Reklamı Geç

Gözlerde Şaşılık

Sıhhatlı görmelerde her iki göz de aynı noktaya bakarken şaşılık problemi yaşayan hastalarda, göz paralelliği bozularak iki gözün de değişik doğrultulara baktığı görsel yanılgıdır. Gözlerden biri düz bakarken değişiği içe, dışa, yukarıya veya alt kayabilir.

Gözlerde Şaşılık
Gözlerde Şaşılık admin
Bu içerik 301 kez okundu.

 

Kaymanın kendiliğinden düzeleceği ümidi ile beklemek yanlıştır Bir Hayli anne-babanın merak ettiği ‘acaba çocuğumun gözü kayıyor mu’ sualini ve bu sualin arkasında uyuyan bir hayli detay... Şaşılık rehabilitasyonunda erken teşhis ve rehabilitasyon ehemmiyetlidir. Rehabilitasyonda geç kalınması neticeyi ve galibiyeti etkilemekte, emin yaştan sonra ise zafer uğrunu eksiltmekte, hatta olanaksız hale getirmektedir. Bu sebeple, şaşılık mevzusunda anne-baba-doktor üçgenine büyük vazifeler düşmektedir. Çocuklarda ailenin dikkatini sürükleyen sıradanın dışında bir belirti, bulgu tespit edildiğinde önemsememe edilmemeli, ‘çocuktur sonra düzelir’ gibi oyalayıcı bir düşünceye kapılmamalıdır. Kaymanın kendiliğinden düzeleceği ümidi ile beklemek çok yanlıştır.

Şaşılık nedir?

İki gözün, uzaktaki bir cisme baktıklarında, optik dingillerinin paralelliklerinin bozulmasına şaşılık denir. Yapılan araştırmalarda cemiyetin yüzde 2’sinde aşikar monifest olan şaşılığa tesadüfülmüştür. Yüzde 4‘namda ise gösterilemeyen demonstre edilmeyen üç ebatlı görme hataları bulunmaktadır. Üşengeçlik ampliopi ekseriyetle geri dönüşümlüdür. Ancak zamanında teşhis ve rehabilitasyon edilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda rehabilitasyonu muhtemel olmamaktadır. Şaşılık bir üşengeçlik nedeni olup, bu doğrultusuyla da ayrı bir ehemmiyet talep eden hastalıktır. Şaşılığın, yatay kaymalar içe-dışa ve dikey kaymalar yukarıya-alt olmak üzere muhtelif biçimleri vardır. Göz kayması şaşılık her yaşta görülebileceği gibi, çocukluk yaşlarında da görülebilmekte, bu yaşta görülen şaşılıklarda anne-babalara büyük vazifeler düşmektedir.

Şaşılık sebepleri

Şaşılığın beraber olduğu hastalıklar ve vaziyetler şunlardır: Hamilelik esnasında olan problemler prematüre doğum, rahim içi enfeksiyonlar, doğum travması forseps, vakum, ailede kayma öyküsü, doğumsal anomaliler, akılsal gerilik, kromozom hastalıkları, düşük sıhhat seviyesi ve göz hastalıkları. Ekseri hadiselerde şaşılık nörolojik ve göz hastalıklarıyla beraber olmayabilir. Bazı vaziyetlerde de üşengeçlik yaparak kaymaya neden olurlar. Kaymaya neden olan hastalıklar; yüksek kırma hataları, kapak düşüklüğü, gözün gelişim bozukluğu ve göz içi hastalıklardır. 

Minik çocuklarda görmenin test edilmesi

Cemiyette bu kadar sık görülen şaşılık için anne ve babaya büyük misyon düştüğünü söylemiştik. Çocuklardaki göz kaymalarında anne-babalar nelerden şüphelenmelidirler:

Çocuktaki bakış pozisyonunda gözlerdeki asimetrizm.

Etraftan insanların bu vaziyeti belirtmeleri.

Çocukta anormal baş pozisyonu, çocuğun başını yana eğmesi, dik yakalayamaması.

Çocuğun görmesinde problem varsa, özellikle televizyona yakından bakıyorsa hem kırma hataları açısından hem de şaşılık açısından şüphelenilebilir.

Şüphelenme dışında temel olarak çocuk basmakalıp koşullarda doğduğunda, 1 yaşında, 3 yaşında göz hekimleriyle görüştürülmelidir.
 

Şaşılıkta rehabilitasyon usulleri

Şaşılıkta rehabilitasyon yapılabilmesi için, öncelikle doğru teşhis ehemmiyetlidir. Bu da anne-baba-doktor üçgeninden geçmektedir. Erken teşhis ve rehabilitasyon şaşılık rehabilitasyonunda zafer uğrunu artırır çünkü ilerleyen yaşlarda rehabilitasyon kısmeti eksilmektedir. Şaşılık rehabilitasyonunda emel; 

Kaymanın düzenlenmesi

Kaymanın düzenlenmesi optik veya cerrahi rehabilitasyon ile olur.

Optik rehabilitasyon:

UK/U oranının basmakalıp olduğu akomodatif şaşılıklarda en geçerli rehabilitasyon usulü gözlüktür. Şaşılığın başladığı yaştan itibaren çocuğa aralıksız gözlük taktırılır. UK/U oranının yüksek olduğu olgularda bifokal uzağa ayrı, yakına ayrı dioptrili gözlük verilir.
Cerrahi rehabilitasyon:

Çoğunlukla akomodatif olmayan ve kısmi akomodatif şaşılıklarda uygulanır. Bu usulle göz dışındaki adalelerin sürükleme güçleri eksiltilir veya arttırılır.

Üşengeçlik ampliopi düzenlenmesi:

Muhtelif usuller arasında en çok kullanılan kapatma usulüdür. Sağlam göz kapatılarak uyuşuk gözün çalışması sağlanır. Çocuklarda kapatılan gözün bir vakit sonra üşengeçleşeceği dikkate alınarak, iki yaşına kadar olan çocuklardan kapatma mutasyonlu olarak uygulanır. İki yaşıyla altı yaş arasında görme derecesi tespit etilebileceğinden sağlam göz aralıksız kapatılır ve her hafta görme derecesi ölçülür.

Binoküler görmenin iki gözle üç ebatlı görme düzenlenmesi:

Şaşılık rehabilitasyonunun en efor safhası binoküler görmenin düzenlenmesidir. Bunun için kaymanın ve miskinliğin daha evvelden rehabilitasyon edilmiş olmaları gerekir. Binoküler görme özel alet ve usullerle geliştirilmeye çalışılır.

 

gözlerde şaşılık şaşılık şaşılık tedavisi şaşılık sebepleri çocuklarda şaşılık göz sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diş sağlığı için
Diş sağlığı için
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı
Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı