Reklamı Geç

PKU Diyeti Nedir Neden Yapılır? Nasıl Yapılır?

PKU diyeti yapmak, Fenilketonürili hastaların sağlıkları için yapmak zorunda oldukları bir eylemdir. Fenilketonüri gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir maddenin metobolize edilmesini engelleyen bir hastalıktır.

PKU Diyeti Nedir Neden Yapılır? Nasıl Yapılır?
PKU Diyeti Nedir Neden Yapılır? Nasıl Yapılır?
Bu içerik 279 kez okundu.


PKU: Hayat Boyu Dikkat Gerektiren Bir Hastalık!
PKU başka bir deyişle fenilketonüri, hem anneden hem babadan geçen genetik bir metabolizma hastalığı. Bu hastalıkla doğan çocuklar, karaciğerde bulunan hidroksilaz enzimi çalışmadığı ya da az çalıştığı için, hayat boyu fenilalaninden kısıtlı bir perhiz uygulamak zorundalar. Bir hasta annesi olan ve bu mevzuda bir de kitabı bulunan Türkiye PKU Aileleri Lafçısı ve Milletle İlişkiler Başkanı Deniz Atakay bu az öğrenilen hastalık mevzusunda anneleri aydınlattı.

PKU hastalığıyla doğan çocuklar, karaciğerde bulunan hidroksilaz enzimi çalışmadığı ya da az çalıştığı için, hayat boyu fenilalaninden kısıtlı bir perhiz uygulamak zorundalar. Fenil alanin proteinde bulunan bir amino asit, her yiyecekte bulunur. Bu enzimin misyonu, beden için lüzumlu olan fenil alanin amino asidini tüm gıdalardan alıp, yeniden verimli olan tirozin amino asidine dönüştürmektir. Ancak bu enzim misyonunu yeterince yerine getirmediği için, bu cins çocuklar, başta natürel ki zihinlerini ve buna bağlı olarak sıhhatlerini kaybetmemek için yaşam boyu perhiz yapmak zorundalar. Şayet perhizi uygulamazlarsa, bedene giren fenilalanin, dokularda birikir ve asit cinsi bir akışkan salgılar. Bu akışkan beyin omurilik akışkanına karışır ve beyin geri dönüşümsüz zarara uğrar. Bu surattan perhiz yaşam boyu uygulanmalıdır.

PERHİZ NEYE GÖRE TERTİP EDİLİR?
Her çocuk, kan fenil alanin seviyesine, boyuna, yaşına ve kilosuna göre değişik bir perhiz programı uygular. Uzman diyetisyen tarafından günlük alınması gereken fenil alanin ölçüyü hesaplanır ve bu ölçüler yönünde miktarlı olarak harcayacağı besinler tanımlanır. Bu sayede fenil alanin miktarlı alındığından, dokularda birikmesi ve beyine zarar vermesi yasaklanır. Perhiz bu nedenle vazgeçilemez. Beyin hemen zarar görmeye başlar.

YASAK YİYECEKLER
Et ve et mahsulleri tavuk, balık, hindi, kırmızı et, salam, sosis, sucuk vb.
Süt ve süt mahsulleri yoğurt, ayran, cacık, peynir
Hayvansal mahsuller beyin,ciğer, her cins sakatat
Kuruyemişler fındık, leblebi, fıstık, ceviz, badem vb.
Kurubaklagiller kuru fasulye, nohut, mercimek, bakla, soya çeşitleri, barbunya vb.
Makarna çeşitleri

ÖZGÜR YİYECEKLER
Mısır nişastası, sade lokum, sade akide şekeri, çay, ıhlamur, adaçayı, akışkan yağ, çay şekeri, elma suyu, kolalı meşrubatlar ve bazı gazozlar.

MİKTARLI YİYECEKLER
Sebze, meyve, unlu gıdalar, bal, zeytin, pekmez ve tüm düşük proteinli Dp yiyecekler başka bir deyişle Dp makarna, Dp pirinç, Dp şehriye, Dp çikolata, Dp bisküvi, Dp peynir, Dp sosis, Dp kek vb.

TÜRKİYE, PKU’UNUN EN ÇOK GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKE
Fenilketonüri, kısaca PKU, tüm dünyada var olan bir hastalık. Ancak Türkiye’deki insidansı çok yüksek 3000’de 1’e yakın. Senede vasati 350 ila 400 bebek bu hastalıkla doğuyor. Türkiye dünyada çoğu genetik hastalıklarda olduğu gibi PKU mevzusunda da 1. sırada. Zira her 4 konutluluktan biri akraba konutluluğu olduğundan bozuk genlerin dağılması ve bu biçimde bebeğe geçmesi rakamın misliyle çoğalmasına neden oluyor.

Türkiye’de kayıtlı ilgisiz 10 bine yakın, hatta belki daha fazla PKU’lu fert var. Ancak özel olarak düşük proteinli özel mahsul üreten hiçbir şirket yok! Eti şirketinin çölyak ve PKU hastalığı için ürettiği bir bisküvisi hariç, ki o da PKU özel imal değil, ortak mahsul!

PKU DERNEKLERİ NASIL HEYETTİ?
Dernek kurma görüşü Deniz Atakay’ın şahsi gayretleri ve tertip ettiği “paylaşım günleri”nde gördüğü genel meseleler sonucunda, tasarladığı bir iş oldu.

Deniz Atakay , 2005 senesinde İstanbul’da, 2005 seneyi sonunda Ankara’da dernek kurdu. 2007 senesinde Sivas’ta, 2009 senesinde İzmir’de PKU Dernekleri’nin açılmasına liderlik etti.

TEŞEBBÜSLERDEN SONRA...
Ülker işletmesi düşük proteinli çikolata yapmayı kabul etti ve lüzumlu izinleri alma yolunda. Pelit Pastanesi düşük proteinli yaş pasta için çalışmalara başladı. İHE artık hamburger ekmeği yapıyor ve makarna yapmak için de teşebbüslerde bulunmaya başladı. Bunların hepsi bizim için lüks vakalar ve neticelendiğinde çok daha büyük anlam kazanacaklar.

SOSYAL TEMİNATLARI YOK!
Perhizi yapan sıhhatli gençler, mektebi tamamladıkları halde, işsizler. Zira yemek problemi var diye iş vermiyorlar. 25 yaşına kadar SGK kapsamında olması gerekirken, 20 yaşında pek çok genç sigortasız olduğu için mahsul alamıyor ve zihinlerini kaybediyorlar. Sağlık Bakanlığı’nda bir baskı mevzubahisi değil, ne imal ne de işsizlik için. Oysa, bu fertler hayat boyu kurul raporlu ve hayat boyu perhizli... Otomatikman hayat boyu da SGK’lı da olmaları gerekir. Başka Bir Deyişle tüm yaşam boyu perhizli olan fertler için legal bir tertip etme gerekir. 18 yaşına kadar sıhhatli gelişen çocuklar, bu eğri sistem gereği zekasal manili olmaya mahkumdur.

EĞİTİMSİZLİK VE BİLGİSİZLİK
Bir öteki kasvet insanların öğrenmemezliği, cahili, dinlememesi. Herkes için her yerde ayrı ayrı bilgilendirme gerekiyor. Hatta jinekologlardan başlayarak tüm hekimleri, hocaları, velileri, yuvaları herkesi eğitmek gerekiyor.

YENİ DOĞAN TARAMA TESTLERİ
Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı PKU Fenilketonüri tarama testi 1993 senesinden beri fotoğrafı olarak uygulanmakta. Ancak konutta doğumları ve şuursuzluğu hesaba katarsak, sıhhatli neticeler olmadığı çok net ortaya çıkar, zira hali hazırda geç tanı alan fertler mevcut.

ÖTEKİ TESTLER
Konjenital Hipotiroidi: Konjenital başka bir deyişle doğumsal hipotiroidi. İyot beceriksizliğine bağlı olarak zihin geriliği. Bu da yeniden sık karşılaşılan endokrinolojik bir mesele. Tanı konmaz ya da rehabilitasyon edilmezse zekasal gerilik ortaya çıkıyor.

Biyotinidaz noksanlığı: Biyotin, çalıştırıcı bir vitamin ve noksanlığı ferdin hayatını dahi tehdit edici olabilir.

Tüm bunlar “genişletilmiş yeni doğan tarama” kapsamında olan ehemmiyetli hastalıklar. Bunların sayısınının çoğaldırılması, şuurlu olarak arz edilmesi ve rehabilitasyona yanıt verecek olan daha çok genetik hastalığı tarama uğrunu tutmak, genetik yapımızı baz alırsak, sıhhatli doğacak bebeklerimiz ismine çok lüzumlu.

Diyet Fenilketonüri yasak yiyecekler özgür yiyecekler pehriz PKU miktarlı yiyecekler Fenilketonüri diyeti Fenilketonüri hastaları pku PKU diyeti sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı