Reklamı Geç

Rahim İltihabı

Birçok kadının şikâyetçi olduğu vajina iltihabı, kadınların genital bölgesinin dış bölgesinde bulunan vajinanın iltihaplanması ile oluşmaktadır. Bunun diğer bir adı vajinittir. Söz konusu iltihap, farklı enfeksözlerle olabilmekle birlikte, alerji gibi durumlarla da meydana gelebilmektedir. Her kadın yaşamı boyunca bir ya da iki kez vajinal enfeksiyon geçirmektedir. Bunun yanında kimi kadınlar bu durumu daha sık yaşamaktadır. Rahim iltihabının teşhisi oldukça kolaydır. Tedavisi de diğer hastalıklara oranla daha kolay yapılabilmektedir. Teşhisi gerek idrar tahlili gerekse hastanın jinekolojik muayenesi ile konulabilmektedir.

Rahim İltihabı
Rahim İltihabı admin
Bu içerik 326 kez okundu.

Rahim Ağzı İrininin Bulguları

Çoğu hasta rastgele bir bulgu fark etmez. Çoğu hadisenin varlığı, jinekolog tarafından başka sebeplerle yaptırılan Pop-Smear testleri ile ortaya çıkmaktadır.

Ancak şu bulgular bazı hadiselerde görülebilir:

Yeşil renkte akıntı, kahverengi renkte akıntı veya sarı renkte vajinal akıntı. Akıntı irin eşi olabilir ve bazen makûs kokabilir.
Sık idrara çıkma, idrarda yanma, vajinada kaşıntı
Cinsel ilişki esnasında sızı
Adet yarıyılından bağımsız olarak cinsel ilişki sonrasında kanama
Seyrek vajina veya alt karında sızı, baskı veya ağırlık hissi, bel sızısı
İrinin öteki uzuvlara atlaması halinde ateş ve hâlsizlik
Rahim Ağzı İrininin Sebepleri

Korunmasız Cinsel İlişki

Cinsel ilişki esnasında bulaşan bakteri ve virüsler irine neden olabilir. Bu bakteri veya virüslerin neden olduğu hastalıklara Kilamidya, Gonora, Trikomonas, Genital Herpes, genital siğil misal verilebilir.

Alerjik Tepki

Kadın bedeni sperm öldürücü kontraseptif, spermisidal kremlere, kondomdaki lateks maddesine, banyo tuzu veya beden arınıcılar gibi kimyevilere karşı alerjik tepkin gösterebilir. Bu gidişatta rahim ağzı cerahati oluşabilir.

Tahriş

Rahim ağzını tahriş etme potansiyeli olan maddeler rahim ağzı irinine neden olabilir. Bunlara duş kimyevileri, kozmetik mahsuller, tamponlar, hamilelikten korunma usulü olarak kullanılan diyafram, spiral, pessary ve cervical cap misal verilebilir.

Noksan Paklik

Beden pakliğine dikkat edilmediği gidişatlarda, klasikte ölçülerde bedenle barışık olan bakteri yoğunluğu çok çoğalarak rahim ağzı irinine neden olabilir.

Hormon Balanssızlığı

Düşük östrojen seviyesi veya yüksek projesteron seviyesi, bedenin cerahat yaradılışına karşı dayanıklılığını kırabilir.

 

 

rahim rahim iltahapı tahriş noksan paklik hormon balanssızlığı alerjik tepki rahim hastalıkları rahim tedavisi kadın hastalıkları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı