzüm veya elma suyu içen bebeklerin ve ufak çocukların kronik ishale tutulma tehlikeyi daha fazla.
Yemek evvelinde ve tuvalet sonrasında çocuğuna ellerini yıkaması gerektiğini öğret. Yalnızca birkaç defa söylemekle kanaat etme, takip ve hakimiyet et.
Bağırsak enfeksiyonları daha çok yazın görülür. Ufak bebekler için havuz tehlikeli. Çocuğuna ise havuzun suyunu yutmaması gerektiğini iyice anlatmalısın.
Bebeğine kabuğu atanmamış meyvelerden yedirme.
Hangi vaziyetlerde hekime gitmeli?
Birkaç saatten beri devam eden şiddetli karın sızısı ve ağızdan akışkan alımını yasaklayan kusma varsa,
Çocuğun altı saatten beri akışkan almayı yalanlıyorsa,
Gözlerinde çökme varsa, düşünceliyse,
Bir günde 6 saatten uzun zaman idrara çıkmadıysa,
İshal 10 günden fazla sürdüyse,
Kakasında kan gördüysen,
İshal sık sık yineliyorsa,
8 saat süresince gözyaşı yoksa akışkan kaybından dolayı,
İshale 38,5 ve üzerinde yüksek ateş de eşlik ediyorsa çocuğunu hekime götürmelisin.

bebek sağlığı bebeklerde ishal bebeklerde ishal tedavisi çocuk sağlığı çocuklarda ishal nasıl geçer çocuklarda ishal nasıl kesilir çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler ishal ishalde su kaybı nasıl önlenir ishale ne
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı